serotonin

1. (Tematik)

--- alıntı ---
Serotonin, monoamin bir nörotransmitterdir. Triptofan aminoasitinden sentezlenir. Beyinde serotonin kimyasalı salındığŸında kan damarları kasılarak daralır; serotonin düzeyi düşŸtükçe genişŸler.

Migren atağŸından önce vücuttaki serotonin düzeyi yüksek olmakta, atak geçtikten sonra da düşŸmektedir.

Açlık, yorgunluk, stres, yemek, ışŸık ve ilaçlar gibi faktörlerin tamamı insan vücudundaki serotonin düzeyini etkilemektedir. Stres ve düşŸük kan şŸekeri serotonin düzeyini düşŸürürken; oksijen, kusma, içinde aminler bulunan gıdalar (örneğŸin: peynir, çikolata, portakal, mandalina, domates ) ve içinde triptofan isminde bir çeşŸit amino asit bulunan gıdalar, (örneğŸin süt, hindi eti ) serotonin düzeyini yükseltmektedir.

Bunun dışŸında insan vücudundaki serotonin düzeyini, çeşŸitli hormonlar da etkilemektedir. ÖrneğŸin kadın vücudundaki östrojende (kadınlık hormonu) artma, serotonin düzeyinde de bir artışŸa neden olmakta; aynı şŸekilde, kadınların âdet görmeleri sırasında, östrojen hormonlarında düşŸüşŸ olması, serotonin düzeyini de düşŸürmekte ve bu durum, kan damarlarının aşŸırı genişŸlemesi sonucu, kadınlarda migren başŸlamasına neden olabilmektedir.Ayrıca serotonin dopaminerjik nöronlardaki reseptörlerine bağŸlanarak dopamin salgılanmasını azaltmaktadır.Serotoninin depresyon oluşŸumu üzerinde etkisi vardır.Depresyon ve anksiyete tedavilerinde serotonin geri alım inhibitörü (serotoninin tekrar kullanımı için sinaps aralığŸından, salgılandığŸı nörona geri alımını yok eden) ilaçlar kullanılır.


--- alıntı ---
*
devamını gör...
5. (Tematik)
geri emilimini engelleyen preparatlar, hem bir çok depresif insana umut olmuş, hem de ilaç firmalarının servetlerine servet katmıştır.
devamını gör...
6. (Tematik)
zannedildiğinin aksine dışarıdan almaya hiç ihtiyaç olmayan mutluluk, sevgi ve huzurla ilgili nörotransmitter.
insan mükemmel yaratıldığı için kullanma kılavuzunu dikkatle okursa bu mekanizmayı da keşfediyor olacaktır.
devamını gör...
8. (Tematik)
dışardan alındığında hiç bir etki göstermeyen, bakınız muzda bol ancak bir işe yaramıyor. fekat bilinenin aksine en çok barsaklarda sentezlenen bir otakoid. bu yüzden barsak florasına pek dikkat ediyoruz. onlar çok önemliler aman barsakları bozmayalım
devamını gör...
12. (Tematik)
(alm. serotonin, n; fr. hydroxytryptamine, f; sérotonine, f; ing. hydroxytryptamine; serotonin) biyom. kan pulcukları, ince bağırsak bezlerindeki bazı hücreler, hipotalamus ve bazal ganglionlarda bol miktarda bulunan, damar duvarlarını büzücü ve aşırı duyarlılık tepkimesine yol açıcı etkilerinin yanı sıra nörotransmiter olarak da rol oynadığı düşünülen, mutluluk, canlılık ve zindelik hissi veren amin.
devamını gör...
--- alıntı ---

bilinen tek mutluluk hormonu denebilir. ancak bu hormonu salgılatmanın tek yolu yemek ile alakalıdır. diğer mutluluk hormonları arasında sadece vücuda alınan herhangi bir madde ile etkilenebilen tek hormondur. yemek tarifleri ile haşır neşir olan kişilerin mutlu olma sebebi, belki de budur. fındık, süt, yumurta, bal, bakliyat, meyve gibi enerji yüklü besinlerin tüketimi ile serotonin hormonu yükselmektedir. sanırım temel sebep; doygunluk hissini yaşatmak.
..............
serotonin nasıl hissettirir : neşeli, canlı, zinde
serotonin eksikliğinde nasıl hissederiz : depresif, karamsar, öfkeli
serotonini yükseltmek için : egzersiz yapın, güneş ışınlarından faydalanın, triptofan içeren gıdaları tüketin (yumurta, çikolata,peynir), düzenli uyuyun.

--- alıntı ---
devamını gör...
mutluluk ve ruh dinginliği veren nörotransmitterdir.
triptofan denilen aminoasit bu maddenin üretimine doğrudan etki eder. bu triptofan proteini hindi eti ve muzda bolca bulunur. amma tek başına yeterli degildir, bir miktar karbonhidratla reaksiyona girmesi gerekmektedir üretilmesi için .
onun için bol muzlu waffle= serotonin o da= mutluluk.
ahan da formülu verdim hadi iyisiniz piranalar :)
devamını gör...
malumunuz mutluluk hormonu. seviyesinin az olması depresyona sebebiyet veriyor. temel amino asitlerden biri olan triptofan, serotonin hormonunun yapımında rol alan besin maddesidir. bu besin maddesi açısından zengin olan gıdalar ise:

süt
peynir
soya fasulyesi
badem ve benzeri kuru yemişler
hindi eti
yoğurt
kırmızı et
yumurta.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar