sezai karakoç

sadece şŸair yönüyle ele alanların çok şŸey kaybettikleri düşŸünce adamı, büyük insan, hikmet sahibi mütefekkir. fikirlerimi onun düşŸünce çizgisine yaklaşŸtırabiliyorsam ne mutlu bana.
devamını gör...

--- alıntı ---
kültür ve turizm bakanlığı tarafından verilen `Kültür ve Sanat Büyük Ödülü`nün 2006 yılındaki sahibi şair, yazar ve düşünce adamı Sezai Karakoç oldu.
--- alıntı ---

yanlış hatırlamıyorsam ödülünü kabul etmemiş, sadece plaketin evine gönderilmesini kabul etmiştir.
devamını gör...
fikir ve düşüncelerini kolay kolay anlayamayacağım, yüksek mefkure sahibi dern sularda kulaç atan, bildiğim kadariyle mütevazilik yönünden ön plana çıkmış şairimiz ...
sezai denince aşk, aşk deyince sezai gelir akla
devamını gör...
gülün ve dirilişin şairi. gül muhammed (s.a.v.) remzidir. üstad sandıkta güller açtıramadı ama başyücelik devleti ülküsüne gönül bağlamış bir çok insanın gönlünü gülşene çevirdi.
devamını gör...
kitaplarıyla bu kadar geç tanıştığımdan ötürü dizlerimi dövmeme sebep büyük insan.
şuan elimde diriliş muştusu var. tam da merhem oluyor sanki yaralarıma. kimbilir diğer kitapları nasıldır?
öyle merhem oluyor ki arkadaşın kitabı diye altını çizemedim, kağıtlara yazayım dedim, yazmaktan kitabı bitiremedim.
birkaç şiirini biliyordum yalnızca, onlar da çok güzeldi.
kaybetmeden tanışılması gereken insanlardan birisi diye düşünüyorum.
bilmemki bizi kabul eder mi? mümkün olur mu?
bildiğim kadarıyla ödül falan almaya da gelmiyor kendisi. bazı ilkeleri var.
Allah bu cümleler için ondan razı olsun. onu cennetine koysun.
devamını gör...
çoğu kimse kendisini türkolog olarak bilse de benim ilgi alanı türkiye olan tarihçi diye isimlendirmeyi tercih ettiğim hollanda'lı akademisyen. halen leiden üniversitesi türkoloji bölümü başkanlığını yürütmektedir. batıda türkiye'yi en iyi bilen akademisyendir. bernard shaw'u tahtından ederek batılının türkiye algısına çağ atlatmıştır. klasik burjuva solcusudur ama hakperest bir adamdır. türkiye'nin şuanki süreci hakkında ki görüşü birikim-iletişim tayfasıyla birebir örtüşür. bu durumu zaman gazetesinde yayınlanan bir röportajında "türkiye'de oy verecek olsam oradaki birçok dostum gibi Ak Parti'yi tercih ederdim" diyerek göstermiştir. bu röportajın akabinde hürriyetten özdemir ince kendisini fethullahcı ilan ederek gülerken altıma koymama neden olmuştur.

türk tarih yazımında onun zamanına kadar neredeyse bir tabu olan osmanlı modernleşme hareketlerinin önemine ve osmanlı modernleşmesi ile türk modernleşmesinin gerek kadro gerekse düşünce açısından devamlılığına değinmiştir. bu tezi ondan önce seslendirenler olsa da kullanılan terminolojiden, modernleşmeci elitin biyografisine varana kadar teker teker inceleyip sistemli bir şekilde ortaya koyan ilk kişi erik jandır. bu tezini işlediği turkey: a modern history isimli kitabı on küsür dile çevrilmiş ve bu alanda çalışanların başucu kitabı olmuştur. her ne kadar kitabın ismi türkçeye modernleşen türkiye nin tarihi şeklinde yanlış* çevrilmişse de, asıl manası olan türkiye'nin modern tarihi* erik jan'ında asıl dikkat çekmek istediği hususun tarih yazımının modernliği olduğunu gösterir. kitabının giriş kısmında verdiği tarih yazımına dair kısa arkaplan bu konulara değinmektedir. sanıldığının aksine kemalist modernleşme projesinin devrim filan olmadığı hatta yeni birşey ortaya koymadığı konusunda o kadar kendinden emindir ki kitabında periyodlamayı yaparken 1908-50 arasını genç türk dönemi üst başlığında incelemiştir. tabi ki ezber bozan bu tutumu nedeniyle resmi ideolojiyi tekrarlayan papağanlar tarafından pek sevilmez ama biri de çıkıp hacım şurada şurada yanılmışsın diyemez anca özdemir ince gibi fethullahcı diye akıllarınca karalamaya çalışırlar.
devamını gör...
yeraltına, yalnızlığa, dinginliğe, dengeye, sessizliğe en yakın şair ve düşünce adamı.
mütevazılıktan ödün vermeyendir, şatafattan uzak durandır. sezai karakoç, kitap imzalatmak, fotoğraf çektirmek, röportaj yapmak gibi nefse hitap eden şeylerden çoktandır elini ayağını çekendir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar