sevan bıçakçı

istanbul'u yüzüğe sığdıran adam.
kendisi dünyaca ünlü türk mücevher tasarımcısı ve yazar. yazdığı kitap 2,500 liradan satılıyor.

devamını gör...
oldukça ünlü mücevher tasarımcısı.

--- alıntı ---

tarihler boyu vazgeçilmeyen mücevher merakı; tutkusu, albenisi, güzelliği, çekiciliği ile hep var ve var olmaya devam edecek bir tutku. eserlerinin güzelliğine, insani vasıfları kadar hayran olduğum bir gönül ustası sevan bıçakçı bu hafta sayfamızın konuğu.
samatya’da yokluklarla geçen çocukluğunun, çıraklıktan kalfalığa geçiş yolculuğunun emekle harmanlandığı yıllarını dinledim.
özlediğimiz din kültürlerinin barışmasını gördüm... topraklarımızın zenginliğini, her dilden, her dinden insanlığın güzelliğini gördüm onda...
onun paskalya bayramı’nın benim başımın üzerinde yeri olduğu kadar, benim kadir gecemin, miraç kandilimin yeri ve değeri var onda... iyi bir dost, iyi bir eş, iyi bir baba ve “hâlâ kalfayım, hâlâ çırağım” diyen acayip bir yaşam ustası o...
dünya starlarının üzerinde parlayan eserlerini zorla anlattırmaya çalıştığım, bir o kadar da gerçek ve mütevazı...

--- alıntı ---

röportajı için buradan
devamını gör...
dün belgeselimi izleyip oha dediğim mücevheratçı. adam dünyada mücevher denilince ilk akla gelen isim. sebebi tasarımlarının eşi benzeri görülmemiş şekilde olması. bir manada yüzüklerin gerçek efendisi. mısır çarşısının arkasında atölye ve binaları var.
adamın en ilgi çekici özelliği çok mütevazi biri olması. dünyaca ünlü mücevher tasarım yarışmalarında sadece 2012 yılına kadar 6 ödülü var. bu biraz şey gibi, oscarı 6 kez almak gibi.
kimler yok ki müşterileri arasında? hollywood'un dünyaca ünlü artisteri, ara güler, güler sabancı daha niceleri. piyasaya osmanlı temasını yerleştiren adammış aynı zamanda.
yarışmalarında kazanmasını sağlayan tasarımları ise satmıyor. pırlantanın bildiğimiz klasik kesim şeklini (altıgen uca doğru sivri) alıp ters çevirerek yüzüğe yerleştirmesiyle başlıyor macerası. bunun patentini alıyor. yüzük içinnde ne desenler var ne desenler. internette araştırabilirsiniz.benim en sevdiğim tasarımı akrep bileklik var filmlerden fırlama gibi.
devamını gör...
manyak bi adam. normalde bir ürün için fiyat başından belirlenir, kalitesi ona göre yapılır. sevan abimizse önce yapıp sonra fiyat takdir ediyormuş. bir numara olmanın getirisi galiba.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar