şeyh sadî şirazi

dünyanın en duru, en güzel ve anlamlı dörtlüğünü dünyaya kazandırmış şair. çok acılar çekmiştir. 12 yaşında yetim kalmıştır. moğol istilasında önce esir alınmış sonra köleleştirilmiştir. gercekten köledir. pazardan pazarlara satılmıştır şunu demiştir. acı sensin şirazi. acıdan şu beyit çıkmıştır.

insanın soyu birdir
yaratılırken atılan ortak temeldir
birimizin acıyı hissetmesi yeterlidir
o acı hepimizindir


osmanlıda okuma yazma kültürü saray ve medrese ile sınırlı idi. tek istisna ihrac kitap sadi şirazinin eserleridir. 30 kere tercüme edilmiştir.
devamını gör...
ii. keyhusrev'e şöyle seslenmiştir;

"ey keyhusrev, senden istediğim pirlerin öğüt incisini akıl kulağına küpe yapmandır. sen iskender'sin. yakınların cihanın filozofları olsun. zamanın filozofları, cahilleri yok sayamazlar."
devamını gör...
bir türk islam düşünürü, aynı zamanda fars şairidir. şam'da olduğu sıralarda anadolu'ya saldıran haçlılara karşı savaşa katılmış ve esir düşerek yıllarca ağır şartlarda çalıştırılmıştır. türkçe'ye kazandırılmış gülistan isminde ders içeren hikayelerden oluşan edebi bir eseri de mevcuttur.

dünya hayatında mutluluğun da dertlerin de bir gün son bulacağını, insanın ahengini, gayretini kaybetmemesi gerektiğini savunur ve şöyle yazar; "kesme nevanı ; içine salsalar da keder. kırılsa gönül medd u cezr ile ; hepsi geçer hepsi geçer."

yazılarında genel olarak sabretmeyi ve tevekkülü, dost size zarar verse bile ona düşmanca tavır almamayı öğütleyen sadi şirazi, okunması incelenmesi gereken önemli bir münevverdir.
devamını gör...
sa'dî-i şirazî (k.s) şöyle buyurmuşlar;

sana verilmeyeni, sana lazım olmayan bil.
başkasında imrendiğin, sende olmayanı; olsaydı, felaketin bil.
ne ki eksiğin, olsaydı; fazlalığın olurdu:
"allah herkese layık olduğu cevheri verdi. kedinin kanadı olsaydı, serçenin nesli tükenirdi."
devamını gör...
“ârif gönüller için ağaçlardaki bir tek yaprak dahî bir mârifetullah dîvânıdır. gafiller için ise bütün ağaçlar, tek bir yaprak bile değildir.”
devamını gör...
15. (Tematik)
“gidişata bakıp üzülme, sabırlı ol; sabır acıdır, fakat meyvesi tatlıdır.” şeklinde gönüllere bir nebze su serpen sözün sahibi şeyh.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar