sevgi evleri

çocuk esirgeme kurumlarının başlatmış olduğu yeni proje... çocuk esirgeme kurumlarında bulunan 6-8 çocuğun ev ortamında yaşamalarını temel ihtiyaçlarını bu evlerde karşılamaları, aile ortamına daha yakın olması için böyle bir proje başlatılmış...

* çocuk gelişimi ve eğitimi üzerine belgesi olanlar başvuru yapıp haftada iki gün bu evlerde çocuklarla birlikte kalıyor.. ve onlara bu günler içinde normal bir ev ortamı sağlıyorlar.. birlikte yemek yapmak, alış-veriş yapmak gibimsi..

http://www.cogitosozluk.net...

devamını gör...
nezih bir semtte tutulan site içi dairelere en az 4,en fazla 6 çocuğun aynı evde yeni bir hayata başlamaları.
kız ve erkekler ayrı evlerdedir.
eğer dört kardeş söz konusu ise aynı evde olurlar,iki kardeş* söz konusu ise yakın dairelerde bulundurulurlar.
bu evlerde vardiyalı olarak en az üç bayan eleman çalışır,çocukların her türlü ihtiyaçlarından sorumludurlar.
yurtlardan farkı bu çocukların evlenip yuva kurana kadar bu evlerde kalmalarına müsaade edilmesi.
ancak ülkemizde bu güzel projede yapılan büyük yanlışlar söz konusu,
en büyük yanılgılardan biri burada çocukların aile ortamının oluştuğunun düşünülmesi,
bunun reklamını iyi yapıyorlar ancak gözden kaçan bi nokta var,kurumun zihniyeti hala aynı!
koğuş zihniyeti görünüşte olmasa da uygulamada maalesef bu sistem devam ediyor,
yurt ortamından daha iyi elbet ancak kötünün iyisi diyebiliriz sadece.

mesela çocukları güle oynaya uykudan kaldıramıyorsunuz,herkes aynı anda uyandırılacak ve kalkar kalkmaz disiplinli bir robot gibi söylenenleri yapacak,istenilen sabah 8,00'e kadar tüm çocukların kahvaltısını edip güne başlamaları,allah aşkına hangimiz normal hayatta çocuklarımıza bu muameleyi yapıyoruz?
çocukla güne,oynayarak ayaklarını gıdıklayarak felan uyandırıp başlasak,bunu istese bu çocuklar suç mu? evet kurum çocuklarının bu şefkate ihityacı var lakin buna müsaade edilmiyor,utanarak söylüyorum ama bu evlerde en büyük eksiklik şefkat ve sevgi..!
ama bunun tam zıttı bu çocuklar maddi olarak fazla şımartılıyor,ev ortamına gelen hediyeler ve dernek yetkililerinin çok fazla ilgi odağı olan ** bu sabiler normal ortamlarda uyumsuz ve düzen bozucu bir rol üstleniyorlar..

çok fazla lükse alıştırılıyor bu da sofradaki yemeği beğenmeyen,3 çeşit yemeğe az diyen doyumsuz hale gelen birer birey haline geliyorlar ve ileride belki de devlet memuru maaşı ile geçinmek durumunda kalacak bu çocuklar için normal düzene geçmek,bunu kabul etmek gerçekten zor olacak. *çocuklar yokluğu bilmiyorlar.

bakıcı annelerin üzerinde ciddi bir baskı söz konusu,ev temiz olmak zorunda kesinlikle evet ama dağınık görmek istemiyor kurum teftişe geldiğinde,en az 4 ufak çocuğun olduğu bir evin derli toplu olması pek mümkün değil tabi ama eğer derli toplu değilse hemen tutanak tutuluyor ve 3 tutanak sonrasında işinizden oluyorsunuz,tabi tutanağı yemek istemeyen bakıcılar sürekli çocuklara yapma,dağıtma demek zorunda kalıyor,oyun odası var tabi lakin çocuklar bu bi odaya tıkılıp kalabilir mi? bunu başarabilen bakıcı taktir görüyor çok tuhaf !

çocuklara uslu dursun diye televizyon açıp saatlerce uyuşturmak zorunda kalanlar var,buna kurum muhalefet ediyor tabi,doğru değil evet lakin uyguladıkları sistem bakıcıları bu çözüme resmen mecbur bırakıyor.ayrıca tv izletene tutanak tehdidi de savrulmuyor!

en büyük yanlışlardan ikincisi sertifika ile işe alınan elemanların olması,bu işe çocuk gelişimi mezunu dışındakiler dahil edilmemeli kesinlikle,çünkü çocukların hepsi travmalı,çocuklarla baş başa kaldığınızda tecrübeli bir anne olmanız o çocuklar için kesinlikle yeterli değil,çünkü orada bilgi çok başka bir noktada.
işi yapamayacağını anlayıp çıkan her eleman güven problemi yaşayan bu çocukların travmalarını tekrar yaşamalarına sebep olmakta,ve maalesef bu kurumda da torpil ile ayaklar baş olmakta *

derneklere bağlı evlerde de derneklerin imaj ve güç gösterisi söz konusu,çok çirkin ve çirkeflerin elinde bu çocuklar heba olmakta,ego sorunu yaşayan yöneticiler buralarda cirit atmakta lakin arkaları sağlam olduğu için hiç bir yaptırım uygulanamamaktadır maalesef.

kurumun çaresizliği de var tabi,devlet 3-4 yıl gibi kısa bir süreç içerisinde tüm yurtları boşaltacağız diyor,yanlış hatırlamıyor isem genel seçimlerden önce halledecekler,bu çok kısa bir süreç,en az bi 20 yıl gerek tasfiye için,aceleye geldikçe alınan elemanların vasıflarına pek bakılmıyor,ciddi bir eleman açığı var işin aciliyetinden ötürü,bu da hemen hemen her önüne gelenin bu işe girmesi ve yapamayıp çıkması demek,arada olan çocuklara oluyor,sürekli bi istikrarsızlık söz konusu çünkü.
devamını gör...
bazı illerdeki konumları başka yer mi bulamadınız Allahaşkına dedirtecek cinstendir. filmlerde olur azılı suçlular medeniyetten uzak yerlerde hapsedilir. bu evlerin bir kısmı harbiden böyle. şehrin ücra köşelerine yapmışlar. her neyse yapılar gayet estetik ve kullanışlı. her türlü imkan sağlanmış. çocuklara ev hissiyatını vermek adına villa tarzı evlerde gayet nezih ortam sunulmuş. evlerde özel çalışma masaları, bilgisayarlar, spor aletleri vs mevcut. belirli günlerde alanında uzman kimselerce çocuklara seminerler de veriliyor. nasıl olsa devlet bizi bakıyor zihniyetiyle hizmetleri suistimal eden gençler de var maalesef. sosyal devlet anlayışı kendini göstermiş gibi. ama her şey bununla bitmiyor ne yazık ki. ehil hizmetli konusu çok önemli.
devamını gör...
çok güzel düşünülmüş. yalnız ismine uygunluk noktasında eksik kalıyor. bir çocuğun ihtiyacı sadece maddi imkan düzeyinde değerlendirilemez ki...
devamını gör...
dünyanın en masum bünyelerini içinde barındıran yuvalardandır. hayata dair ne yapabilirim, geleceğe bir nokta kadar da olsa nasıl sahip çıkarım diye düşünen her insanın upraması, vakit geçirmesi gerektiği yerlerdir. sağlam bir psikoloji, sabır, istikrar gerektirir. sonra zamanla bir bakmışsınız bir grup bücürüğün anne babası oluvermişsiniz. haftada 1 gün de olsa hayatınızı onlara göre şekillendirir olmuşsunuz. biri gelir sırtınıza çıkar biri gelir kucağınızda uyumak ister, biri sizi paylaşmak istemez... vaktin nasıl geçtiğini anlamazsınız bile.


"not: aile ve sosyal politikalar bakanlığı'nın ilgili birimine ulaşarak ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. "

giden onlarca genç gibi hayata dair sağlam, "ömrüm boyunca şunu unutmayacağım."diye düşüneceğiniz anılarınız olsun.
insan olabilmeye, müslümansanız müslüman olabilmeye dair bir şeyler öğretebilmek adına koşturulması, kol kanat gerilmesi gereken en önemli alanlardan biri sevgi evleri. lütfen o gözler görmezden gelinmesin.
devamını gör...
çocuklara temel güven duygusunun kazandırılması amacıyla kurulan evlerden birinde - turhal sevgi evi- çocuklara psikolojik ve bedensel işkence yapıldığına dair haberler çıkınca, tokat milletvekili kadim durmaz meclise bir soru önergesi verdi.çocuklara düzenli olarak depresyon ilaci vermek, karanlık odada hapsetmek, dayak ve aç bırakma konuları göz ardı edilecek şeyler değil. aileden ve kadından sorumlu bakan cumhurbaşkanı erdogan'in her mitingine katilacagina bu konuda bir şeyler yapmalı.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar