semerkant

güzeldir, okunmalıdır, yalnız amin maalouf'un diğer kitaplarını okuyanlar için birbirini tekrar eden hikayeler ve anlatım dili bir süreden sonra okuyucuyu sıkar, amin maalouf'tan semerkandı okumak yetelidir.
devamını gör...
amin maalouf'un daha popüler olan yüzüncü ad'a göre çok daha güzel olan kitabı. hasan sabbah, ömer hayyam ve nizamülmülk'ün hayatlarını farklı bir gözden görür, arkadaş olduklarını öğrenir şaşırır, hele de vladimir bartol'un alamut'u ile yakın zamanda okursanız iki farklı açıdan üç büyük adamın hayatlarını okur, beyninizi, ruhunuzu zenginleştirebilirsiniz.
devamını gör...
okuduğum yalan dolan ve iftiradan öteye gitmeyen ermeni asıllı bir fransız olan amin maaloufun kitabı. ne alparslan koymuş değdirmedik ne de nizam yani kötüler iyi olmuş iyiler kötü. hasan sabbah gibi birini yücelmişde yüceltmiş sanki en yakın akrabası
devamını gör...
ne kadarı kurgu ne kadarı gercek pek anlayamadıgım ,ömer hayyam'ın dünyayı pek umursamadıgı sadece uçkurunu ve içecegi şarabı düşünen bencil bir adam olarak lanse edildigi güzel bir tarihi roman.
devamını gör...
semerkand türklerin, türkistanın kadim şehirlerinden biridir. emin me'luf efendinin kitabı olan semerkand ise semerkand'dan başka her şeyle alakalıdır. hayyam'dan hareket ederek dünden bugüne iran'ın ahvali hakkında bir şeyler anlatılan bir kitaba neden semerkand adı verilir bilmem, ayıp olmasın diye şehre şöyle bir uğramanın dışında kitapta semerkand yoktur. belki de iran şehirlerinden daha fazla bir egzotik etki uyandırabileceği düşünülerek bu ad seçilmiştir. kitabın berbat olması da işin cabası.
devamını gör...
"benim yıkanan kadınım sadece bir serap olsa da, gerçeğin asıl yüzü o façalı surat olsa da, bu serin gece ömrümün son gecesi olsa da, bu şehirden nefret etmeyeceğim" diyen kitap, denilen şehirdir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar