şehir ve bölge planlama

avrupa'da 18. yüzyılın ortalarında yüksek öğretimde ders olarak okutulan ve hızla şehirlerinde uyguladıkları bir bilim dalı. bundan dolayı tüm avrupa şehirleri inanılmaz bir düzen ve intizam içindedir.

türkiye'de ise şehir ve bölge planlama 1950'li yıllar itibariyle yüksek öğretime girmiştir. bundan dolayı da tüm türkiye şehirleri çarpık kentleşmenin, bozuk şehirleşmenin örneklerini gösterir.
devamını gör...
türkiye'de kentleri şehir ve bölge planlamacıları değil, siyasiler şekillendirir. mesele tam anlamıyla cenk taner'in malum şarkısında dillendirdiği gibi, "her şey sermaye için sevgilim."
devamını gör...
şehir de gerçekleşecek olaylar ve olguların tuvalini yapar. yani şehir planlama yapar. genellikle proje veya mekan değil, proje ve mekan üretilmesi için zemin planlaması yapar.

şehircilik ve bölge planlama gibi iki ana daldan oluşur. bu lisans eğitimidir.
lisansüstü olarak kentsel tasarım, kentsel planlama, bölge planlama, akıllı şehirler, coğrafi bilgi sistemleri gibi alanlarda uzmanlık alabilirsiniz.

şehir ve bölge planlama çok geniş bir disiplindir. bu konuda yazılmış şbp bölümü hakkında çok detaylı bir yazı mevcuttur. dileyenler okuyabilir. şbp ye bir çok soruya cevap bulabilirsiniz

şehir plancıları, şehir ve bölge planlama-şbp öğrencileri için şbp türkiye adlı bir platform vardır.

(bkz: şbp)
(bkz: şbp türkiye)
devamını gör...
ciddi bir öngörü gerektiren iştir. yıllar içerisinde kentin neye ihtiyacı olacağını ne yönde gelişip ilerleyeceğini öngörmek ve dahi gelişmesini sağlayacak yönde tasarım yapmayı gerektiyor. üst ölçek çalışılıyor. şehir plancıları kenti tasarlıyor mesela bir yeri okul alanı olarak belirliyor. mimar oraya proje çiziyor, iç mimar içini peyzaj mimarı etrafını tasarlıyor.
devamını gör...
bizdeki köylülerin beceremedikleri iş. bak, elin katalan'ı nasıl inşaa/imar etmiş barcelona'yı? gör de utan! bu iş 500 yıllık camileri, hanları çelik ve camla istismar etmeye benzemiyor. şehirli bir zevk, şehirli bir kavrayış, şehirli bir anlayış yani medeni olmayı gerektiriyor.
devamını gör...
bu alanda yüksek lisans yapan biriyle tanıştım kısa bir süre önce, 4cities programı çerçevesinde masterını yapıyor.
2 yıllık öğrenim sürecinde her dönem bir şehirde( brüksel, kopenhag, viyana, madrid) eğitim alıyorlarmış.
urban design alanında yüksek lisans yapmak isteyenler için farklı bir alternatif olarak buraya link bırakıyorum
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar