selda bağcan

türkülerini, pencere kenarinda, babamın işten eve dönüşünü beklerken mırıldanan annemden dinlediğim. ideolojisi ne olursa olsun, her zaman dinleyeceğim sanatçı. dinledikçe pencere kenarında babamı bekleyen annemi hatırlayacağım.

edit: düzeltme için arap saati'ne teşekkürler
devamını gör...
şŸimdiye kadar başŸlığŸının açılmamasına üzüldüğŸüm türküleriyle, ezgileriyle anadolu'nun sesini kendine has üslubuyla çok güzel dillendirmişŸ nadide bir sanatçı.. güttüğŸü ideolojiye-ki bir sanatçıyı sanatçı yapan o toplumdaki beğŸenirsiniz beğŸenmezsiniz kendine biçtiğŸi roldür. bu kadın da kendine bir rol biçmişŸ,, saygıyı haketmişŸtir- bakılmaksızın ezgilerini dinleyip mest olmamak mümkün değŸildir.

selda bağŸcan'ın müthişŸ dillendirdiğŸi bir kaç türkü şŸu şŸekildedir;

(bkz: gesi bağŸları)
(bkz: çemberimde gül oya)
(bkz: mihribanım)
(bkz: denizlerin dalgasıyım)
devamını gör...
antalya'nın feslikan yaylası'nda konseri sırasında, kendisini izlemeye gelen Deniz Baykal'a: "Suçlu olan varsa cezalandır ama bir sürü de suçsuz insan var içeride. Yazık değil mi ? Ayıp değil mi ? Profesörler, rektörlerin ne kabahati var o insanların ? Sayın başkanım beni içeri alırlarsa kurtarırsınız artık. Korkmasalar sizi de alacaklar da ayakları bağlı." diyen büyük müzisyen.

Yıllar yıllar sonra, bir çok şarkısını neredeyse ezbere bildiğim bir büyük ustanın bu kelimelerini duyunca adeta şok geçirdiğimi, kafamdan aşağı kaynar sular döküldüğünü, gerçek Türk solunun nereye gittiği konusunda hayalkırıklığımın arttığını itiraf etmeliyim.
Daha önceleri de edip akbayram ve tolga çandar destek olmuşlardı malum zümreye, (gbkz: cumhuriyet mitingleri^'nde yanlış anımsamıyorsam.
devamını gör...
malum kişileri destekleyen son açıklamalarına en çok ahmet kaya üzülmüştür herhalde. zamanında kendisine vokal yapmış, zor zamanlarında destek olmuş hatta bildiğim kadarıyla gülten hanımla tanışmasına vesile olmuş kişidir selda bağcan. şimdi malum medyanın önüne koyduğu yemeği yemektedir. hadi müslüman kesimin 28 şubat sonrası çektiği eziyetlerden mutlusun onu anladık selda hanım peki doğu anadolu ve güneydoğu anadoluda 14 bin faili meçhul cinayetde mi ilgilendirmiyor seni. koçero şarkında ne diyordun, "bu rüzgar böyle essin, bu değirmen böyle dönsün, bu çuvallar böyle dolsun diyedir, koçero'nun dağlarda medetsiz yalnızlığı!".
ayrıca "profesörün, rektörün ne suçu var?" ne demek. iddianameyi mi okudun. telefon konuşmaları kayıtlarına baktın mı? yine de kendisine bir açıklama şansı verilmeli, belki de mantıklı bir şeyler izah edebilir. en azından öyle umuyorum.
devamını gör...
"zilleri taktı, çıkı çıkı yaptı" parçasını 90'larda duyup da anlamamanı anladık da ulan teres oğlu teres, bugün de mi anlamadın o şarkının mesajını? anlasaydın böyle bıdı bıdı eder miydin?

neyse, güzelim sesinden gelsin, "yürü bre hızır paşa / senin de çarkın kırılır / güvendiğin padişahın / gün gelir o da devrilir"

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar