şeker bayramı

sabetayistlerin kutladığŸı, kutlattığŸı milli bir bayram türü. Allah rızası için bir ay oruç tutan müslümanların sevincini kursağŸında bırakmak için bilerek ramazan (fıtr) bayramına denk getirilir her sene.
devamını gör...
ramazan bayramında oruç tutmayanların, ramazan bayramına alternatif olarak geliştirdikleri bayramdır. televizyonlarda sıkça görülür bu hadise. hayatında oruç tutmamış mini etekli sunucular ve mankenler; ey halk! şeker bayramınızı kutlarım diye maksatsızca çemkirirler.
devamını gör...
ramazan bayramının zihinlerde uhrevi duygular uyandırmasının önüne geçilmesi için üretilmiş yapay bir tanım. bir de bunun kardeşi vardır en az bunun kadar acınasıdır. (bkz: et bayramı)
devamını gör...
bazı basın organları tarafından bilerek kullanıldığını düşündüğüm bayram "ismi". sadece isim çünkü aslı ramazan bayramıdır...
devamını gör...
30 gün sürecek olan oruç ibadetinin ardından, tatlı yiyelim tatlı konuşalım tadında geçirilen ramazan bayramının, sevimli hale getirilmiş ismidir.
devamını gör...
ramazan bayramına maksatlı olarak yapılan terbiyesiz tanımlama ve yaklaşımdır.

bizde çocukken elbette şeker bayramı derdik zaman zaman, lakin inanç boyutunun ramazan boyutunun farkında olarak derdik yani şeker bayramı demek altında bir maksat içermeyen tarifti..

lakin günümüzde adı sanı belli kesimlerin yaptığı iç boşaltma operayonlarınca bilinçli olarak farkettirmeden inançsal yanının boşaltılarak elimize salt madde den ibaret olan bir kavramın kakalanmasıyla oluşan tanımdır.

rahatsızlık vericidir ve bu konuda kendi soysal hayatında, inanan hiç kimse, müsamma göstermemelidir. *
devamını gör...
müslümanların gerçek yüzlerini ortaya çıkaran tanımlandırma...

edit:ramazan bayramı'nın şeker bayramı olmadığını;bunu söyleyenlerin kasıtlı olarak bunu yaptığını iddia eden kişiler her nedense bayramda güllaç, lokum, akide, baklava vs. tür tatlılardan vazgeçemeyen kişilerdir...ne oldu hani şeker bayramı değildi.

zorunlu edit:ramazan bayramı'na kasıtlı olarak şeker bayramı bir müslüman niçin desin ki.bunun itikadi bir zaafiyet hatta günah olduğunu bildiği halde.isminin şeker bayramı olması onun mahiyetini değiştirmez.müslümanlar sonuçta kucaklaşıyorlar * ya.
devamını gör...
ramazan bayramı yerine şeker bayramını kullanmayı tercih eden insanlar sanıldığı gibi dinin elden gitmesine yol açmamaktadır
müslüman alınganlığı işte naparsın.
devamını gör...
medyanın iş birliği ile ramazan bayramının amacının ve öneminin unutturulması için bayrama kendince verdikleri isim..

ben bir ay orucu da sırf sonunda şeker yemek için tuttum sayın medya ve diğerleri...başka da bir amacım yok..ramazan mı..o kim..babamın arkadaşı...

gelecek nesillerin şeker ayı için az kaldı...
devamını gör...
klasik metinlerde de şeker bayramı dendiği vakidir. ancak bu, bayramın bir özelliğine işaret eder; adı olamaz. diyelim cumhuriyet bayramına kuruluş bayramımız diyebilirsiniz, abes kaçmaz; ama kullandığınız metaforu bayrama ad yapamazsınız.
devamını gör...
oruç tutanların bayramı olduğunun farkındalar ama oruç tutmayanın bayramı kutlamaya hakkı yoktur bilincine de sahiptirler. ramazan'larına ortak olmadık bari bayramlarına ortak olalım diye düşünenlerin koydukları isimdir. tamamen iyi niyet! belirtisi yani .

(bkz: bu kadar da atılmaz ki)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar