seri tanım silmek

son zamanlarda sözlüğümüzde çok sık görülmeye başlandığı için bu konuda bir iki kelam etme gerekliliği hasıl oldu.

öncelikle tanımlar yazarların emeğidir, birikimidir. hatalı girilmedi ise tanım silmenin bir mantığı olduğunu düşünmüyorum.

tanım silen yazarlara şöyle bir baktığımızda iki grup göze çarpıyor. birincisi troll yazarlar, ikincisi ise içimizden olan ve değer verdiğimiz yazarlarımız. açık konuşayım çoğu troll yazarın tanım silmesini önemsemem. çünkü içi boş ve niteliksiz tanımlardır. haliyle de ha var ha yok fark etmez. ancak bizim yazarlarımızın o veya bu sebeple tanım silmesini içerliyoruz. biliyoruz ki bu sözlüğe değer veriyorlar. öyle ise bilmeliler ki tanım silmek google indeksimizin düşmesine sebep olur. yani google'a bir içerik girdiğinizde dünya sözlük'ü çok daha alt sıralarda görürsünüz. öte yandan google tarafından içerik gizleyen bir platform olarak mimlenebiliriz. misal "sözlük" başlığındaki tanımlar yahut içinde "sözlük" ibaresi geçen içerikler seri şekilde silinirse google tarafından cezalandırlmamıza da sebep olabilir. bu da google'a "sözlük" yazdığınızda dünya sözlük'ü görme şansınızı tamamen ortadan kaldırır. ekşi sözlük gibi büyük platformlarda böyle sorunlar yaşanmaz belki ama bizim gibi sınırlı içeriğe sahip mütevazı platformlarda seri tanım silmek risk taşıyor.

sonuç itibariyle şunu demek istiyorum, tanımlarınız sizin tasarrufunuzda olsa da bu silmenizi gerektirmez. yıllar sonra gelen jenerasyon sizin tanımlarınızla bilgilensin, "böyle de bir yazar varmış" desinler.

vesselam.
devamını gör...
insanoğlunun aslında ne kadar değişik yapıda olduğunu gösterir.

başlığı okuyorsun, tanım giriyorsun; daha sonra onu beğenmeyip siliyorsun.
peki insanın beğenmediği yazdığı tanım mıdır yoksa o tanımı yazdıran ruh hali mi?

eğer cevabı ruh hali yönünde kullandıysan demek ki kendinde beğenmediğin yönlerin var.

ne yapmış olduk; silinen bir tanımın aslında kendimize ayna tutmaya vesile olduğunu gördük.

belki de o tanımlar silinmemeli ki ileride değişen düşüncelerimize bakıp kendimizi eski halimizle kıyaslayıp ders çıkarabilelim.

keşke konuşmalarımızda da bu durum geçerli olsa ve yanlışlarımızı düzeltebilsek; ama böyle bir şansımız olmadığına göre napıyoruz? mutlaka ölçüp tartıp konuşuyoruz.
devamını gör...
yazarlara verilmesi gereken bir haktır. sözlükte ne moderasyon ekibiyle bir alıp veremediğim oldu, ne de başka bir konuda başka birileriyle fakat şu seri tanım silmenin engellenmesi tek anlamadığım nokta.
devamını gör...
niye böyle bir şeye ihtiyaç duyulduğunu anlamadığım hadise.

bir de günlük 5-6 tanımını bizzat kendisi silenler var. onu da anlamıyorum . böyle 3-5 kişi var her gün yazdıkları tanımların 5-6 tanesini ya yazdıktan hemen sonra ya da bir süre sonra siliyorlar.

son olarak bu kendi tanımını silenlerden bazıları da moderasyon veya yönetim tarafından 1 tanımları silindiğinde benim tanımımı niye sildiniz, kim sildi, kafanıza göre tanım silmeyin diye viyak viyak ortalığı ateşe vermiyorlar mı o çok komik geliyor işte.

siz görmüyorsunuz, diğer yazarlar görmüyor ama biz hala görüyoruz o silinen tanımları. ( yönetimin tamamen sildikleri hariç) sileceğiniz şeyleri niye yazıyorsunuz arkadaşlar. otokontrol diye bir şeyin varlığından haberiniz yok mu.
devamını gör...
serisini bilmem de bu tanım silmenin eleştiri konusu olabilmesini garipsiyorum gerçekten. yani ortada bir karşılıklı atışma olur senin yazdığına cevabi tanım girilmiştir silince öbürü ortada kalır tamam. ya da bilgi içerikli şahsi olmayan faydalı tanımlardır 3-4 tane birden gider yerine başka da yazmaz e hadi o da bir yönüyle tamam da. gerisi yazarın insiyatifinde olan bir şeydir. yani o an yazılmış olabilir bu sil butonu boşuna konmadı değil mi? cümleleri istediği gibi ifade etmemiş olabilir daha sonra sakin kafayla toplar yazarım düşüncesi vardır. ya da konu hakkında tanım girmek istiyordur girer ama beğenmez siler. girdiği başlığın altına kendisinden sonra hoş karşılamayacağı tanımlar girilmiştir buna öncü olarak kalmak istemez yaa daa tamamen şahsi bir entrydir varlığını bi süre sonra gereksiz bulur yokluğu kimse için birşey ifade etmez siler bu bööyle gider siler yani. ayrıca evet ilk silişte tam silinmez ve moderatörler başlığa girdiğinde tanımı soluk bir şekilde üzerinde silinmiş ibaresiyle okuyabilirler. bu tanımlarımız (bkz: silinen entrylerim) yani eskinin (bkz: zibil)'inde yazarlara kapalı, modlara açık bir halde bekler. istersek yayına al butonuyla yayınlayabiliriz. Kökten silmek istiyorsak da orda × işaretine basıp tamamen sildiğimizde modlar dahil kimse göremeyecek şekilde bu dünya'dan yok olur gider zaten. nema problema
devamını gör...
bir ara ekşi sözlük yönetimini protesto etmek için kullanıcıları tanımlarını silmeye başlayınca sözlük yönetimi böyle bir sınırlama getirerek tanımların silinmesini yavaşlatmıştı. sanırım dünya sözlük veya bunu yapan yazılımcı da bizde böyle protesto olmaz ama biz yine de bu özelliği yapalım nolur nolmaz diye düşünmüştür.
devamını gör...
artık sıkmaya başlayan ergen tripleri. yazıp yazıp siliyor. madem kendi yazdığını sen beğenmiyorsun niye yazıyorsun yayınlanmadan önce bir dön oku. şimdi yeni bir bahaneleri daha var solda görünmedi bir moda söyle yapacağı bir şeyse yapar zaten.
devamını gör...
yıllar sonra sözlüğe dönüldüğünde yapılmak istenendir.
"bu davranışınız sözlüğe zarar veriyor" uyarısı ile karşılaştım.
varlığı da bana zarar veriyor sevgili sözlük üzgnm bbğm .s
devamını gör...
şu sıralar sözlükte yaygın olmasa da ara ara görülen bir eylem.

sanırım bazı sözlük yazarları başka mecralara rotalarını çevirdiler.
devamını gör...
yapmak istenildiğinde, sözlük savunmaya geçerek; 'seri tanım silmek sözlüğe ciddi zararlar vermektedir, lütfen bir süre bekledikten sonra işleme devam ediniz.' şeklinde uyarı vermektedir.

tamam canım.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar