--- alıntı ---
Eski Said dedi: “Bir şeytan senin fikrine yardım etse rahmet okutacaksın. Senin fikr-i siyasiyene muhalif bir melek olsa lânet edeceksin.” Bunun için Eski Said, “Şeytandan ve siyasetten Allah’a sığınırım” dedi. Ve otuz beş seneden beri siyaseti terk etti
--- alıntı ---
.
üstad bediüzzaman
devamını gör...
said nursinin söylediği sözlerden biri... yıllarca gazete okumamıştır bu yüzden. aslında burada politika kastedilmiştir gibime geliyor.

siyaseten söylenmiş bir sözdür.
devamını gör...
ilk kısmındaki temenni/duaya katılmakla birlikte ikinci kısmına itirazlarım olan söz.

müslüman olmak, daha genel bir ifadeyle her hangi bir inancın inanırı olmak, bu inanç doğrultusunda yaşamayı gerektirir. hayatı her hangi bir inanca göre şekillendirmek ve buna göre idame ettirmek neresinden bakarsanız bakın politik bir tavırdır. özele indirgeyecek olursak; bir müslümanın, aktif siyasetin içinde olmasa da, siyasetten ve siyasetçiden talep ve beklentileri hatta onlardan almak istediği bir takım hakları olabilir. bu istek ve hakları, ister politik platformda ister hukuki platformda söke söke almaya çalışmak her müslümanın görevidir. buna siyaset de diyebilirsiniz başka şey de. ben direniş diyorum mesela..

siyaset, ''suratına tüküreceğin kişinin yüzüne gülmektir'' diye tanımlanırsa, üstadın yaradana sığınma gerekçesi daha anlaşılabilir olabilir.
ama ben siyasetin bizatihi kendisinden değil de, ''yavşak ve kaypak siyasetçiden Allah'a sınığınırım'' diye ediyorum duamı..
devamını gör...
bu düşünceler ve bunlar gibi düşünenlerin sayesinde çoban sülü bu ülkede 7 defa başbakan, sonunda da cumhurun başı olabilmiştir. verdiği sözü namus bilen, ağzından çıkanı ölçüp tartan, ondan hesap vereceğine inanan birileri yönetici olsa daha güzel olmaz mı.
devamını gör...
üstadın en çok eleştirilen cümlesidir,yakışmamıştır kendisine,hayatına.gerek bütün peygamberler toplumunda bilhassa muhammedin hemşehrisi mekkenin yönetim kadrosunun tek derdi,islamın siyasete ilişmemesiydi.muhammed(sav) siyasetten ve şeytandan Allaha sığınsaydı mekke godamanları onu omuzlarında gezdirirler,eğer o günün bir pensilvanyası var ise oraya davet ederler ve bir dediğini iki etmezlerdi.
(bkz: bilmem ki kimi hatırlatıyor size)
devamını gör...
siyasetten kasıtın sistem içine girmemek olduğunu düşünüyorum,acaba üstad öyle mi demek istedi diyorum ama karşıma bir cümle daha çıkıyor:'seriatte yüzde doksan dokuz ahlak,ibadet,fazilete aittir sadece yüzde bir nispetinde siyasete mütalliktir.’ bı kısa paragrafa göre şeriat ahlak,ibadet,faziletlerden ibarettir ve islamın sadece yüzde birlik kısmı siyasetle alakalıdır.
(bkz: olmadı üstad)
devamını gör...
said nursi okumamış insan böyle hatalara düşebilir.said nursi nin hayatında iki dönüm noktası vardır.ilki siyaset ikincisi ise kendini tamamen imana vermiş bir hayat.ilk devrinde tamamen siyasetle ugraşmışken ikinci hayatında siyasetten bıkmış ve kendini siyasetten çekmiştir.
devamını gör...
sadece cümlenin analizi yapıldığında birinci veya ikinci dönemde söylenmiş olması onun doğruluğunu ortaya çıkarmaz.yanlış yanlıştır.
devamını gör...
peygamberlikle birlikte gelen liderlik Allah'tan gelen bir vazifedir, talep edilmemiş, tayinle olmuştur. bu nedenle bu cümle peygamberler istisna olmak üzere geçerlidir, uygundur.
devamını gör...
kalkan ve değişen hiçbir şey yok.

yine sandığa gitmedik, yine oy falan vermedik ve yine gayri islami uygulamaların ortağı olmamak üzere elimizden geleni yaptık.
devamını gör...
şöyle bir fıkrada vardı galiba:
einstein ölmüş sonrada cennete gitmiş. cennetten malikanesinde otururken birden kapısı çalmış. karşısına bir adam çıkmış, einstein bu adama sormuş ''ıq'un kaç?'' adam demiş, ''50''. einstein sonra adamı içeri almış ve 1 saat futbol konuşup göndermiş.
ardından başka biri gelmiş, ona da ıqsunu sormuş, o da ''100'' demiş, onuda içeri almış 2 saat siyaset konuşmuş ve sonra postalamış.
ardından başka biri gelmiş, onada ıqsunu sormuş, oda ''130'' demiş, onuda içeriye almış 1 gün ağırlamış ve felsefe konuşmuş...

tabii bu fıkra herhalde bir felsefecinin kendi çıkarları için düzenlediği bir fıkradır.
devamını gör...
seçimlerin ramazan ayına denk gelişi ile siyasi kavgaların ramazanın manevi havasını bozmaya müsade etmemesi için belki de bu süreçte sıklıkla yapılması gereken dua.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar