şehrengiz

divan edebiyatında bir şŸehri ve o şŸehrin güzellerini ve güzelliklerini anlatan eserlerdir. daha çok klasik mesnevã® tarzında kaleme alınan bu yapıtlarda tevhid, münacaat, na't gibi Allah'ı, o'nun birliğŸini ve muhammed (s.a.v.)'i anlatan kısımlara rastlanmaz. bu eserlerin başŸında şŸehirle ilgili çok umumi bilgiler verilir ve şŸehre övgü düzülür. bazen bahar ve tabiat tasvirleri yapıldıktan sonra sonra bir şŸehirdeki güzellerin bir veya iki beyitlik tanımlari verilir. bu güzeller güzellikleriyle şŸehri birbirine kattıklarından eserlere 'şžehr-engiz', yani şžehir karışŸtıran denilmişŸtir. divan edebiyatında ilk şŸehrengizi yazan (bkz: prişŸtineli mesihã®)'dir. on altıncı yüzyılın başŸında başŸlayan ve kısa zamanda çok yayılan şŸehrengiz geleneğŸi on sekizinci yüzyılda sona ermişŸtir.
devamını gör...
divan edebiyatında bir şehri ve o şehrin güzellerini ve güzelliklerini anlatan eserlerdir. daha çok klasik mesnevã® tarzında kaleme alınan bu yapıtlarda tevhid, münacaat, na't gibi Allah'ı, o'nun birliğini ve muhammed (s.a.v.)'i anlatan kısımlara rastlanmaz. bu eserlerin başında şehirle ilgili çok umumi bilgiler verilir ve şehre övgü düzülür. bazen bahar ve tabiat tasvirleri yapıldıktan sonra sonra bir şehirdeki güzellerin bir veya iki beyitlik tanımlari verilir. bu güzeller güzellikleriyle şehri birbirine kattıklarından eserlere 'åžehr-engiz', yani åžehir karıştıran denilmiştir. divan edebiyatında ilk şehrengizi yazan (bkz: priştineli mesihã®)'dir. on altıncı yüzyılın başında başlayan ve kısa zamanda çok yayılan şehrengiz geleneği on sekizinci yüzyılda sona ermiştir.
devamını gör...
istanbul merkezli bir grup arkadaşın çıkarmış olduğu edebiyat dergisi.
devamını gör...
şairlerini sevdiğim ama özellikle mustafa kadir medsus un şiirlerini severek okuduğum dergi.

inşallah büyüyen ve büyüdükçe puştlaşan dünyaya inat hep böyle küçük! ve samimi kalırlar ve globalleşmezler.
devamını gör...
merakla gelecek sayılarının elime ulaşmasını beklediğim güzel dergi.
devamını gör...
bir şehrin güzelliklerinden söz eden manzum eser.
devamını gör...
türk edebiyatında ilk örneği 15.yüzyılda mesihi'de görülmüştür. 15. ve 18.yüzyıllar arasında otuzun üzerinde şehrengiz yazılmıştır.
devamını gör...
hoşgelmiş ve de safalar getirmiş yeni cogito sözlük yazarıdır.
devamını gör...
hoşbulmuş yazar. yani en azından şimdilik.

lakin şu tanımın #1628948 ;neden eksilendiğini anlamaya çalışması epey zor.

edit: oy vermeseniz de koyverseniz umrunda olmayacak yazar.
devamını gör...
lezzetli tantuni nerede yenirin adresini vermiş yazar. memoş'muş mekanın adı, mersin'de. şimdilik imkansız gibi ama belli mi olur belki bir gün yolumuz düşer mersin'e ve dahi memoş'a. sağolsun. *
devamını gör...
bu gidişle istanbul'a tantunici açacak olan serbest atılımcı. şu fani ömründe düşündüğü herşeyin çeyreğini hayata geçirse çoktan köşeyi dönmüştü. * *

önce bana para lazım şarkısı alihan dan gelsin o zaman.
devamını gör...
hoş gelmiş yazarımız. pek sevdiğim bir yazarı hatırlattı bana, tanımlarını da severek okuyor ve oyluyorum.
devamını gör...
ikizler burcu erkeği ile ne derdi var çözemediğim yazar. kardeş dünyadaki tüm ikizler burcu erkeklerini tanıma şansın yok, tamamını bilir gibi konuşmasak? her burç kadın olsun erkek olsun olumlu olumsuz özellikler barındırır.

bunun dışında , hoş gelmiş.
devamını gör...
hoş gelmiş yazar.

gelir gelmez azarına mazhar olduk. dövmese bari.
devamını gör...
madem ilhami çiçek'in şiirini biliyor, nickaltına yazılmasını hakediyor. hoşgeldiğini yeni anladım, daha doğrusu yeni geldiğini. hoşgelmiş, selam ederim.
devamını gör...
yazıyor daha çok yazsın okuyalım. okumaya değer çünkü.
devamını gör...
berraklığı, derinliği hakkında yanılsamalara yol açtıran yazar.
devamını gör...
kendisi sözlüğümüzün kültür birikimi yüksek yazarlarından. yaptığı film ve müzik konulu tanımlarını zevkle okumaktayım.
devamını gör...
#1646516">#1646516 önce memoş'da tantunimizi yiyip oradan da haluk piyes'i kendisine istemeye gideceğimiz yazar.. şu an itibariyle anlaşmayı bozduğumu bildirmek istiyorum. olur da baldız baldan tatlıdır faciasında aktör olmak istemiyorum çünkiii. hem ben murat yıldırım'a yazıyorum. *
devamını gör...
bana hoşgeldin sözleriyle gelen,cenabı haktan benim için aklı isteyen yazar(!)

entryim dolayısıyla bana yazamaz demiş hamd olsun o yazamaz dediği için yazamaz olanlardan değiliz.

ha birde diyeceğim vardır ki bu cümleyi bulandan Allah bin kere razı olsun dinime küfreden müslüman olsa.*
devamını gör...
beyaz eldivenlerini çıkarıp benim için güzel şeyler yazmaya koyulmuş soylu leydi... soyluluk bir ırkı vurgu degil.. sizler bilmezsiniz o durusu... beni affetsin yazıcam... alanlara surulup yalnız bırakılanların en soylu kavgacisi.. univ kapılarında bekletilenlerden... hakaretlere, kufurlere, tehditlere aldırmayıp ellerini semaya kaldırıp Allahu ekber diyen isyanın bacısı... birileri furuat diyip onu yalnızlıga mahkum ederken.. kimileri onun soylu mirasi uzerine cok katlı avemeler cok katlı evler çok katlı plazalar yaptı yetmedi duble yol yapıp jiplere binerek isyanı uzerinde tepindi... yetmedi saraylar yaptı... o ise hala burada.. hala kavgasinda... hep iyinin ve aşkın tarafında... bütünüyle sizofrengiden okudunuz onu... kavgana askına yoldasim albayım...

edit: beni affet olur mu..
devamını gör...
gısganç yazar. az rahat bırak gız. bir ağız tadıyla cancişlik yaptırmadın haa!*
devamını gör...
yavrum canım pampişim. şu tanımların altına niye editlemeden edit yazıyon? yazmasana.
devamını gör...
üsküdar insanı olmadığını ve olmayacağını peşinen beyan etmiş yazar. zirvelerle işi olmaz, insanlıktan çıktığı için.

*ne vakit gıskanç olabileceğimi söylemiştim bebişim.
devamını gör...
realitesi farklı olan yazar. artık bende onun gibi düşünüyom.
ne zirveymiş anasını ya!
devamını gör...
çok güzel atar yapan yazar. birinin atar yapışını beğenebileceğimi hiç düşünmezdim ama maşallah yani. Allah nazarlardan saklasın.
devamını gör...
sanat ve edebiyatla epey ilgili bir yazar. kaliteli yazıyor. sinemayla ilgili entryler girmiş. yeni farkettim. kendisini ilgiyle takibe almış bulunmaktayım. her konuda yazmasını bekliyorum.
devamını gör...
şemsiyesi sanat sever. onun haricinde gayri resmi popüler kültür kitabına dip notlar serpiştirmek isterdim.

devamını gör...
atarli bazen gereğinden fazla asabi ama sezarin hakkı sezara sanatsal tanimlarda gayet iyi ve kendinden önce yazilmislari da artilarla odullendiren yazar.

ya o değil de yakinda tabu zirvesi düzenlemeyi düşünüyoruz sen de gelsene * *
devamını gör...
itiraf etmeliyim ki cogitoitiraf köşesinde mekke'de kendisine asılan arsız tur rehberi bendim! beni reddedince dinden çıktım Allahsız oldum. bunu bana yapmayacaktın şehriyar, mutlu musun, ha!
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar