sekans

senaryo terimi olarak kullanılır. yaklaşŸık beşŸ, altı sahnenin birleşŸmesiyle sekans oluşŸur. sekans önceki sahnelerden daha büyük etki uyandıran, öykü üzerinde değŸişŸimin belirginleşŸtiğŸi kısımlardır. bir de şŸiirde de sekans terimi kullanılır. o sekans ise sıra demektir. mısraların ard arda gelmesiyle oluşŸan sıra...
devamını gör...
sekans için bir sahne sayısı sınırlaması yoktur.

en az 2 sahnenin anlamlı bütünü bile bir sekansdır.

kalıcı olsun;

örneğin bir sahnede karı-kocanın kavga ederken diğer bir sahnede odakta bir küçük çocuk kapı arasından ebeveynini seyrediyor.

işte bu iki sahneyi bir araya getirdiğimizde nurtopu gibi bir sekansımız oluyor.

lakin dikkat edilmesi gereken husus sekansın anlatı içinde baskın karaktere sahip olması gerektiğidir.yani örneğimiz film içinde bir sekans olmayada bilir.

bir anlatıda sekans olmak zorunda değildir,anlatının tamamı bir sahne olabilir.

istanbul erkek lisesi tarafından düzenlenen bir kısfilm yarışmasında ödül almış bir kısafilm de * yere düşürülen kağıt paranın geçtiği eller sonucu yine aynı yere dönmesi anlatılmaktaydı.

mesela burada bir sekans yoktur filmin tamamı tek sahne gibi düşünülmüştür diyebiliriz.
devamını gör...
birbiriyle yakın ilişkisi olan sahnelerin biraraya gelmesiyle oluşur. süreklilik içermezler. olaylar farklı zaman ve mekanda olmasına karşın birbiriyle ilişkilidir.
devamını gör...
kendi içinde başlı başına bir bütünlüğe sahip olan sahnelerin ya da bölümlerin bir araya gelmesiyle oluşturulur. her sahne ya da bölüm farklı bir olayı anlatsa da kendine özgü olaylar sekansın bütünlüğünü sağlar. en güzel örneklerinden birisi anlat istanbul filminde gerçekleştirilmiştir,birbiriyle ilintisiz gibi görünen beş ayrı hikaye sonunda bir bütün oluşturmuşlardır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar