ses kaydı

telefon , mp3 çalar gibi teknolojik aletlerle de daha kolay yapılabilen kayıttır. filmlerden gördüğüm kadarıyla uyduları dinlenecek tarafa doğrultunca sesi ayırıp kayıt yapan teknolojilerde üretilmiştir.
devamını gör...
sesleri birtakım materyallerin üzerine kalıcı olarak kaydetmektir. şuan teknoloji o kadar gelişti ki sesinizden bir parça olsa, sizin sesinizle cilt cilt kitaplar okutup kayda geçirilebilir.

bundan dolayı, bu kadar bilgi kirliliği olan ortamda yapılacak her hangi bir ses kaydının, nazarımda 1 kuruş değeri yoktur.
devamını gör...
artık herhangi birinin sesinin rengini bir alet aracılığı ile aldıktan sonra sen istediğin konuşmayı yapıyorsun üzerine istediğin kişinin ses rengini ekliyorsun ve ses rengi eklenen kişi konuşuyor gibi oluyor.

şantaj montajcılar daha iyi bilir ama insan anlatıyor işte.
devamını gör...
montajını yapmanın kolay olmadığıdır.

madem kayıtlar montajdır;

1-neden erdoğan sesinin telif hakkını almak istemektedir?
2-abdullah gül'ün: kayıtların bir kısmı yasal bir kısmı gayr i yasal açıklamasına ne diyeceğiz?
3-başbakan ın "beni bile dinlemişler" deyişini nasıl açıklayacağız?
4-tib'deki görevden almalar nedendir?
5-muammer güler gibi bi adamın sesi nasıl taklit edilebilir. *
6-neden günden güne kayıtları doğrulayan açıklamalar geliyor insanlardan? (örneğin tivinkli)

7-bu adamler peygamber mi evliya mı? bu adamların nefsi yok mu arkadaş?

egemen denin pislik rezil herifi neden savunuyoruz? erdoğan bu adamı kovsaydı şimdi ne lanetler edecektiniz değil mi?
devamını gör...
bilip bilmeden montajın kolay olmadığı iddia edilen şey. google translate'e girip yazdığınız cümleleri okuyan sözlüğü görünce anlarsınız kolay olup olmadığını.
devamını gör...
dokunulmazlığı olan kişilerin mahkeme kararıyla dinlenilmesi dinletilmesi hukuken mumkun olmadıgı halde israrla dinlemeler legalmiş gibi savunuluyor türkiye'nin mart 2014'ünde.. az mantık.
devamını gör...
bir bütün olarak, süreklilik arzederek oluştu(ruldu)ğu gibi parçalardan da oluşturulabilir.

ses ve görüntü piyasasında montajlama olmazsa olmazlardandır. sinema sektöründe yahut müzik piyasasında olduğu gibi. sinema ve dizi çekimlerinden sonra kötü montajlama ortaya çıkan eserin akibetini belirleyebilir.

ses kayıtlarında montajlama kelimelerle oynayarak da yapılabilir. farklı farklı kayıtlardan lazım olan kelimeleri alarak bir bütünlük sağlayacak şekilde birleştirdiğinizde ve buna sürekilik verdiğinizde ortaya güzel bir çalışma çıkabilir. bu yeni ürünü dinlediğinizde hiç şüphelenmezsiniz. ancak teknik bir tetkikle kaydın orginal mi montaj mı olduğu ortaya çıkabilir. ses kayıtlarında montajlama genelde kelimeler yahut cümleler şeklinde yapılıyor. hecelerin birleştirilerek montajlanması ise daha üst bir teknolojiyi ve uzmanlığı gerektiriyor. çok vakit alabilir. işinin uzmanları için imkansız değildir bu.

yeni yayınlanan (audio devamlılık analizi) raporundaki şu ibareye bir bakalım: "...konuşma bütünlüğünü sağlamak için sadece tüm kelimelerden oluşan bir montajdan farklı olarak, kelimelerin dahi parçalanmış hecelerden oluşturularak, istenen yeni kelimelerin türetilerek ortaya çıkarıldığı ilginç bir uygulama ortaya konmuştur."

montajlamadaki bu yöntem hem etkili hem de sarsıcı olabilmektedir. çok değil şöyle biraz geriye baktığımızda yerel seçim sürecine doğru nasıl ses ve görüntü kayıtlarının servis edildiğini hatırlayacağız.

işbu kelime-hece montajlama yöntemiyle doğrulardan yanlış, yanlışlardan da doğru çıkarabilirsiniz! mühür elinizde.
devamını gör...
mahkemede delil olarak kabul edilmesi konusu yasal izin alınarak elde edilmesine bağlıdır ancak mesele hukuki delil olup olmamasından çok davaya konu olan durumun ciddiyeti hususunda bilgi verir nitelikte olmasıdır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar