şeyh şamil

#özgürler 

--- alıntı ---

şeyh şamil ömrünü milletinin hürriyetine ve islam beldelerinin bağımsızlığına adamış şanlı bir mücâhittir. o, yirmibeş yıl aralıksız devam eden muharebelerde koskoca rus ordularını yenilgiden yenilgiye uğratmış, kan içici moskof canavarına unutamayacakları şamarlar indirmiştir. imam şamil insanlığın düşmanı bir devlete karşı verdiği mücadelelerle sadece kafkasya ve türkiye'nin değil bütün hür dünyanın gönlünde yer tutmuş bir kahramandır.

--- alıntı ---

http://www.cogitosozluk.net/tk/tk.php?q=5ojc9r


--- alıntı ---

büyük bir izzet ve ikram'la ağırlanan imam şamil 17 şubat 1871'de medine-i münevvere'de ruhunu rahman'a teslim eder.

imam şamil'in cenazesi cennetü'l-baki denilen ve peygaber efendimizin (a.s.m.) zevcelerinin ve pek çok sahabenin de medfun bulundukları kabristana defnedilir.

--- alıntı ---

şu fani dünyada bundan daha güzel bir ihsan olabilir mi ki?

(bkz: çeçenistan)

devamını gör...
1797 yılında dağıstan'da doğmuştur. 2 metrelik boyuyla oldukça gösterişli bir yapısı vardı. güçlü hitabeti, kararlı tutumu ve askeri dehasıyla büyük başarılar kazanmış, otoritesi dağıstan civarında yaşayan geniş topluluklar tarafından kabul edilmiştir.

hayatı boyunca ülkesinin milli bağımsızlığı için savaşmış, askeri dehasını bütün dünyaya ve ebedi düşmanı rusya'nın yüksek makamlarına kabul ettirmiş, dünya tarihine en büyük gerilla liderinden biri olarak geçmiştir. 4 şubat 1871'de vefat etmiştir.
devamını gör...
çelik gibi bir iradeye sahip ve nasıl bir dava adamı olduğunu aşağıda anlatılan olaydan anlayabiliriz.

--- alıntı ---

şeyh şamil, davasına son derece sadık bir insandır; bu uğurda çok sevdiği annesi ile arasında geçen olay tarihe geçmiştir:
savaş dönemlerinde halktan bazıları "artık teslim olalım anlaşma yapalım" diye hayıflanmaya başlamıştır, bunun üzerine şeyh şamil teslim olmaktan bahsedene kırbaç cezası vermeyi uygun görmüştür. bu durumda çekinen halk çareyi şeyh şamil'in annesine gitmekte bulmuşlardır. annesi şeyh şamil'e teslim olma teklifini sununca şeyh şamil koymuş olduğu kanundan ödün vermemiştir. cezayı yaşlı bir kadın çekemeyeceğinden, ceza oğluna intikal ettirilmiş, böylece şeyh şamil kendini kırbaçlattırmıştır.

--- alıntı ---
devamını gör...
"sonunu düşünen kahraman olamaz" sözünün değil, orjinali olan "sonunu düşünen cesur olamaz" sözünün sahibidir.

zamanında kurduğu devlette, üstün başarı gösteren askere bu söz üstünde olan madalyalar vermiştir.
devamını gör...
meşhûr kafkas kahramânı.

kafkas-rus mücâdelesinin en unutulmaz simâsı ve rus ordularını dize getiren büyük mücâhid.

rusları dize getirmenin ancak düzenli bir orduyla mümkün olacağını, teşkilâtlanılırsa çar ordularıyla baş edebilecek durumda olduklarını, dışardan hiçbir yardımın gelmeyeceğini, bu sebeple iş başa düştüğünü her gittiği yerde îzâh eden komutan.

mevlânâ hâlid-i bağdâdî hazretlerin kıymetli talebesi,resûlullah'ın, selâmına mukâbelesi ile şereflenen alim.

esasen şamil'i şamil yapan tüm kafkas halklarını bir araya toplayarak örgütleyerek savaşmasıdır. kafkasya'daki halklar tarihleri boyunca ilk kez bir arada, omuz omuza savaşmışlardır. onun birleştiriciliği dünya'da emsalsizdir.devamını gör...
1839 da ahulgo tepesinde 3.000 müridi ile general grabbe komutasındaki 10.000 i aşkın üstün donanımlı rus ordusunun kuşatmasına karşı, 80 gün süren direnişi harp tarihine geçmiştir.
devamını gör...
tolstoy un hacı murat adlı eserinde pek de iyi anlatılmayan kahraman. hacı murat ile şeyh şamil arasındaki meseleyi ayrıntısıyla öğrenmeden eskisi kadar sevemeyeceğim şanlı mücahid.
devamını gör...
rabbim mekanını şereflendirsin.


--- alıntı ---
35 yıl kafkasya'nın özgürlüğüne kendisini adayan, kahraman, alim ve mücahit şeyh şamil'in, bugün vefat yıldönümü... kafkasya'nın özgürlük meşalesi şeyh şamil'i vefatının 141. yıldönümünde rahmetle anıyoruz.kafkasya'nın özgürlüğüne kendisini adayan, kahraman, alim ve mücahit şeyh şamil'in, bugün vefat yıldönümü… 1797 ile 1871 yılları arasında yaşayan şeyh şamil; kafkasya'nın özgürlüğüne kavuşması için ruslara karşı amansız mücadeleler vermiş ve rus ordularını dize getirmiş bir mücahit olarak tarihe geçti. dağıstan'ın gimri köyü'nde 1797 yılında dünyaya gelen şeyh şamil, küçük yaşından itibaren ilim tahsil edip, alim olması için, zamanın en büyük ulemalarından ders aldı. 30 yaşına kadar; tefsir, hadis, fıkıh ilimlerini, edebiyat, tarih ve fen bilgilerini öğrenen şamil, bağdat'a gidip, mevlana halid hazretlerinden de ilim öğrendi.

35 yil cihad etti

şeyh şamil, imam seçildiği 1834 yılından 1859 yılına kadar rusya'nın askeri gücünün çokluğu ve ellerindeki imkanlara rağmen yılmadan mücadeleyi sürdürdü. kendinden önceki iki imamın döneminde de fiilen 10 yıl savaşlara iştirak ettiğinden durup dinlenmeden cihad ettiği süre tam olarak 35 yılı buluyor. şeyh şamil, rusların, kafkasya'da islamiyet'i yok etmek için bütün güçleri ile uğraştığını görünce cihad aşkıyla ortaya atıldı. kafkasya'daki halklar şamil'i başlarına imam seçerek, düzenli bir ordu kurulması sağlandı. şamil bu orduyla 25 sene, destansı mücadeleler vererek, islamiyet'i yok etmek ve müslümanları ortadan kaldırmak isteyen ruslara kan kusturdu. nice generallerini harp meydanlarında öldürüp, nicelerini de küçük düşürdü.

“sonunu düşünen cesur olamaz”

şeyh şamil, kısa zamanda kısmen de olsa nizamlı bir ordu ve mülkî teşkilatı kurmaya muvaffak oldu. tesirli hitabetiyle halkı cezbediyor, müslüman olarak yaşama aşkıyla yanan bu insanların kalblerine birer kıvılcım salıyordu. tecrübeli ve değerli yardımcıları, vekîlleri, ordunun ve mülkî idarenin başına getirdi. fayda sağlayanlara altın ve gümüşten yapılmış nişanlar veriyor ve bu nişanlara; “sonunu düşünen hiçbir zaman cesur olamaz”, “kuvvet ve yardım ancak Allahû teala'dandır”, “cesur ve yüksek ruhlu olana...” şeklinde cümleler yazdırıyordu.

medine'de vefat etti

rusya ile yapılan savaşlar sonucunda, şeyh şamil esir oldu. sürgünde yaşarken hac'ca gitmek için istanbul'a gelen şeyh şamil, istanbul'da kısa bir süre kaldı. başta sultan abdülazîz'in ve istanbulluların gösterdiği yakın alakaya, misafirperverliğe hayran olan şamil, bu kadar ilgiye rağmen bir an önce hicaz'a gitmek istediğini padişaha bildirdi. vapurun her uğradığı yerde, halk görülmemiş bir heyecanla şeyh şamil'i karşılıyor, onun duasını alma yarışına giriyordu. şeyh şamil, hacc'ını yaptıktan sonra, ömrünün kalan kısmında, o'nun sünnet-i seniyyesini yaymak için uğraştığı, iki cihanın efendisi muhammed aleyhisselamın huzûr-ı şerîflerinde yaşamak için medîne'ye yerleşti. burada hastalanan şeyh şamil, medîne-i münevvere'de 17 şubat 1871 günü vefat etti.


--- alıntı ---

http://www.cogitosozluk.net/tk/tk.php?q=tvshfx


(bkz: şeyh şamil)
(bkz: çeçenistan)
(bkz: bağımsız çeçenistan)
(bkz: çeçenya)
(bkz: çeçen)
(bkz: bağımsızlık)
(bkz: çeçenistan rusya savaşı)
devamını gör...
mütareke yapsan , milleti kırdırmasan dediği için annesine ceza verecek kadar mümin,

annesinin cezasını kendi çekecek kadar müşfik....
devamını gör...
atının toynakları hürriyet kovalayan, kılıcı her daim keskin, gözleri kartal yuvası, bakışı yıldızlar ötesi, kafkas dağlarının hürriyet güneşi şamil...
şeyhim, pirim, mirim, yarim, nurum şamil.
dağlar deviren şamil, ordular dağıtan şamil, kaleler çökerten şamil.
kafkas dağının kartalı şamil, esareti paramparça eden şamil...

''...
şamil gafgas dağının hürriyet güneşidir
şamil
atalarımın öz be öz gardaşıdır
şamili bilmeyen atasını ne bilir?
şair diyorki bayrakları bayrak yapan,
üstündeki kandır
toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır
mende diyirem ki
menem vatanımın sınırları karstan başlayıp edirnede bitmez
hazerimin hürriyet hürriyet diye çırpındığı dağlarda başlar ta viyanada biter
kurl aras coştukça tuna vaolga taştıkça
menim ayyıldızlı bayrağım dalgalandıkça
menim şiirlerim okunacak menim türkülerim söylenecek
işte ta oralardan esen rüzgarın getirdiği bir oyun esaretin düşmaını
cesarein timsali şeyh şamil
''

http://www.cogitosozluk.net...

devamını gör...
hacı murat ismi ancak türkiye'de bu kadar meşhur bir isimdir. nedeni bilmiyorum zamanında çekilmiş bir filmden dolayı mı yoksa başka bir hesap mı var. yani cihad'da hacı murat'ın üstün başarısı vs. yoktur ancak hayatı romanlaştırılacak bir roman mıdır, kesinlikle evet.

imam şamil ve gazi muhammed aynı tarikattan mezun olmuş (modernite sen nelere kadirsin) arkadaştırlar. kadınların ve erkeklerin durumunu görüyor, içkiye olan meyili görüyor ve islam'a olan meyilsizliği görünce bir gün gazi muhammed imam şamil'i yanına alır ve büyük meydana çıkarak islam'da içkinin haramlığından bahseder. ve derki ben zamanında şu kadar içki içtim bunun diyetini ödeyeceğinm. meydanda sırtını açar ve imam şamil'e bilmem kaç sopa vurmasını söyler. böylece halkı etkileyerek yavaşça bir örgütlenme sağlarlar. neyse burası uzundur bir savaş sonrası gazi muhammed şehid olur, imam şamil ise o savaşta ağır yaralanır. 40 gün kendine gelemez. normal şartlar altında halef imam şamil iken, daha önce başarı göstermiş korkusuz komutan hamzat bey, imam olur. hem de ne imamlık, gider avar sarayını işgal edip belki tarihteki ilk kafkasya kralı olur. (o zaman ki avar hanlığı rusya'ya bağlı soylu ailedir vs.)

işte burada bu hanlığı işgali sırasında hamzat bey birçok insanı öldürür. bunlardan biride, hacı murat'ın ya süt ya da kan kardeşidir. işte hacı murat bunun intikamını almak için, camiye genelde az koruması ile giden imam hamzat'a pusu kurar ve onu şehit eder. şehit etmekle kalmaz, bir anda halkıda geleyana getirip avar hanlığın imamın tüm adamlarını atar ya da öldürür.

işte imam hamzat'ın şehadeti sırasında şamil tedavi olmuştur ve imamlığı kendisi üstlenir. hem gazi muhammed'in hem de hamzat bey'in hatalarından ders çıkararak farklı bir yöntemle mücadeleye girer.

imam şamil'i asıl kahraman yapan çeçenistan yıllarıdır. ona girmeyeceğim. imam şamil imamet'i dağıtan'da başlatmıştır. dağıstan'da bugün bile kırk küsür farklı etnik unsur vardır. büyük ihtimalle yukarıda ismi geçen tüm isimler avar'dır. kumuk'ta olabilirler (özellikle kumukların konuştuğu dil türkçe'ye benzer)

hacı murat cesur gözüpektir. ancak unutmamak gerek ki rusya ile mücadelede öncelik verdiği şey kan davaısıdır. imam şamil'in ajanı ya da çift taraflı ajan olduğu bence bir tolstoy harikasıdır. başından beri cihad'la hiçbir zaman iç içe olmamıştır ki hacı murat. hadi bırakın hacı murat'ı, kafkasya'da tüm kafkaslar bile bu cihada destek vermemişlerdir. bunun birçok nedeni vardır.

ayrıca hacı murat'ı rusların içine ajan gönderip sonra bilgi sızdırması ...vs ,bunlar çocuk romanında olacak işler. o zamanın kudretli ordusu ruslar aptal mı ki bu oyuna gelsinler. kısacası hacı murat bir tolstoy romanında bir de nedeninide bilemediğim şekilde türkiye'de meşhurdur.

ziya şakir'in "şamil" adlı kitabını tavsiye ederim. ama tolstoy'da insan evliyasıdır onu da arz ederim.
devamını gör...
küçükken evde tgrt'nin hazırladığı candırmalı kasetlerini dinleyip ağladığım bir babayiğittir.

kafkasyada bu yaptığınıza kalleşlik denir kalleşlik!
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar