şehir hastaneleri

rte tarafından ülkemize kazandırılmış bir tuhaf uygulama daha.

nasıl çalışacak.

şehir hastanelerinin ihalelerini kazanan ve inşa eden şirket 25 yıl bu hastaneleri işletmekle yükümlü olacak.devlet ise hastanede hizmet vermek için bu şirkete 25 yıl boyunca kira ödeyecek.devlet, şirketlere tıpkı otoyol ve köprü ihalelerindeki araç sayısı gibi doluluk oranı taahhütü veriyor.bu taahhütler genelde yüzde 70 olarak belirlendi ve doluluk oranı bu ortalamanın altında kalındığında fark işletmeciye ödenecek.şirketlere sadece kira bedeli ödenmeyecek, hastanelerdeki görüntüleme, laboratuvar, bilgi işlem, güvenlik, temizlik, yemekhane, otopark gibi bütün hizmetler de şirkete bırakılıyor.şirketler ayrıca hastanelerin çevresine kurdukları ticari alanları işletecek, bu gelirleri ise kdv, damga vergisi ve harçlardan muaf olacak.hastane yönetimleri kendi kira bedellerini ödeyemezlerse hazine garantisi bulunuyor.tüm kira, taahhüt işlemleri dışında şehir hastaneleri devlet hastanesi gibi çalışacak.
devamını gör...
rte tarafından eş dost ve akrabalarına kazandırılmış harika değerlerdir. bunalr eş ve dostlara kazandırılırken devlet kontrolünde olanlar ise; içindeki sağlam techizatlar dahil, herşeyi ile eş dosta verilerek devlet malı adına hiç birşey bırakılmamıştır. verilirken ay yazık modunda siz şu hasta sayısına ulaşamazsanız devlet ödesin denilerek eşin dostun kazancının sağlama alınması ile açılan über büyük hastaneler.
devamını gör...
bazıları şehir hastanelerini devlet hastanelerinin muadili ve alternatifi sanıyor ama öyle değil! şehir hastaneleri özel hastane kadar donanım ve hizmetlere sahiptir. özel hastaneler yanında basit bile kalır.
devamını gör...
10 tanesi açılmış..
9 tane gelecek yıl açılacak..

haritaya bakınca
2019 akdeniz savaşına yakın
sınırda veya stratejik bölgedeler..

sonraki yıl yüksek güvenlikli
adli ve psikiyatrik hastaneler de açılacak...

devlet savaşa hazırlanırken
hastanesini bile hesaplıyor..

bir kısım yobaz kesimse
hala ideolojik yobazlık peşinde !!

"de ki haset edenin şerrinden Allah'a sığınırım"
(felak suresi)

devamını gör...
sağlığın kapitalistleştirilmesinin tertemiz örneği. hastanın kar olarak görüldüğü bir mantık devrede ki proje kapsamında şirketlere belli oranlarda hizmet birimi garantisi veriliyor devlet hasta sayısı garantisi veriyorsa ortada bir sağlık politikası değil, sağlığın metalaştırılması vardır.

genel olarak şehrin merkezine uzak ve devasa alanlara kurulduğundan hem hasta için hem de çalışanlar için hastane dışı ve içi ulaşım da güçleşti hoş bu gsyh'yi arttırdığından çok da önemli görünmüyor sanırım.

#6002521
devamını gör...
açılmaya başladıkça şikayetlerin artarak devam edeceği çilehaneler . twitterda ankara daki şehir hastanesine hastaların gitmek istemediğini yazan bir flood okudum.

su akar türk bakar sözü başka manada kullanılıyor ama buraya da uygun düşer bence . e ahmak vatandaş sen bu hastaneyi itin öldüğü yere yapılırken görmedin mi ? gördün. hatta buradaki arsaları ilk başta ucuza kapatıp kaç katına sattılar ruhun duymadı hep a haber izleyince böyle doğal olarak . seçim propagandası yapılırken alkışlamadın mı ? alkışladın. iş işten geçti zarar kendine dokununca ancak uyandın geçmiş olsun . ülkemizi felakete sürükleyen bu ferasetsizlik ve cehaletin hemen her alanda bu şekilde olması.

bütün devlet hastanelerin bir noktaya toplanmasıyla daha net görülecek şehir içindeki özel hastanelere mecbur bırakılacaksın birileri kazanacak . zaten sağlık bakanının özel hastanesi var bal kaymak işleri. sizi uyarana da fetöcü bilmem neler diyorsunuz bu sebeple birlikte hak da aranmıyor ne denir ki çekin belanızı kendiniz istediniz.
devamını gör...
türkiye'nin sağlık alanında yaptığı en yanlış yatırım. hastanelerin hizmet kapasitesi yeteri kadar olmalı, ona göre ayarlanmalıdır. tek bir devasa hastane kurmak anlamsız.
devamını gör...
benim burada anlamadığım bir husus var. mesela bizim bursa'da şehir hastanesi açıldı ve hastanenin açılmasıyla şehirdeki bazı hastaneler kapatıldı. tüm doktor, memur ve cihazlar şehir hastanesine taşındı. şimdi doktor kapasitesi aynı, doktorlar aynı, cihazlar aynı... peki biz bu masrafa niye girdik? öte taraftan şehir hastanesi neredeyse şehrin dışında. sadece büyük... sadece hoşgeldin deyip yol göstermekle görevli bir sürü çalışan var. ulan gün geçtikçe ekonomisi kötüye giden ülkemde bu neyin masrafı böyle? he ben hastane yapılmasın demiyorum, sağlık yatırımları çok çok önemli ancak optimal hareket etmek gerekiyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar