#ilişkiler  #özgürler 

üstadlara bakıyoruz da; ne zaman sevgili olmakla ilgili bir başŸlık açılsa ateşŸden nardan, azaptan günahtan bahsediyorlar. ele ele tutuşŸmak, öpmek, dokunmak, sarılmak... sevgililere bunları yasaklarsanız, insan neslini tüketirsiniz.

sevgili eşŸtir, hanımdır, beydir; dokunmak, öpmek, elini tutmak, onun için süslenmek hepsi helaldir. araya nikah girdi diye, o insanı sevgili olmaktan çıkaramazsınız, o hala sevgilidir, hatta daha sevgilidir.

eşŸine, beyine yahut hanımına sevgili sıfatını layık görmemek ise en hafif ifadesiyle haksızlıktır. bırakın kelimenin anlamını yozlaşŸtıranlar, nasıl anlarsa anlasınlar. sevmekten türemişŸ bir kelime, yüce bir hissin ifadesi değŸildir de nedir? kendi helalinden uzak tutmak niye?

(başŸlıktaki sorunsal kelimesi, başŸlı başŸına bir sorunsaldır. bu kelimenin ne anlamını bilirim, ne de kullanılışŸını.)
devamını gör...
sevgili olmak meşru dairede nikahlı hanıma karşı yapılabilecek en güzel hareketlerdendir. nitekim kadınlar gül gibidi. koklanmak isterler.evliliği sadece dar kalıplara sığdırmak evliliğe en çok yara getirmekle eş değerdir.
devamını gör...
bahsedilen nikahsız birlektelikler olması gerekiyor sanırım. çoğu kişinin adı 'sevgili' olsun ya da olmasın bi şekilde flört tarzı ilişkilere bulaşması rahatsız edici ki, açık açık, sakınmadan herşeyde 'sevgiliyle x durumu' şeklinde ifadeler rahatsızlık uyandırıyor; bu durumu meşrulaştıyor.

evli çiftlerin sevgili olması ise harikadır, şükür ve sevap sebebidir. buna da kimsenin tepkili olacağını sanmıyorum.
devamını gör...
sanal aşklara inanan biri değilim ama bunun dışında her ilişki yüz yüze olduğu için sıkıntılı olabilir zira şehvet varsa günah vardır.
devamını gör...
bu da feysbukta instagramda foto paylaşmak haram demek gibi bir şey. foto paylaşmayan mı kaldı ki buna haram helal diye yaklaşıyor insanlar anlamak mümkün değil.

eğer bi hukuk ve islami bi fetva oluşturulacaksa başka bir noktadan yaklaşmak lazım. kafayı bu yönde esnetmek lazım. zira iş çok farklı bir boyutta günümüzde.

sevgili olayı da böyle bence. kim ne derse desin bu olay da aynı fesbuktaki foto paylaşma olayı gibi . nerdeyse sevgilisi olmayan kalmamış. yani iş başladığı noktadan çok farklı bir yerlerde şu an. ve bazı şeyler insanların kafalarındaki sorulara cevap olmuyor. yani sistem tıkanmış gibi. bunun islami bi hukukuna kafa yorulacaksa günümüz gerçekleri göz önünde bulundurularak bi yorum yapılmalı. yoksa çığrından çıkacak çok fazla rezilliklerle yüzleşmek zorunda kalırız.
devamını gör...
ortada bir sorunsal yok, yalnızca nefislere ağır gelen şeyler var. bu olayda büyük gaflet içinde olduğumuzu düşünüyorum. ne fıkıh hocasıyım ne fetva makamıyım. kur'an'a-hadise göre yanlış düşünüyorsun diyen lütfen düzeltmekten çekinmesin beni. benim bildiğim dinimizde mahrem bellidir, namahrem bellidir. ikisi arasındaki fark ve sınırlar da kesindir. bunun ortası yok. dolayısıyla sevgili adı altında nikahsız olarak karşı cinsle yapılan el ele tutup sinemaya gitmekten yalnız kalmaya kadar cümle işin hiçbir tutar tarafı yoktur. islam, fıtratı en temiz şekilde korumayı amaçlar. niyeti ciddi olanın yolu usulünce evliliktir. flört gibi kavramlar batıdan dünyamıza bunca yüzyıllık türk-islam tarihine son 50 senede çok hızlı şekilde bir düşman gibi sızmış. öyle bir çağa gelmişiz ki 19-20 yaşında evlenirsen tepki görüyorsun ama 19-20 yaşında sevgililik adı altında her türlü naneyi yersen problem yok (!). bunları kimseyi kınamak için demiyorum, kendimin de çok günahı vardır Allah affetsin. ben yalnızca uyarıyorum, çoğunluğa bakıp da normal olan buymuş demeyiniz diye.

edit: aşağıdaki bir tanıma binâen, şimdi bir insanı sevmek ayrı, sevgili olmak ayrı olaylardır. bunu bir kenara yazalım. bir insanın el ele gezmesi, sevgili olmak niye yanlıştır anlamaya çalışalım; hadi kendimize soralım ve dürüstçe cevaplayalım, tertemiz el değmemiş, kimseyle bir şey yaşamamış bir insanla mı evlenmek isteriz yoksa 4 tane sevgili geçmişi olan kişiyle mi ? geçmişte sevgilisi olan ve ayrılıp başkasıyla evlenen kişilerin çoğu keşke geçmişte hiç o kişiyle bir şeyler yaşamamış olsam diyordur. sevgililik kavramı toplumumuzun temeline döşenmiş bir dinamit gibi. bir diğer mesele "el tutmaktan hallenmek" basit bir kavram. her el ele tutuşan daha kötü bir yola gitmeyebilir fakat taviz tavizi doğurur lafını burada da görüyoruz. neticede ateş ile barut meselesi söz konusu. biz niye böyle bir tehlikeye kapı açalım ki ?
devamını gör...
bir insanı sevmek neden haram olsun anlayamıyorum. bir insanın el ele gezmesi niye haram olsun.
bakın cidden birinin elini tutmaktan halleniyorsanız büyük problemleriniz vardır.
size iyi bir psikolog önerebilirim!

kim o eksileyen yapayalnız?
naber lan 11 yalnız?
minik edit: 14 yalnız oldu.
size şu güzel şarkıyı hediye ediyorum; eller günahkar
devamını gör...
sevgili olmanın haram olarak algılanmaması sorunsalı olarak değiştirilmesi gereken sorunsal. mesela namaz kılmak için abdest almaya "niye" diye sormuyoruz. veyahut yellenince* veya uyuyunca neden abdest bozulduğuna da niye diye sormuyoruz. haydi soralım. peki alacağımız cevap bizi tatmin etmediği halde başkalarını tatmin ediyorsa?

aklı bir kenara atalım demiyorum ama herkesin aklı her hakikati almaz. düzgün bir açıklaması olsun yeter. sevgililik meselesi aileye zarar veren ciddi bir meseledir. sevgililerin içine dalan bir kişi evlilikten soğuyor. evlendikten sonra sevgililerini düşünüp mutsuz oluyor. yuvalar da yıkılıyor. bu benim için yeterli bir sebep. başkası için olmayabilir.
devamını gör...
dünya sözlük'te en son eleştiri alması gereken konulardan biri sevgili olma meselesi. kafası uyuşan, birbirini beğenen iki insanın görüşmesi, konuşması, tiyatroya sinemaya müzeye gitmesi, oturup yemek yemesi çok normal. sevgili olma kavramı bugün cıvık cıvık, sadakatsiz, leş bir hal aldı. insanların karşı cinslerine davranışları da öyle. sokaklarda, toplum içersinde gereksiz halde yapışık halde dolanan çiftlerle dolu. kafelerde sevgililer dib dibe öpüşme halindeler. kimse ne etrafının farkında ne de ne yaptığının. bu çok normalin dışında kalan davranışlar haliyle sevgili olmayı uygun hale getirmiyor.

bir de namahrem diye tokalaşmayan kişi başlığına babayiğit gibi tanımlar yazıp, buradaki sevgili olma işini haram olarak haram/uygunsuz diye artılarken tüm bu savunduklarının tersine davranan bir kesim var sözlükte. namahrem diye tokalaşmam ama sözlükte özel mesajla ısrar kıyamet sosyal medya hesabı ister/buluşmaya çalışırım, aynı anda birden fazla kadın/erkek yazarla mesajlaşırım vs vs. bir de karşısındaki karşı cinsi diye mesafeli durduğundan bahsedip/ kendini övüp yine ona buna zırt pırt mesaj atan tipler var.

bu yazdığım tipler 18-25 yaş arasında ve davranışları hiç samimi değil. 25 yaşını geçmiş insan zaten sevgili olayının ve hayatın ciddiyetinin farkında. bu yaştan sonra gidip kafelerde sarmaş dolaş oturacak değil. ya da özel mesajla gereksiz samimiyet kuracak değil.

yukarıdaki bahsettiğim çok normal hareketleri yapan, çok güzel ilişkilere sahip hanımefendi-beyefendi arkadaşlarım var. ailelerinin de bildiği, seviyeli sevgi ve saygı içeren çok güzel ilişkiler. her şey insanın karakterinde,yetiştiği çevrede bitiyor.
devamını gör...
kur'an'da cenabı hakk zinaya yaklaşmayın diye emrediyor. yani zina yapmayın bile değil zinaya yaklaşmayın. bu açıdan bakıldığında bal gibi haramdır.
devamını gör...
haram ya da helal olması islam dini mensuplarını ilgilendirir. zaten müslüman olmayanın bu helal haramlarla işi olmadığından ''ya bu nasıl haram olur ne var bir insan sevgilisine verirse*, bunun neresi haram bağ benim belletirim'' gibi açıklamalar yapması gereksizdir. müslüman birisinin bunu savunması ise kişiyi dininden eder. çünkü haramı haram, helali helal bilmek 54 farzdandır. kişi haram kılınmış bir şeyi reddeder ve helal sayarsa imanı gider. yapmak başka, kılıf bulmak başka, öğrenin artık. müslüman olan da bir zahmet hükmü belli olan konularda fetva vermeye kalkmasın ''bana göre'' diye.
devamını gör...
zira haramdır. aksi algılamalar yanlıştır. müslüman kızları yemek için savunmaya hacet yok.
öte yandan, dinin kendisi absürtlüklerle dolu olduğu için günümüz müslim gençleri ne halt yiyeceğini bilemiyor.
tamam len tamam, helal hadi!
yok, değil...
mi acaba?

sevgili olma kavramının içeriğinde uyuşamayanlar da bu konuyu tartışmasın, sevgili ateş ve barutlar. libidosu düşük yüksek östrojenli erkekler veya paranoyak hemşirelerim...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar