şeyh seyyid abdülbaki

*" target="_blank">http://www.cogitosozluk.net...


kirbit kutusuna sinek seklindeki sufileri koyup cennete goturulecegini anlatiyor. kendisi kurt oldugu icin turkcesi biraz bozuk maruz gorun. gerci sufilerin dedigine gore o kurt degildir. kurtlerin arasinda kaldigi icin boyle olmustur.

menzil'de her sabah seyyidlerden biri sufilere sunu hatirlatir, biz peygamber s.a.v. soyundaniz. sizler bizim kolelerimizsiniz. bize hizmetle yukumlusunuz. bizim sefaatimiz olmadan cennete gidemezsiniz. simdi gelinlerin kollari dirseklere kadar altinli olmasini, altlarinda hic calismadan edinilen s500 mercedesleri ve milyar dolarlik holdinglerinin kaynagi daha iyi anlasilmiyor mu?
devamını gör...
hala düşüncelerdeyim. bu ne çekim gücüdür Allahım. valiler bile psikopat, alkolik şahışları malum köye gönderir oldular. son yıllarda kurdukları dergiler, açtıkları tv ile cültür sıçraması yaşıyorlar..

(bkz: kürtçe aksanı)
devamını gör...
kendisini çok tanımamakla birlikte özellikle dini konularda internet ortamının çok güvenilir ve sağlam bir zemin olmadığını düşünmüşümdür hep. insanlar ne kadar iyi niyetli olursa olsun, tebliğ ne kadar geniş çevrelere ulaşırsa o kadar iyi hüsn ü zanı ne yazık ki birilerinin elinde koza dönüştürülüyor. hem insanların sohbetin hepsini dinlemediği gibi orada tam olarak neye istinaden konu konuşulmuş tam vakıf olunamadığı için din büyükleri hakkında insanlar ileri geri sözler edebiliyorlar. buna mahal vermemek için çok dikkatli olunması lazım. ayrıca yorum yaparken de...
devamını gör...
seyyid, bildiğim kadarı ile peygamber soyundan gelen insanları anlatan kelimedir.

kürtçe'de seyda denilen tarikat'ının müritlerinin sofi diye çağrıldığı da olur. halen kürtler de dahil olmak üzere çok fazla sayıda türk müritlerinin olduğunu da biliyorum, üstelik bunlardan birkaçını tanıyorum da.

sık sık adıyaman/ menzil'e ziyarete de giderler bu müritler. üstelik nerede ise birkaç gün sürecek kadar evlerinden ayrı kalarak helallik almaya giderler, şeyhlerinden. sanırım burada türkçe konuşan/ konuşmaya çalışan insanın, anadili kürtçe olan biri olduğu anlaşılıyor. öte yandan sırf konuştuğu türkçe üzerinden eleştirilebiliyor oluşu dahi, eleştiren adına utanç nedenidir.

eleştiren " insanın ", bulunduğu konum islama ne kadar uygun durumdadır, bunu da vicdanlarınıza bırakıyorum.

türk ırkçısı islamcılar, lafım size: "-daha önce bir sade, türk-islam sentezi yetiyordu... külliyen mi türk ve hatta bu vesile ile kürt düşmanı oldu bu sizcileyin islam şimdi?

yahu ayıp be!
devamını gör...
yaptığı kürtçe aksanlı türkçe, hatta yarı kürtçe-yarı türkçe konuşma nedenli olarak, an itibarıyla tabii tutulduğu "eleştiri"'nin mahiyeti, değme ırkçı ve faşisti aratmayacak kadar resmi ideoloji mahsulüdür.

bu içerikteki, başlık ve entr'ler düşünce-inanç hürriyetine dair değil bu iki kavramın kökten inkarı anlamına gelen faşist söylem içredir. bu söylem demokratik hoşgörüden faydalanamayacak kadar kötü ve zararlıdır. derhal silinmelidir.

bariz kürt düşmanlığı yapılıyor çünkü.


devamını gör...
kendisi evlad ı resul olup bizzat efendimizin (s.a.v) "ümmetimin en hayırlıları, görüldüklerinde Allah hatırlanan kim­selerdir. en şerlileri ise, söz götürüp getiren, birbirini seven insanla­rın arasını açan, suçsuz ve masumlara sıkıntı vermeyi meslek edinen kimselerdir." hadis i şerifinde ifade edilen hayırlı kimselerdendir. tanımayan görmeyen ve bilmeyenlerin mercedesin bilmem ne modelinde gezdiğini iddia edecek kadar fikir sahibi olmaları hayret i muciptir.en basit gözlem ve insaf duygusuyla normal şartlarda bir insan bu dünya nimetleri için ilerlemiş yaşına rağmen binlerce insanın bu derece zahmetini çekmemesi gerekir.hasılı kelam ehli beyte ve Allah dostlarına gösterilmesi gereken saygı çerçevesinde dikkatli olmak gerekir.
devamını gör...
islamın, önce arap dini olduğunu varsayarak arap düşmanlığı yapan; şimdi de türk-islam sentezi yapmakla türk dini olmuşluğuna karar veren zihniyetin, sırf kürt olduğu ve kürtçe konuştuğu için karşısına alıp, üzerinden ırkçı-faşist zihniyetlerine pirim yaptırmaya çalıştıkları ve elbette bunca biat edenin bildiğine hürmeten de muhterem insan olduğu, açık zat.
üstelik bu ırkçı-faşist kamp mensuplarının bilmesi gereken en önemli hadise de, tc'de mukim insanlar indinde en geniş ekseriyet için ortak yapışkan hala islam'dır; türk, kürt, arap, acem bu insanların bunun için verdiği emektir.

kadim resmi ideoloji ve ırkçı-siyasal tasarrufları bu yapışkanı artık geri dönülemeyecek şekilde tahrip etmeden, külliyen sahip çıkılması gereken insanlardır, bu muhteremler.
devamını gör...
kendimde uyguladığım başkalarına da tavsiye ettiğim üzere dini birkimliğe sahip kimse hakkında kötü konuşulmamalıdır. velev ki konuşan kişi söyledikerinde haklı bile olsa..

hristiyan olsun, sufi olsun, fetullah gülen olsun, cübbeli olsun, papa olsun farketmez.. sebebi inanan herkesin içinden gelerek doğru bildiğini yapmasıdır.
yanlış yapıyor olsa bile onu değerlendirmek bana düşmez. düşmez ki bu şekilde olur da yanlış değerlendirip günahını almayayım derim.

bu sözlerim başlıktaki isim icin de gereklidir. kendisini tanımam etmem. burda çogu kişinin de hakkıyla tanıdığını zannetmiyorum. ama ona inanan güvenen insanlar olduğu belli.onları incitmemek adına herkes konusurken dikkat etmeli. ama tabi bizim millette olan ağzı olan konusuyor durumu burda da gecerli.
devamını gör...
el hüseyni diye devam edecek başlıktır... yav benim gibi gafil, cahil biri bile kendisini canlı olarak görmeden videosundan sanki bir ceset olduğunu anlar da kimileri anlamaz... neyse... gülümsemese yahut bir şey içmese insan olduğunu zor anlayacağım... beki de deliyim neyse... dini bütün mübarek kardeşim kalbimiz onun elinde sen kendi cihadına harca enerjini... bizden senin yoluna ekmek çıkmaz...
devamını gör...
he ya kibrit kutusu olayı falan var da ne bileyim bu fakir onun ayağının altındaki toz olamazken kibrit kutusundaki sinek olmaya acayip sevinir be... bırakın bu işleri... kendi yolunuza bakın ve imanınızı düşünün... muamelatınıza güvenerek cenneti düşünün ve onun bir lütuf olduğunu unutun ve bizlerle uğraşın... yazık ya...
devamını gör...
şeyh şamil, şeyh said, şeyh ahmed yasin gibi alışılageldiğimiz şeyhlerden değildir...

çok fazla konuşmaz mesela...

kitap yazmamıştır...

çok fazla gözönüne çıkmaz...

ama sevenleri, müntesipleri ve kendisine bağlananlar mevcuttur yinede...

neden severler, neden intisap ederler, neden bağlanırlar, neye göre kendisine muhabbet beslerler ben bilemiyorum...

kendilerinden dinlemek lazım...
devamını gör...
bilmeyen bu konu hakkında konuşmasın mümkünse.kendilerine zarar olur.orası öyle bir yer ki, kalabalıktan bunalırsın,sıcaktan deli gibi terlesen de gavs hz.nin camiye gitmesini saatlerce bekleyipte sadece 25 sn görürsün.bayanlar için geçerli bu.ama o 25 sn var ya abicim dünyaya bedel.o yaşanan sıkıntıları unutturur.şeriate uymayan tek bir nokta yoktur orada.
devamını gör...
şeyh seyyid abdulbaki el huseyni.. tanımayanlarin kendisi hakkında yaptığı yorumlarin kıymetsiz ve haksız olduğu bir Allah kuludur. sanılanın aksine kimseden kölelik beklemez. menzile gittiğinizde asıl evinizin orası olduğunu çok iyi anlarsınız.. gerçek huzuru tanırsınız. 21 yaşında tanıma fırsatı bulup, bir görelim bakalım kimmiş bunlar diyerek 11 saatlik yola çıktığım peygamber torunlarıdır. yaşantılarını görmeden anlayamayacağınız güzelliktedirler. evet kitap yazmamislardır, internette yayınanan pek sohbetleri de yoktur. konuşarak değil, yaşayarak öğretirler çünkü.. hal diliyle anlatırlar istediklerini.. hiç bilmediğiniz bir köye tek başınıza çıkıp gitseniz de hiç yabancılık çekmezsiniz. 5 kuruş vermeden kıymetli çorbalarından içersiniz, kıymetli ve bereketli ekmeklerinden yer ve hatta gelemeyenlere getirirsiniz. şeriata uygun olmayan bir şey göremezsiniz. insanlar bir şey rica ederken bile söze Allah razı olsun diye başlarlar, anlayana bu pek önemli bir ayrıntıdır. mürşid ziyaretine gelen sufiler sebebiyle hayatları sanıldığı kadar rahat değildir, torun seyyidler evlerinin bahçelerini sufiler kadar rahat kullanamazlar mesela, yada istedikleri zaman istedikleri yere gidemezler ev halkı da.. sürekli, sülalenin büyüğünün evinin bayram günü gibi onları görmeye gelenler vardır, bu sebeple il dışına taziyeye bile gidilse gecikmeden gelmek durumundadirlar. evet, Allah rızası için olmayacaksa zor gelecek bir hayatları vardır. kürt değil, araptirlar. seyyid demek, hz hüseyinin soyundan gelen peygamber torunları demektir, bu da arap olmayı gerektirir. her şey bir yana kur'an ve sunneti yaşarlar, sadece bu ziyaret edip yaşantılarını örnek almak için yeterlidir.. tanımadan yorum yapmamak gerekir..sizde olan üstün akıl oraya giden binlerce insandan hiç olmazsa birinde muhakkak vardır, kimsenin göremediğini gitmeden görebileceğiniz yanılgısına düşmeyin.. bir gidip görün, bir tanıyın derim.. çok şey kazanırsınız..
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar