sevme sanatı

#ilişkiler 

geçen yüzyılın değŸerli bilim insanlarının oluşŸturduğŸu frankfut okulu'ndan erich fromm'un kitabı.

sevgiyi nesne anlamında beşŸe ayırır. anne sevgisi, tanrı sevgisi, kendini sevme (narsizm), cinsel sevgi, insan sevgisi.

sevgi ve çağŸdaşŸ batı da sevginin çöküşŸü adlı başŸlık, bugün bas bas bağŸırdığŸımız ama yatak sohbetinden öteye çıkamadığŸımız, batının ahlaksızlığŸı konusunda biraz daha bilgi sahibi olmanıza özellikle katkı da bulunabilir.
devamını gör...
yazar : erich fromm
''farkındalık '' diye son 15 yıldır türkçe'ye sinmiş ama insanların kafasında bir çeşit dini inanç olduğu izlenimi yaratan , kısaca insanlara pek sinmemiş kavramı yerinde görmek isteyenler için bu kitap... en azında sevgi konusunda. herkesin kendi putunu sevdiği bir dönemde, okunsun lazımdır.
devamını gör...
insan sevdiğine yönelir. bazısı sadece izleyicidir bazısı da müdahil olup eşyanın doğasını değiştirir. bu ikinciler arasında sanatçılar da vardır. esasen sanat sadece estetik eserler ortaya çıkarmak değil yaşamaya dair tecrübelerimizi kişiselleştirme sürecidir. bu anlamda hepimizin sevdiği şeyleri sanata dönüştürme potansiyeli vardır. icra yayını temizleyen bir adamla ağzına çikolata bulaşan bir çocuğun yüzünü temizleyen anne temelde aynıdır. sadece herkes hayatta neyi sevdiğini bulamıyor üzücü olan bu.
devamını gör...
kişilik paketleri değiş tokuşu diye bişi vardı. fromm'dan biliyom. sevme sanatının özü lan bu değiş tokuş. ortaya çıkan şahesere anlam yetişmez. o kadar diyom.
devamını gör...
sevmenin sandığımız gibi kendiliğinden, gelişi güzel ortaya çıkan bir haslet olmadığı, aksine gerçek bir sevgi için emek vermek gerektiği tezini ele alan kitaptır.
devamını gör...
sevme işi genellenemeyecek kadar şahsi bir durum. her insanın sevişi farklıdır. bunu bir kitaba, bir örneğe bağlayarak uygulamaya çalışmak gayri samimi bir davranış olur.
devamını gör...
nasıl fizyolojik açıdan erkekte de, kadında da karşı cinsin hormonları varsa, ruhbilimsel açıdan da kadın ve erkek iki cinslidir. erkek ve kadın kendi içinde bütünlüğe ancak içindeki dişi ve erkek kutupları bağdaştırarak varabilir.her türlü yaratıcılığın temeli bu kutuplaşmada yatar.

sevgi uyandırmadan seviyorsanız, başka deyişle, sevginiz durumuyla sevgi yaratmıyorsa, yaşamınızı seven bir kişi olarak ortaya koyup da sevilen bir kişi olamıyorsanız, sevginiz güçsüzdür, bir talihsizliktir.

i
devamını gör...
sanatın bir tanımı da ''bir işi ustalıkla yapmak''. sevme işini güzel becerme işidir öyleyse sevme sanatı. bu da yerinde sevmekle olur. gösterişten uzak, haddince sevmek ve doğru sebeple sevmek sanat diyebiliriz belki.
devamını gör...
frankfurt okulu’nun en zayıf halkası olarak gördüğüm erich fromm’un yer yer kendisiyle çeliştiğini düşündüğüm eseri, iddiamın argümantasyonunu geniş bir zamanda yaparım.
devamını gör...
orijinal adı die kunst des liebens olan erich fromm eserinin türkçe baskısının adı.

--- alıntı ---

bize çiçekleri sevdiğini söyleyen birinin çiçekleri sulamayı unuttuğunu görürsek, onun çiçek 'sevgisi'ne inanmayız. sevgi, sevdiğimiz şeyin büyümesi ve yaşaması için gösterdiğimiz 'etken ilgi'dir.

--- alıntı ---
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar