see

jason momoa'nın başrolünde olacağı yeni dizi. geliyor gönlümün efendisi. konusu ilginç. fragmanı yayınlanmış.

--- alıntı ---

dünya üzerindeki herkesin görme yetisinin tanrı tarafından alındığı bir dönemde geçen see'de insanlar dokunarak ve hissederek yollarını buluyordur. avcılıkla yaşamlarını sürdüren bu halkın aralarına ikiz bebekler doğar. bu bebeklerin görme yetisi vardır. halk, onları ya şeytani ya da mucizevi olarak adlandıracaktır. bebekler, halk arasında büyük bir mücadele başlatır. onu koruyanlar ve yok etmek isteyenler olarak ikiye ayrılırlar. ikizlerin babası baba voss rolünde game of thrones ve aquaman'in yıldız oyuncusu jason momoa'yı, bebeklerin annesi maghra rolünde ise two birds, anna karenina gibi yapımların yıldızı parlayan ismi olan hera hilmar'ı izleyeceğiz. ayrıca dizinin oyuncu kadrosunda yer alan isimler arasında alfre woodard, nesta cooper, sylvia hoeks, yadira guevara-prip, christian sloan, mojean aria, marilee talkington gibi isimler bulunuyor.

kasım ayından itibaren tüm dünyadaki izleyicileriyle buluşacak olan see'nin yönetmenliğini taboo'dan tanıdığımız anders engström, açlık oyunları serisiyle ve constantine ile tanınan francis lawrence ve punisher, lost ın space, the umbrella academy gibi yapımlarla kendini kanıtlayan stephen surjik üstleniyor. dizi, locke, peaky blinders, eastern promises gibi yapımlardan tanıdığımız steven knight tarafından yaratıldı.

--- alıntı ---

buradan
devamını gör...
apple tv’nin ilk dizisi. görmenin “kafirlik” olarak algılandığı, olayların seri şekilde geliştiği ilginç yapım. daha ne kadar ilginç yaparız demişler ve kraliçeye ilginç bir dua ritüeli yazmışlar. tavsiye edilir izleyin lan..
devamını gör...
görme yetisi olmayan bir dünya düşünün, yaşam biçimi, savaşlar gibi olağan bütün durumlar, bazı kesimlerde görememezlikten oluşan yeteneklere göre uygulanıyor. tabi filmde hatalar çok fazla. ilk 5 bölümünü izleyerek söylüyorum bunu, diğer bölümleri çıkınca belki bu düşüncem çürütülmüş olabilir.mesela kılık kıyafetler, ciddi anlamda hata. neden hata? düğmeli ve ip işlemeli kıyafetlerin, görme organı faul olan bir toplum için, olanaksızdır. bu tarz çok hata var. diziyi ilk izlerken, bütün herkesin göremediğini düşünmüştüm, ama sonradan görenler olunca film biraz sanki anlamını yitirmiş oldu. fantastik ama güzel bir film değil. sadece aklıma izledikçe şu geldi. gerçekten öyle bir dünya olsaydı nasıl yaşanırdı. sonra bu soruya cevap verdim. evet şu an ki dünya böyle bir dünya. neyi biliyoruz ki.
devamını gör...
canım jason momoa için bir bölüm izlediğim dizi. ama bir diziyi bir bölüm izleyip bırakıyorsam ilk seferde ikinci üçüncü bölümlerini soluksuz bitirmiyorsam ona devam etmem pek mümkün olmuyor. sanırım bunu da izlemeyeceğim ama jason hatrına izlenir, siz izleyin. izleyin yavrum izleyin de bizim gibi olmayın. bir mesleğiniz altın bileziğiniz olsun kolunuzda.
devamını gör...
ben felsefi temeli olur diye düşündüm öyle başladım. spoiler olmasın ama körler ülkesinde tek gözü olan insan kral olur diye bir replik vardır.

burada anlaşılmaz şekilde yavan giden bir arka plan var. ayrıca dizinin kastı da diziyi izlenir kılmıyor jason abi canımız ciğerimiz ama tek çiçekle bahar gelmiyor.
devamını gör...
harika bir konunun vasat işlendiği dizi.

jason momoa, sylvia hoeks, hera hilmar ve christian camargo'nun oyunculukları yeterli fakat kofun ve haniwa rolündeki oyuncular beş para etmez. zaten senaryoda görebilen insanlara da gerek yoktu. inanın körlerden oluşan klanların, köylerin, şehirlerin birbiriyle ve doğaya karşı yaptığı mücadeleler anlatılsa tadından yenmez bir dizi olurdu.

son söz: tamacti jun kardeşimiz umarım ölmemiştir.
devamını gör...
muazzam bir fikirden yola çıkan ancak daha kaliteli işlenmesi gereken dizidir. evet gerçekten fikrin kalitesine uygun oluşmamış senaryo. yine de ikinci sezonu baya merak ettirdi. ama diziyi izlemenin en güzel yanı en azından bir sosyal bilim temelli kişi olarak ulan hakikaten toplum buraya mı giderdi böyle mi olurdu diye düşünmek. bu etkinlik bir dizi izlemekten daha fazla keyif verdi bana. böyle düşünürken biraz sorun da buldum açıkçası. bundan sonrası spoiler olabilir.

--! spoiler !--

şimdi temel eleştirim görsellik meselesi. tamam izleyiciye hoş gelmesi amaçlı hollywood ön kabulleri var ama burası tam da o ön kabulleri yıkacak bir hikaye. söz gelimi tamacti jun kulağındaki küpemsi şeyler. onları bağlasan bağlasan askeri zafer cart curt muhabbetlerine bağlarsın bir anlamı olur filan ama gerçekten kendimizi bile görmesek küpe diye bir mefhum olur muydu? sonuçta bu aletin görünmekten başka bir olayı yok. keza bunlar kaç kuşak sonrası yani bazı toplumsal normların değişmiş olması gerekiyor.
sonra bir takım ahlak kuralları geliştirmiş olmalılar söz gelimi birine yaklaşırken kendini tanıtmak gibi ya da tersi. gölge fikri güzel katkı yapmış hikayeye ama gölge kız lavender road'da bi yayla iki oku alamadı.
bir de bu kadar iyi fikir varken hala sinemanın temel argümanı olan süper güçlü inanılmaz dövüşçü figürüne ihtiyacınız olmasın abi. baba'nın duygusal çatışmaları filan oldu güzel de bu kadar da iyi dövüşmesin inandırıcılığı kalmadı mevzunun.

--! spoiler !--
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar