şeker portakalı

josã© mauro de vasconcelos'un 12 günde yazdığı, "yirmi yıldan fazla bir zaman yüreğinde taşıdığını" söylediği küçük zezã©'nin başından geçenlerin anlatıldığı duygusal ve sürükleyici kitap. yormayan,dinlendiren kitaplardan.
devamını gör...
5.
bu kitap denince akla ilk gelen şüphesiz zeze'dir. ve portekizli..
ve portekizlinin ona taktığı lakap mouito..

ve
eu te amo mouito. muito mais do que tu pensas. vamos, sorri.
seslenişi.
devamını gör...
6.
kitabı okuyalı çok oldu. on yıldan bile fazla. birçok kez okudum.her seferinde depresyona girecek kadar üzerdi bu kitap beni. hele kitabın başında yazarın kitabı ölen ve intihar eden abi ablalarına ithaf etmesi bana çok dokunur. küçük bir çocuğun gözünden hayatın anlamaya çalışmak, aile ve kardeş sevgisi, fakirlik ve tabiki haylazlık bir çeviri eserde ancak bu kadar etkileyebilir insanı.
bir arkadaşımdan bu kitabı çeşitli ideolojik görüşteki insanların yanına katmak istedikleri kişilere okutturup hayata ve insanlara karşı nefret duygularının kullandıklarını duymuştum. bilmem ne kadar doğru.
ama hakikaten bu küçük hikayeyi okuduktan sonra çoğu şeye bakış açınız değişiyor.
devamını gör...
9.
josé mauro de vasconcelos'un yirmi yıldan fazla bir zaman yüreğinde taşıdığını söyleyip 12 günde yazdığı ilk roman. yazarın şeker portakalıyla, kendi çocukluğundan, ardından güneşi uyandıralım ve deli fişekle gençliğinden kesitleri ağzından anlattığı kişidir zeze. enfes bir hayal gücü vardır, inanılmaz zeki, duygusal ve sevimlidir.

her okuduğumda bağrıma basasım gelir zeze'yi. bay ladislau'sunu yani portuga'sını kaybettikten sonraki ruh halini okuyup ağlamamak işten bile değildir. şüphe ederim gözüne bir tutam duygusallık kaçmayan o okuyucunun yüreğinden.

kahramanın hayal gücünü; dillere destan bir duygusallıkla hayata bakmak, aslında hayata tutunabilmek için kullanan, kocaman bir yüreği olan, kaç yaşına gelirse gelsin içinde taşıdığı çocuksu ruhun asla ölmeyeceğine inandığım kahramanı bu kitapla tanıdım.

her umut yitirmesinde okunmasını salık veririm!
devamını gör...
11.
ben de okumuştum da ne olduğu bile pek aklımda kalmamış. acınaklı birşeyler derseniz hafızamda hala kemalettin tuğcu'dan bir köpeğin anıları kitabının kahramanı acar var. çoğu detayı da hala aklımda nasıl bir şeyse. acar ne acılar çekti bir bilseniz...
devamını gör...
--- alıntı ---

"daha çok anlat" dedim.

"hoşuna gidiyor mu?"

"çok. elimden gelse seninle sekiz yüz elli iki bin kilometre hiç durmadan konuşurdum."

"bu kadar yola nasıl benzin yetiştiririz?"

"gider gibi yaparız."

--- alıntı ---
devamını gör...
bir kitaptan çok daha ötedir.. kitap okumayı sevdirendir.. çocukluk yıllarına ait hatıradır.. hüngür foşurt ağlatmışlığı vardır. hala okur, hala ağlarım..

zeze.. keşke sen benim hiç olmayan kardeşim olsaydın..

devamını gör...
çooook eskiden okumuştum.zeze'nin yaşadığı acılar yüzünden ağlardım. *dayak yer yer uyurdu.. gelen vurur giden vururdu çocuğa, tatlı yaramazlıkları yüzünden başına gelmeyen kalmazdı..bir de fakirlik vardı tabi. tutunamayan* zeze gibi bişeydi.
devamını gör...
üçlemenin en iyi kitabı "şeker portakalı(1.kitap)".
üçlemenin devam kitapları:
-güneşi uyandıralım(2.kitap)
-delifişek(3.kitap)
***
kitabı can yayınlarından okumadan önce kitabın en arkasına bakın -eğer yanlış anımsamıyorsam- yazar kitabını şöyle anlatıyordu:
"bu hikayeyi 20 yıl yüreğimde taşıdım".
20 yıl boyunca yüreğinde taşıdığı bu hikayeyi kısa bir sürede kitaplaştırmıştır.
demek ki yazmak öyle zannedildiği gibi kolay bir şey değil.

zezê zaten yazarın kendisidir.
bana göre üçlemedeki en güzel an kurbağa önce zeze'nin kalbinin -çıplak göğsünün- üstüne çıkması ve ardından zeze'nin onu kalbine bastırmasıydı. fanztezi olabilir ama nedense aklımda hep bu an gelir.daha sonra kurbağa onun kalbi oluverir vs... (bir ne'vi şeker portakalı totemi gibi...)

okumak ve okutmak gerekiyor.
devamını gör...
kitabın popüler olduğu iddiası biraz abartılı ; çünkü yeni yazılmış bir kitap değil.
kitap 1960 veya 70'lerde yazılmış.aradan bunca sene geçtiği halde hâlâ okunuyorsa (meb'in 100 temel eserine de göz atın) bu kitabı popülerleştirmez aksine klasikleştirir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar