selamun aleyküm

Allahın selamı üzerine olsun anlamına gelen, yabancılara anlamına anlattığınızda birçoğunun gözlerinin dolduğuna şahit olduğum dünyanın en güzel selamlama şekillerinden birisi. bu selamı almamanın vebali çok büyüktür. selamı almamak ve aleykümselam dememektir.
devamını gör...
aslen esselamü aleyküm ve rahmetullahi ve berakatühü nün kısaltılmış şekli olup,allahın selamı, esenliği,rahmeti ve bereketi üzerinize olsun demektir.
devamını gör...
bir duadır. ayrıca bireyler arası sevginin oluşumunda önemli bir rol oynadığı bizzat peygamber efendimiz tarafından dile getirilmiştir.
rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurur:
"ruhumu kudret elinde tutan Allah'a yemin olsun ki, siz iman etmedikçe cennete giremezsiniz. birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız. yaptığınız zaman birbirinizi seveceğiniz bir ameli size haber vereyim mi? aranızda selamı yayınız."

adabı, usul-erkanı vardır.
devamını gör...
ve aleykümselaaaaaam şeklinde genellikle ağzını yaya yaya küçük esnafın cevaben selamlama şeklidir benim gördüğüm.
bir el kasada diğeri aşağıya sarkık ve genelde kaykılmış bir vaziyette durarak dükkana giren şahısa ve aleykümselaaaam derler.
devamını gör...
"nefsim yed`i kudretinde olan zata yemin ederim ki, iman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olmazsınız! yaptığınız takdirde birbirinizi seveceğiniz şeyi haber vereyim mi? aranızda selamı yaygınlaştırın!" hadisi olmasına rağmen birbirimize selam vermeyi çok görüyoruz.
devamını gör...
selam peygamberimizin tavsiyesi ve sünnetidir. karşıdakine "selamün aleyküm" demek, hem ona dua etmek, hem de "korkma ben de müslümanım, benden sana zarar gelmez" manasınadır. selamı vermek sünnet, almak ise (aleyküm selam demek) farzdır.

ayrıca manası gereği "selamün aleyküm" şeklinde sadece müslüman kişilere selam verilebilir. gayri müslimler için "merhaba, iyi günler" gibi başka selamlar kullanılabilir.
devamını gör...
ragga oktay'ın her bir tarafa selam ettiği, hareketli, barış dolu bir şarkısıdır. güne başlarken dinlenesidir, uyandırır.

sözlerini yazalım da tam olsun:
selamün aleyküm, aleyküm selam aleyküm selam
selamün aleyküm, aleyküm selam
selam selam selam, aleyküm selam aleyküm selam, selam
selamün aleyküm dostlar, aleyküm selam

yepyeni bir gün basliyor
ıyi yada kötü geçen bu güne de tesekkür ediyor
paylasmasini bilelim
ıçimizdeki art niyeti atip, sevmesini bilelim
bilmeyeni de bilelim
bu cani veren de alan da Allah bunu hepimiz de bilelim

selamün aleyküm dostlar, aleyküm selam
benim bir kaç arkadas var
birisi müslüman biri hristiyan
benim bir kaç arkadas var
birisi das daman birisi dost duman
etrafimda her türlü insan
birisi ...

selamün aleyküm dostlar, aleyküm selam

[nakarat]

selamün aleyküm, aleyküm selam
ıt doesn't matter where are you from
x 2

selamün aleyküm
where are you from?
ı'm from an asia
... seeking salute seeking selam
selamün aleyküm x 5

merhaba {selamün aleyküm} türkiye
{selamün aleyküm} amerika
{selamün aleyküm} afrika
{selamün aleyküm} ıran
{selamün aleyküm} ...
{selamün aleyküm} ısrail
{selamün aleyküm} of the world

selamün aleyküm
where are you from?
ı'm from an asia
... seeking salute seeking selam
selamün aleyküm

devamını gör...
duyduğunuzda ve aleyküm selam demek için otomotiğe bağlandığınız kelime.. ki bu aynı zamanda müslüman oluşun bir gereği..
devamını gör...
modernitede selam sözcüğü ile geçiştirilen arapça kökenli kelime. isimle başladığı içün isim cümlesidir. daha güzeli ile mukabele edilmesi tavisye edilir. kalabalığa verilir. yemek yiyene , sohbet ortamına girişte, defi hacet esnasında verilmesi alınması uygun değildir. bayan erkekten erkek de bayandan selam alamaz alması uygun değildir derler lakin uyan çok yoktur. uygun düşen her mekana girişte ve çıkışta verilmesi güzellik sebebidir.
devamını gör...
Allah'in selami uzerine olsun diye mana yurutenin cok oldugu, halbuki onunla alakasi bile olmayan cok kutsal bir soz. oncelikle selamlama diye bir sey var, cok yanlis. selamlama ne demek ya? selam ne demek bir kere? bazilari da selamun aleyküm arapcadir, selam turkcedir diyor. Allah Allah, egri oturup dogru konusmak lazim. selam bir kere slem kelime kokunden gelen * manasi baris, huzur vs. olan bir kelimedir. islam kelimesi de ayni sekilde huzur, baris anlamlariyla beraber, mutlak teslimiyet ve inanc anlamlarina gelir.

neyse, selamun aleykum o'nun yani Allah'in huzuru ve/veya barisi uzerine olsun anlamina gelir. aleykum selam ise de, o'nun yani Allahu teala'nin huzuru senin de uzerine olsun demektir.
devamını gör...
selam ala ve küm kelimelerinden oluşur.
selam esenlik iyilik Allahın kulları üzerinde iyiliği yayması manasına gelir.
ala üzerinde veya üzere demektir.
küm de erkeklerde çoğul "siz"dir. bizim çoğul selam vermemiz meleklere de selam verme niyetiyledir. ama normalde bir kişiye selam verildiğinde "ke" kullanılır. yani "sen".
yani esselamu aleyke. veya bir ilahide geçtiği gibi (ya rasul selam aley ke)
kadınlar için de ... önemli değil. yalnız bayanın ve erkeğin birbirinden selam almaması gibi bir durum bu çekimlerle ilgili de olabilir.
selametle.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar