sevgi neydi

selvi boylum al yazmalım filmin sonundaki yürek dağŸlayan final.

sevgi neydi? sevgi iyilikti, dostluktu. sevgi emekti...
ardından cemşŸit e doğŸru yürümeye başŸlar...

ama bu finali çoğŸu anlamaz yada ders almaz *
bir tercih yapılacağŸı zaman platonik aşŸık olan,vefalı,dürüst yakışŸıklı değŸil ama sevimli çocuk seçilmez,
vefasız yarine döner ama bu dönüşŸten 1 hafta sonrada cep telefonuna vefasız sevgiliden veda mesajı gelir ve hemen ardından 'erkeklerin hepsi aynı' etiketi yapışŸtırlır sanki bir tabur erkekle çıkmışŸ gibi*

devamını gör...
- sevgilerinin üstünden baharlar ve kışlar geçenlere! -

hatırlayanımız var mı, sevgi neydi?
ilk sevgi sözcüğünü, ilk kıpırdanışını yüreğinin hatırlayanımız var mı? ilk hüznümüzün adını sevgi koyabiliyor muyuz şimdi geriye dönüp baktığımızda? derûnî coğrafyamızı kaplayan zifiri bulutların ve üzerimize örtülen maddeci felsefenin ağırlığına ne zaman başkaldırmıştı sevgilerimiz, hatırlayanınız var mı? ne zaman sevgilerimiz paralarımızdan önce tartılırdı; ya ne zaman pazar eyledik sevgilerimizi, biliyor musunuz? en son ne zaman bir sevgiyi söyleşmiştik bir sevgiliyle? her gün bir parçamızı daha tüketen teknoloji çağında sevgiye en son ne zaman yürekten bir merhaba demiştik, hatırlayanınız var mı? hatırlıyor musunuz, sevgi neydi?

üzüm henüz yaratılmamışken insanları sarhoş eden omuydu acep?!.. o muydu canından ve cihandan geçiren sahip-kıranları?. bin yıllar ve binlerce yıllar boyunca pervaneyi ateşe düşüren, bülbülü sevdalandıran o muydu? neydi sevgi?!..
sevgi bir bakış, bir gülüş müydü bazan; bir akış bir koşuş muydu?. sevgi gönül kumaşında bir nakış mıydı?!..

hatırlayan var mı sevgi neydi? leylaların, şirinlerin, aslıların nâzı mıydı o; yoksa mecnunların, ferhatların, keremlerin niyazı mı? hangisinde belirmişti ilk kıvılcımı sevginin? neydi sevgi?!..

açıkken gözbebeğimize yerleşen de, göz yumduğumuzda gönlümüze sızan da sevgi değil miydi bir vakitler? bir dudağın kıpırdanışından yanağımıza akseden pembelikler, utanmalar sevgi değil miydi yoksa? en son ne zaman kızarmıştı yanağımız, hatırlayanınız var mı? uykumuzu en son ne zaman terketmiştik sevgiyi düşünmek adına? en son sevgi şiirini hangi gecede okumuştuk?

sahi, neydi sevgi? bir çuhayı ipek görebilmek miydi; toprağı amber niyetine koklamak mı? sureti sîrete, arazı cevhere, bedeni ruha köle eylemek miydi sevgi? sevgi bir iyilik miydi, şefkatli bir cümlecik mi? neydi sevgi, dış mıydı, yoksa iç mi; zahir miydi, yahut bâtın mı; kalıp mıydı, ya ki can mı? var olmak mı, varlıktan geçmek mi? dünyaya gülmeye mi gelmiştik; ağlamaya mı; ölüyor muyuz, yoksa doğuyor mu? sevgi neydi?!..

unuttuk, aceb neydi sevgi? bir yetimin başını okşarken di­mağımıza yerleşen tad mıydı o? bir bebeğin süt kokulu tenindeki su çiçeği miydi? sabah evden çıkarken özlemeye başladığımız bir ses miydi? hatırlayanınız var mı, sevgi neydi?
sevgi bir sigara dumanında, bir tren düdüğünde, bir dalganın en son hışırtısında ve bir turnanın kanadında mı kalmıştı? sevgi medine'de, semerkand'da, sevgi bağdat'ta, endülüs'te, ta caddelerde, sokaklarda, evlerde, kapıların tokmaklarında çınlar durur muydu eskiden? ya neden şimdi ayasofya'da pito-resk, divanyolu'nda kaldırım taşı, ankara'da ittifak, yeşil kubbe'de mevlanâ, erciyes'te kar, fırat'ta bir içim su olup girmiyor dünyamıza?! neden nefesimiz daralıyor hummalı inatlarımız, kallavi benliklerimiz yüzünden? neden gönül yuvalarımıza kuzgunlar pikeleniyor da nesillerimiz sersefil ve derbeder? sevginin koynunda büyüttüğümüz nazeninlere nazı enîn ile mi unutturdular, semenderlerimiz ateşte niçin yanmaktalar? soralım ta içimize; neydi sevgi?

sevgi neydi sahi? bir mektubun ilk satırı mıydı; bir telefondaki ilk ses mi? insanı mutlu eden o ilk satır mıydı defalarca okunan; yoksa ilk satır arayışları mı tekrar be tekrarlanan? telefondaki bir ses insanın bir ömrünü doldursa mı sevgiydi gerçekten; yoksa yeni sesler duymaya hiç yetmeyecek ömürlerin arayışları mı?
sevgi bir acıydı herhalde, bir kederdi; kâh hüzünle, kâh mutlulukla hatırlanan. belki de sabırdı sevgi, affetmekti, gelecek günler adına. sevgi sınanmaktı adl-i ilahîde ve sınavı geçmekti ercesine. sevgi bir teybeydi, nasûh kisvesinde; bir dirilişti nefsi öldürerek. sevgi bir iyi ad bırakmaktı fena yurdunda.

ömür geçer de ad kalır...
sevgi: iki hece.
sevgi, sevmek kelimesinden türetilen bütün öteki kelimelerin en güzeli.
derin uykulara dalmadan önce ilk soru:
sevgilerinizi en son ne zaman hatırlamıştınız ve sevgiyi hak edenleri en son ne zaman?
bir soru daha:
sevgileriniz yalan mıydı yoksa?!. .
ve son soru:
çorak vadilere yönelmişse sevgilerimiz, çevremizi kandırmıyorsa sulara, içimizden akan nil olsa ne?!..
ikinin ikincisi sıddîk aşkına...


--- alıntı ---

iskender pala
--- alıntı ---

devamını gör...
gerçekten de emekti sevgi. vazgeçmekti uğruna ya da başlamaktı savaşmaya. herkeslerden farklı kılandı bir başkasını. herhangi biri değil o yapandı onu. o yüzden çoğu zaman buldum derken kaybedilendi. emek herkesin harcı değildi. sevgi gerçekten de emekti.
devamını gör...


sevginin ikbali de, idbarı da olurdu elbette
bazen kucaklar, bazen sırtını dönerdi.


o gece sevginin karşılıklı oturup birbirinin yüzüne bakmak olmadığını bilakis yan yana oturup aynı noktada ortak bir hedefe bakmak olduğunu anlamıştım

--- alıntı ---

iskender pala

--- alıntı ---
devamını gör...
sevgilerde

"sevgileri yarınlara bıraktınız
çekingen, tutuk, saygılı.
bütün yakınlarınız
sizi yanlış tanıdı.

bitmeyen işler yüzünden
(siz böyle olsun istemezdiniz)
bir bakış bile yeterken anlatmaya her şeyi
kalbinizi dolduran duygular
kalbinizde kaldı.

siz geniş zamanlar umuyordunuz
çirkindi dar vakitlerde bir sevgiyi söylemek.
yılların telaşlarda bu kadar çabuk
geçeceği aklınıza gelmezdi.

gizli bahçenizde
açan çiçekler vardı,
gecelerde ve yalnız.
vermeye az buldunuz
yahut vakit olmadı."*
devamını gör...
kimse yaşadıkları sevginin sahteliğine karşı mücadele etmek istemiyor artık. yaptıkları tek şey; kendilerine gerçek sevgiyi hatırlatan bu sevginin gerçek ya da yalan olduğunu düşünmeden, açlığını çektikleri sevgisizliğe dair korkunç gerçeği ortaya çıkarma tehlikesi yaratan ne varsa ona karşı mücadele etmek. mesela kendilerini, çocukluklarındaki asıl düşmanları olan sevgisiz anne ve babalarını örten sözde düşmanların kurbanı gördüklerinden bu davranışlarında kendilerini haklı hissediyorlar. bu yüzden kendi geçmişin karşısına çıkmak, ve gerçekleri ortaya çıkartmak biraz zor. konu sevgiyse üstelik. halbuki sevgi neydi? sevgi, iyilikti, dostluktu sevgi emekti.....
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar