sefer görev emri

her aileden bir kişiye çıkıyormuş. (doğru mu bilemiyorum ama doğru galiba)

ışid dolayısı ile böyle bir söylenti var; bazılarına sefer görev emri çıkmış.

çağırırlarsa ne edecük? askerdeki işimi yapacaksam kabul. özledim lan.


devamını gör...
seferberlik ve savaş sırasında ordu ihtiyaçlarını karşılamak üzere kişi ve araçlar için çıkarılan bir emir. araçlardan kasıt ordu ihtiyacına hizmet edecek araçlardır. mesela arazi araçları için sefer görev emri çıkabilir. şimdi buna bir de kamyonlar ekleniyor. artık kamyonlar da seferberlik ve savaş halinde ordu hizmetine alınabilecek.
devamını gör...
sessiz sedasız yürürlüğe konulmuş uygulama... şöyle bir detay gözüme çarptı:

--- alıntı ---

15 temmuz’da gönüllü olarak tankların önünü keserek önemli bir kamu görevi yapan kamyon ve otobüslere önemli bir yükümlülük getirildi. kara yolu taşımacılığı yönetmeliğinde yapılan değişiklikle özellikle millî güvenliği ve kamu düzenini ilgilendiren konularda bu tip araçlar ‘kamu hizmeti’ için çağrılabilecek. ulaştırma bakanlığı, güzergâh belirlemek suretiyle yetki belgesi olan araç sahipleriyle ‘kamu hizmeti yükümlülüğü sözleşmesi’ yapabilecek. eski yönetmelikte göç, afet ve acil durumlar ile toplumsal ihtiyaçların karşılanması gibi hallerde uygulanan konulara yenileri eklendi. yeni uygulamada ‘millî güvenliği ve kamu düzenini ilgilendiren hususlar’ vurgusu yapılırken nato harekâtları ve tatbikatlarında da aynı uygulama yapılabilecek. söz konusu değişiklik, uzun bir süredir ilgili stk’ların görüşünde olan taslak yönetmelikte de yer almamıştı.

--- alıntı ---

bişey sessiz ve derinden yaklaşıyor ya du bakalım...
devamını gör...
(#6715811)

dış mihraklardan gelen sahte emirdir.

askeriyeden veya savunma bakanlığından gelen bir emirde isim kısaltması olmaz.

ve ayrıca türkçe kurallarına benden bile daha fazla dikkat ederler.

günlük rutin tıvitır salaklıklarından biri.
devamını gör...
her ailenin genellikle en küçük erkek çocuğuna çıkan emir. rutin bir uygulama olup belli bir zaman dilimi boyunca yılda bir defa imzaya gidilir.
devamını gör...
sefer görevi verilen yedek personelin seferberlik ve savaş halinde nereye gideceğini, ne kadar zaman içinde birliğine katılacağını ve katılacağı birliğin kapalı adını bildiren ve kendilerine barışta verilen bir belgedir. yedek personele; sınıf, rütbe, branş ve ihtisas kod numarası esas alınarak muvazzaflık döneminde yetiştirildiği görevlere uygun sefer görevi verilir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar