sevmeden evlenmek

mustafa ulusoy'un 25 şubat 2011 tarihli zaman gazetesi yazısı. yazısında, nişanlısını sevmeyen, ama ailesi tarafından evlendiğinde seversin, nikahta keramet vardır denerek evliliğe zorlanan ama, evlendikten de sonra da eşini sevemeyen bir gencin acı hikayesinden bahsediliyor.

evlilikte, iki ayrı insanı bir arada tutacak en önemli bağ, kalplerdeki muhabbet ve kişiliğin içine gömülü olan şefkattir. kadın ya da erkeğin birbirine şefkatini harekete geçirecek olan da kalpteki muhabbettir. insan başka varlıklara derin bir sevgi hissedemeden şefkat gösterebilir ama iş karı-koca ilişkisine gelince; şefkati üreten muhabbettir.

http://www.cogitosozluk.net...
devamını gör...
ıslak bir odunu sobaya atmaktır. ısınayım derken varolan nötr ısıyı da kaybedip üşümeye yol açar. çocuklara ise ömürlük zatürre kalır.

Allah uzak eylesin.
devamını gör...
aile tarafından değilde, yaş, kişisel ihtiyaçlar vs. yönünden mecbur kalındığında çiftlerin yoktan iyidir mantığıyla ilişkilerini sürdürdükleri gözlemlenmiştir.
bahsettiğim durumda evlilik belirli yaşlardan sonralarına tekabül etmektedir nitekim. ne kadar doğru bulmasak da kader bizlere de yaşatabilir.
malum hayat herkesin karşısına doğru insanı çıkarmıyor. bu konuda çok radikal olup doğru insanı bekleyen bir müddet sonra gelmeyeceğini bilir ve yalnız ölür.
yukarıda belirttiklerim yani radikal olmayanlar ise minimum beklenti ile zaruriyetler doğrultusunda mecburi evlenir. kimi çok da mutlu olur.
ama yine de Allah severek, kişinin gönlünce evlenmesini nasip etsindir.
devamını gör...
artık olmaması gereken bir eylemdir çünkü çağımızın getirisi olarak insanların birbirine tahammül sınırları gittikçe düştü.
dolayısıyla eskisi gibi çovuklarım için katlanayım, gidecek yerim yok, ailem beni geri almaz korkuları kalmadı.
bu da o eski görücü usulü evliliklerin süresini de kısalttı haklı olarak!
dolayısıyla bu devirde yapılan görücü usulu evliliklerin ömrü artık eskisi gibi uzun olmayacaktır.
sevgisiz evlilik içinde saygısızlığı,mutsuzluğu,tahammül edememeyi,kavgayı barındırır.
rabbim bize sevdiklerimizin eş olmasını yada eşimiz olanları sevmemizi nasip etsin inşaallah. aksi taktirde çok zor!
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar