şeyh uçmaz müritleri uçurur

kraldan cok kralcı olan kişŸilerin, lider konumundaki insanları oldugundan daha yetenekli, erdemli, keramet sahibi göstermesi durumu.gücünü teslim etme durumunu anlatan söz.
ruhani liderliğŸe soyunmuşŸ kişŸilerin etaflarında bir hayran grubu oluşŸur, amaçları da çoğŸu kez bu mürid oluşŸumunu sağŸlamaktır. etraflarındaki bu müridler, insanın en birincil ödevi olan '' kendi gücüne sahip çıkma, kendi sorumluluğŸunu alma '' durumunu beceremezler de, bir başŸkasının eteğŸine yüz sürme de, bir başŸkasının himayesinde olmada kurtuluşŸu ararlar. bu insanların kollektif inancı da, şŸeyhi uçurur. yüceltir yani, kişŸilerin enerjisi besler.
devamını gör...
fesatlığın gereği yoktur. efendi hazretleri de, tüm diğer hazretler gibi, namını yurtdışına da taşımak ister. ancak honduras'a giden uçağa verecek bilet parası bulunmamaktadır. bu yüzden uçmaz, uçamaz. işin kötü tarafı, sözkonusu yere karayoluyla gitme ihtimali de bulunmamaktadır. derken yeni mürit olmuş bir zat, biraz da göze girebilmek için bir adet uçak bileti alır ve efendi hazretlerini honduras'a uçurur. *
devamını gör...
bu söz tarikat dönemine aitmiş gibi görünse de her devrin sözüdür. yönetimde olan kişiler objektif olarak değerlendirilecekleri yerde methiyeler düzülür. bu da o kişileri olduğundan farklı bir duruma getirir. kişi kendisinde bir keramet olduğunu zannetmeye başlar.
devamını gör...
yurdumda sayısız olarak görülen olaydır. kardeşim kişi o'na dost olduysa oldu. niye "şöyle uçtu", "şöyle kaçtı" gibisinden kerametlerini sıralıyorsunuz ki?

bilinir ki Allah dostu için keramet göstermek bir nev-i ayıptır.
devamını gör...
istihza maksadıyla söyleyenlere kimileri tarafından nasipsiz denmesine yolaçan sözdür.
oysa müslümanlar, gerek iman etmek, gerekse islamı yaşamak için hiçkimseden "keramet" beklemezler.
5 vakit namaza başlamaları için menzil'i ziyaret etmeye de ihtiyaç duymazlar. zira Allah'ın (azze ve celle) "namaz kıl" emrini yeterli görürler.
alkolü bırakmak için de menzil'e gitmeye gerek yoktur. Allah'ın (azze ve celle) yasaklaması yeterlidir.
devamını gör...
şeyhini ve abisini rab edinmenin bir başka yüzüdür. böyle durumlarda uçurulan şeyhler genelde paçayı kurtarır ama onun ardından gittiğini söyleyen hayal perestler ise ahirette büyük bir sorguya tutulacaklardır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar