sevap kasmak

sevap, Allah'ın rızasını kazanmak demektir. yani sevap biriktirmek diye bir şey yoktur. ayette peygamberimizin yanında din düşmanları ile savaşanların yılmadıkları ve sabırlı oldukları için dünya ve ahiret sevabını kazandıkları bildirilmiştir.

onların sözleri ancak, "rabbimiz! bizim günahlarımızı ve işimizdeki taşkınlıklarımızı bağışla ve (yolunda) ayaklarımızı sağlam tut. kâfir topluma karşı bize yardım et" demekten ibaretti. böylece Allah, onlara dünya sevabını ve ahiret sevabınının en güzelini verdi. ve Allah, muhsinleri sever._ali imran 147-148.ayet

yaptığımız iyilikler amel defterimize şu kadar sevap kazandı diye yazılmaz. örneğin;
fakiri doyurunca : 100 sevap
namaz kılınca 1000 sevap
kuran okuyunca 500 sevap

bu gibi bir din anlayışı Allah rızası için değil sevap biriktirmek için ibadet yapmaya yol açar. oysa sevap biriken bir şey değildir. Allah'ın rızasını kazandıktan sonra kazanılan bir şeydir.

amel defterine yazılanlar şu şekildedir;

gösterişten uzak namaz kıldı.
zekatını verdi.
sabırla oruç tuttu.
malını Allah yolunda harcadı.

Allah, iyilik yapanların amellerini 700 kat artırır. yani bir iyilik ahirette sanki 700 kez iyilik yapmışsınız gibi karşınıza gelecektir.

mallarını Allah yolunda harcayanların durumu, her sünbülünde (başağında) yüz adet tane (tohum) olmak üzere, yedi sünbül (başak) veren bir tek tohumun durumu gibidir. Allah, dilediği kimse için (onun rızkını) kat kat artırıp verir. ve Allah vâsi'dir, alîm'dir._bakara261.ayet
devamını gör...
mesela geçenlerde bi teyzenin pazar poşetlerini taşıdım, bi amcanın koluna girip camiye gitmesine yardım ettim, yerde bulduğum banka kartını sahibine ulaştırmak için bankaya bıraktım. ohh gelsin combo sevap bonus pointler.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar