seni ancak alemlere rahmet olarak gönderdik

kuranı kerimde beyan olunmus ayeti kerimedir. hic bir peygamber icin söylenmemişŸ bir tabirdir. yalnızca muhammed mustafa(sav) icin soylenmıstır.
devamını gör...
enbiya suresi nin 107. ayeti kerimesidir.

efendimizin doğduğu çağda dünyanın her tarafında cehalet, zulüm ve ahlâksızlık hakimdi. o nun gelişiyle aydınlık bir devir başlamış oldu.
o kendisinden önceki peygamberler gibi sadece bir kavme veya millete değil, bütün insanlığa peygamber ve rahmet olarak gönderilmiştir.
devamını gör...

--- alıntı ---

"alemlere", ne anlıyoruz alemlerden? yaratılmış bütün varlıklar. insanlara demiyor, cinlere demiyor, dünyaya demiyor, alemlere diyor. cümle yaratılmışlara. ilginç bir nokta da şu; rahmet yağmur anlamına da geliyor. hayat verici, diriltici. ne anlıyoruz burdan cümle alem efendimiz ile hayat buldu, felah buldu.

--- alıntı ---

devamını gör...
peygambere haşa postacı muamelesi yapan, sıradan insan gibi gören sözde kuran müslümanlarının pek değinmediği ayeti kerime. bu ayete göre Allahın bize merhamet etmesinin tek sebebi hz muhammed. o olmasaydı merhametin zerresini bile göremezdik. evet bugün hadislerini yalanlayanlar, sıradan insan muamelesi yapanlar, hafife alanlar merhametin zerresini göremeyecekti.

hani sen olmasaydın alemler olmazdı diyoruz ya. düşünün o'nun olmadığı alemde bize yaşamak zaten zehir olurdu.
devamını gör...
aborjinler'e böyle bir bilgi verildi mi peki? avustralya kıtası ve orada zamanında katledilen aborjin halkının bu durumla ilgili bilgi sahibi olup olmadığını biliyor muyuz, eğer bilgileri yoksa bu konuda onlara kızabilir miyiz veya yargılayabilir miyiz. en eski insan topluluklarından birisi olan aborjinlerin kısaca "düş zamanı" inancı diyebileceğimiz rüya temelli bir inanışa sahip olmalarıyla bu mesajın bir bağı olabilir mi?
devamını gör...
o Allahın rahmeti. bakın bunu bin kez kendi kendinize tekrar edin. meselenin ciddiyetini anlamak için. o olmasaydı rahmet merhamet yüzü göremezdik. sen onların arasındayken onlara azab edecek değiliz buyuruyor bir başka ayetinde. birileri gelmiş şimdi sünneti tartışıyor, hadisi tartışıyor. yok yok bunlar Allah'tan belalarını istiyor. bize rahmet verme, bize merhamet etme diyorlar resmen.
devamını gör...
dinin içinde sahih olmayan hadisler bir yana, sahih kabul edilen hadislerin içinde bile tutarsızlıklar mevcut. ee kardeşim, sizin bu hadis dediğiniz rivayetlere nasıl iltimas gösterelim? bu hadislerin gerçek kaynağı nedir? bir adam peygamberimizden 200 yıl sonra çıkıyor, bunları topluyor eliyor ve sahih olan hadisler dinin önemli bir meselesi haline geliyor. daha dün cuma hutbesinde bu konu üzerinde hutbe yapıldı. adamlar kuran'daki dini elinden gelecek kadar mantıklı anlatmaya çalışıyorlar ama sizlere yinede yaranamıyorlar. kitap gayet açık bir şekilde, bu kitabtan sorguya çekileceğimizi belirtiyor sen istediğin kadar rivayetlere iltimas göster.

"şüphesiz bu kur’an, sana ve kavmine bir öğüt ve bir şereftir, ondan hesaba çekileceksiniz" (zuhruf surei 44. ayet)
devamını gör...
peygamberin rahmet olarak gönderilmesini ,allah'ın indirdiği kitabı insanlara duyurmak ve açıklamaktan başka bir şey olmadığını idrak edemeyenlerin, peygambere farklı anlamlar yüklemeye çalıştığı konu.

bu kafa kafa değil. geçmişteki ümmetlerin bir kısmı bunu yaptı ve peygamberlerini kişiselleştirerek ilahlaştırdı.

peygamber, Allah'ın kitabına uyan, onu bize duyuran ve açıklayan bizim gibi bir insandan başkası değildir.
şayet peygamber bundan başka bir şey ise cesareti olan bunu açıklar.
devamını gör...
muhammedun beşerun lâ kel beşer
bel hüve yâkûtu beynel hacer

maalesef hadis inkarcılığının efendimiz hazretlerine (sav) saygısızlık boyutuna ulaştığını da görüyoruz.

biz yine de uyaralım. gittiğiniz yol yol değil. uyduğunuz takip ettiğiniz hocalarınız hoca değil.
devamını gör...
yahu insanlar şunu niye anlamıyor anlamıyorum. Allah benden başka rahmeti hiçbir yerde bulamazsınız buyurmamış. peygamber için rahmetin menbağı, benim rahmetimin tecelligahı buyurmuş ama hala adamlar Allahtan başka şefaatçi yok diyor. yahu sen Allaha yalancı mı diyorsun birader? Allah'a Allah'lığı mı öğretiyorsun adam? yoksa Allahın rahmetini siz mi taksim ediyorsunuz?

hani Allah ile kul arasına kimse giremiyordu? bizzat Allah araya peygamberini koymuş. yani peygamber olmasa ben size rahmet etmem buyurmuş. bu ayet bu anlama gelmiyor mu?
devamını gör...
hani ayetleri kendi kafamıza göre yorumlamak islamla bağdaşmazdı? meal okuyanlara bir araba laf söyleyip bu ayet bu anlama gelmiyor mu demekle aslında kuranı anlamaya çalışmak aynı şey. bu nedenle sözlerdeki bu gelişme güzel.
peygamberimiz bu dünyada görebileceğiniz en erdemli ve en ahlaklı insandır. zaten öyle bir ruha sahip olduğu için Allah onu peygamber olarak gorevlendirmistir. Allah bu ayetinde bize eger böyle bir ruha sahip olursanız kurtulur rahmete erersiniz mesajı vermektedir. peygamber sizi şefaat ederek kurtaracak anlamına gelmez bu.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar