sevgili arsız ölüm

latife tekin'in ilk romanı. roman kahramanı dirmit, huvat ve atiye'nin yedi çocuğundan birisidir. gelenek ve yenilik arasında sıkışmış bir gereçklik olarak çıkar karşımıza dirmit. köyün cincisi, daha dirmit doğmadan anasını korkutur: ya bu çocuk eksik doğacaktır ya da başına gelmeyen kalmayacaktır. "ilk roman her zaman otobiyografikitir" lafının altını çizmiştir bu kitapta latife tekin. dirmit, acı çeker yazıya düşer, sevinir yazıya düşer: ama şiire düşemez.
devamını gör...
latife tekin'in 1983 yılında çıkan ve marquez'in yüzyıllık yalnızlık romanından bayağı esinlendiği ilk romanı. akıcı ve güzel bir köy romanı. cin hikayeleri ile haşır neşir olacak, eski adetleri tekrar hatırlatayacak ve belki de küçüklüğünüze dair görüntüler aklınıza gelecektir.
devamını gör...
4. (Tematik)
--- alıntı ---

yaşayıp bitirdiği her günün, tutulmaz bir kuş olup uçtuğuna, yavaş yavaş gözden silinip bir küçük kara noktaya dönüştüğüne karar verdi. gözünü yumduğunda her yanı saran karanlığın, bu küçük kara noktalardan oluştuğunu keşfetti.

--- alıntı ---
devamını gör...
masalsı ve zengin düşsel dokusuyla dikkat çeken, 1983 yılında yayınlanan latife tekin eseri. eser, köyden kente göç etmiş aktaş ailesinin yaşamını konu edinir. roman iki kısımdan oluşur. ilk kısımda, aktaş ailesinin kente göç etmeden önceki yaşamları anlatılır. bu bölümde, düşsel unsurlar ve gerçek üstü olaylar yoğun bir şekilde işlenir. ikinci kısımda ise ailenin şehre geldikten sonra yaşadığı toplumsal ve ekonomik sıkıntılar anlatılmaktadır.
devamını gör...
latife tekin'in 1983 yılında çıkardığı ve annesine ithaf ettiği; "kente ayak uydurabilmek için boğuşup durdum. her yanım yara bere içinde kaldı. boğuşurken birlikte doğup büyüdüğüm insanlardan ayrı düştüm. ama kendi öz değerlerimi, dilimi ve o insanların durulmaz bir coşkuyla bana taşıdıkları sevgiyi koruyabilmek için direndim. elinizdeki roman bu direnişim için aralarında büyüdüğüm insanların bana armağanıdır. keşke onu daha soluk soluğa, daha parçalanmış bir teknikle, daha erken yazabilseydim." sözleriyle eserin hikayesini anlattığı romandır. bir ölüme sevgili diye hitap ederek zamansızlığına sitem etmek sanırım yaşanan acıların özetidir...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar