sibel ünli

klinik tanısı varmış ilaç kullanıyomuş ve hastanede de yatmış çevresel etkilerden çok ailenin bu kadar ilerlemiş bi depresyon hastasını neden takip etmediğini sorgulamak daha önemli bence.
devamını gör...
herkes işsizlikten dış görünüşünden dolayı intihar ettiğini düşünüp ah vah çekiyo. nasıl göremedik seniler. gözlerim dolu dolu okuyorumlar. abartılı yorumlardan geçilmiyo sosyal medyada. bu intiharın bu kadar popüler olması hatta kızın adıyla eylem bile yapılması aykırı duruşu bence. milletimiz sever böyle şeyleri. ayşe fatma intihar ettiğinde ne basın görüyo ne ikinci dereceden akrabalardan daha fazlası. herneyse. o kısmı duyanın görenin vicdanıyla ilgili. ancak fazla vicdan yapıp olmayana odaklanmak bu tip vakalarda toplumun ne kadar cahil ne kadar ardını arkasını bilmeden galeyana geldiğini de göstermiyo değil. buradan yola çıkılarak halkın hemfikir olduğu her konuda insanın direkt kendi vicdan muhasebesine onay vermemesi gerektiği anlaşılabilir. sürü psikolojisi çok tehlikeli bi şey.

böbreğiniz iflas ettiğinde diyalize girersiniz hala problem varsa böbrek yetmezliğinden ölürsünüz heralde. tıbbi olarak bi organ kaybı nelere yol açıyosa depresyonda intihar da böyle bi şey. tedavi için ilaç kullanmış, hastanede de yatmış. demekki tedavi bitmemiş. burada çocuğunun hastalığını bilmesine rağmen takip etmeyen aile mi suçlu aileyi yeterince bilgilendirmeyen doktor mu suçlu? belki de hastasına yeterince sahip çıkamayan devlet suçlu. ama yalandan üzüldüm numarası yapanlar gerçekten bi burukluk yaşıyosa en azından buradan bi tahmin yürütüp kitlesel farkındalık oluşturabilirlerdi.

genç bi kız üzüldüm mü? üzüldüm. ama günlük hayatımda hiçbi şey değişmedi. değişmesini istediğim şeyse işsizlik değil çatışma yaşadığımda empati kurabilmeyi arttırıp insanların o an sadece o çatışmayla değil arkaplanda biçok şeyle baş etmeye çalıştığını bilmem olurdu. umarım orada bazı duygular geliştirebilmişimdir.

kendimizi kandırmayalım bir haftaya unutulur.

Allah hastalığıyla merhamet göstersin unutulmuş olmadan dua edelim affetsin mekanı cennet olsun.
devamını gör...
Allah rahmet eylesin.

kimsenin insanları samimiyetini sınamaya hakkı yok. üzüldüm evet, bunun için hayatımda ne gibi bir değişiklik olması gerekiyor. ben de kendimi köprüden mi atayım. bu konuda şahsa mahsus ispat vasıtası mı sunalım size. hayat bir şekilde devam ediyor, etmeli. arkadaşlarımız, sevdiğimiz insanlar ölüyor. bazen elimizden bir şey gelmiyor, üzülmekten başka. insanoğlu bu tabii duyguyu paylaşma ihtiyacı hissediyor. konuşuyor yahut yazıyor, burada olduğu gibi. geçen aylarda da oldu mesela, kızın biri öldü, başlığa "çok üzüldüm" diye yazdım. derdi, tasası ve ızdırabı hakkında hoş olmayan şeyler düşündüğüm biri samimiyetimi sorgular şeyler yazmış. şu konuda anlaşalım; tanımadığınız insanlar hakkında peşin hüküm taşıyan kesin ve net yargılarda bulunmayın. gayet basit ve anlaşılır değil mi ?
devamını gör...
mesajlarından yola çıkıp bi değerlendirme yaparsak maddi durumu iyi olmayan biri neden starbucks a gider neden arkadaşları ile bira içmeye votka içmeye sözleşir. sosyal medyada ilgi çekmek için insanlar neler yazıyor keşke ailesi çıksa da gerçek sebebi açıklasa. siyasi vampirler yine fırsatı kaçırmadı kanını emmeye başladı. gidip öğrencinin bursunu mahkemede iptal ettir buna rağmen burs verecem diye gel daha ortada birşey olmasın sonra da bir intihar olayı üzerinden siyasi ekmek çıkamaya çalış. yemin ederim iğrençsiniz.

hâlâ intiharın ruhsal bir sorunun sonucu olduğunu maddi durumla falan alakası olmadığını öğrenemedik. bu ülkede son derece zengin olup intihar eden insanlar da gördük. neden hastalıklı bir davranışı yüceltip duruyorsunuz?

edit: sibel in ailesine taziyeye gittiğini söyleyen biri açıklama yapmış aile de parasızlıktan intihar etti iddialarına çok üzülmüş zengin değiliz ama sürünmüyoruz diyormuş. intihar sebebi olarak onunla alay edilmesi ve depresyonu göstermiş.

buradan
devamını gör...
intihar etmiş genç kız. üzüldüm. lakin hakkında yazılıp çizilenlere bakılırsa kimse kızcağızın ölümü ve intiharının derdinde değil.. çoğ kişi siyasi görüş üzerinden fikir beyan edip hükümete ve tayyip ağaya çakıyor.
devamını gör...
intiharı istanbul üniversitesi'ndeki yemek fiyatlarının artışına bağlanıyor çok alakasız bi biçimde. maalesef bahadır erdem hocamız da atlamış gene ardına arkasına bakmadan. bu ölümün buna yorulması akıl almaz bi şey. herkes pasomda 1 lira kalmış nevinden bir tweet atabilir bu onun 1 liraya muhtaç olduğu anlamına gelmiyor ki.

intihar pekala ağır maddi sıkıntılar sebebiyle de gerçekleşebilir. ama burda incelediğinizde parasızlıktan ziyade yalnızlık ve dışlanmışlık görüyosunuz. body shaming meselesini artık tartışmanın vakti geldi herhalde. ilkokuldan başlayarak insanların birbirine ettiği bu zulüm kimilerini yalnızlaştırıp hayata küstürebiliyor. çocuk yaşta travmatik hakaretlere maruz kalabiliyorsunuz.

yüzünde belirgin bir "kusur" olan veya engelli veya şişman veya gözlüklü veya burnunun, dişinin şekli değişik çocuk arkadaşları tarafından aşağılanıyor. ergenlikte biraz evrimleşerek yine aynı baskı devam, gençlik döneminde açıktan ayıplama değil belki ama uzak durma, imalı bakışlar... bunlar hepimizin problemi aslında. bunu aşağılık bir tavır olarak görmeyen insanların tamamı suçlu.
devamını gör...
an itibariyle, aileye taziyeye gittiğini söyleyen bir öğrenci tarafından tweet paylaşılmış. burada

buna göre intiharın sebebi maddi yetersizliklerden ziyade kendisinin rahatsızlığı ve toplumsal dışlanmışlık imiş.
insanların aşırı derece dramatize ederek siyasi prim yapmaya çalışması şu an aileyi daha çok üzüyordur muhtemelen.
Allah taksiratını affetsin. ölüm vaizinin ağzından kendimize gereken ibreti almayı nasip etsin.
devamını gör...
ahh bee!..
aslında ne güzel insani duygularımız var bizim. gerçekten üzülüp gerçekten sevinebiliriz aslında.

ama maalesef,
kimimizin cenazeye değil ağlayana odaklı gözleri.
kimimizin çekilen acıdan prim yapmak derdi.

bir can gitti.
bir kısım azgın muhalefet yanlısı insanlığı kenara koyup siyasi rant için cazgırlık yaparken,
başka bir kısım azgın iktidar yanlısı insanlığı kenara koyup partilerine bulaşmaması için cellatlık yapıyor.

ahh bee!..
keşke beraber ağlayıp beraber gülebilseydik.

vahh bee!..
siyaset ne kadar b..tan bir meretmiş meğer.
devamını gör...
geçen arkadaşımla yapmış olduğumuz bir tartışmanın ustune gelmesi olayı biraz değişik kıldı. buradan

tartışmanın devamında arkadaş benim düşüncemi tiye aldı ama önemi yok. vurguladığım şey sosyal medyanın yaygınlaşması kişilerin olduğundan farklı göstermeye çabaladığı alan olarak kurulması, insanların psikolojisini bozuyor. tarihin hiç bir döneminde insanlar arasında bu kadar fazla ilişki olmamıştı. insanlar gün içerisinde sosyal medya aracılığıyla bir sürü kişiyle iletişime giriyor. hayatlarını görüyor vesaire. bu insanların arasındaki toplumsal olarak kabul edilmiş iyi, güzel gibi değerler üzerindeki farklılıkları görmesine sebep oluyor.

insanlar daha fazla ekonomik, sosyo-kültürel farklılık gördüğü sürece ve kendilerini bu farklılılğın altkısmında konumladırdığı sürece ve bu alt kısımdan kurtulma ümidini kaybettiği sürece intiharlar daha da artacaktır.

toplumun üst kısmındakiler ise sadece vicdanlarını rahatlatacak sözleri yine bu sosyo kültürel farklılığı gösterecek şekilde sosyal medyada dile getirecekler.
devamını gör...
dış görünüşüyle dalga geçmişler, o da depresyona girmiş ve intihar etmiş. yoksul da sayilmazmış pek, ailesi de öyle demiş. zaten -ne sıklıkta bilmesek de- starbaksa gidebiliyor, vodka bile içebiliyormuş, profilinde de bira gurmesi yazıyormuş.

meselenin izahı bu kadar basit işte gençler, yoksullukmuş, idari/siyasi sorumlulukmuş, zorlamayalım fazla. biraz üzüldükten sonra işinize gücünüze bakın, güzelce okulunuzu okuyun, sonrasında sizi güzel bir iş sahibi yapacak bağlantılar kurun. gerisi ne sizi ilgilendirir ne de bizi, herkesin anası var babası var, peşine düşeceklerse onlar düşsün, sorulacak bir hesap varsa onlar sorsun (ya da hatta onlardan hesap sorulsun); kanun var nizam var neticede, rahmetlinin kendisi dışında sorumlular varsa zaten devletimiz gereğini yapacaktır.
devamını gör...
ailesi tarafından, acılı günlerinde mecburi açıklama yapmak durumunda kalınmış intiharın öznesi kızımız. tekrardan kızımıza Allah'tan rahmet, geride kalan iyi insanlara ise baş sağlığı ve sabır diliyorum.

devamını gör...
intihar çok fena bir son, nereden bakarsak bakalım trajik. hele ki bunu aylardır dile getiren kişi için hiçbir şey yapılmıyor da kaçınılmaz son gerçekleşince şarkıcısından siyasetçisine, youtuberından yazarına binlerce kişi farkındalık skili kasıyorsa. kendisinin sosyal medya paylaşımları üzerinden biraz detaylara inildiğinde, neredeyse kimsenin muhtemelen duyar kasıcılar tarafından lince uğramamak için hakkında bazı farklı hususları dile getirmediği bir faniden bahsediyoruz. insanlar hiç görmemiş olabilirler diye düşünmek isterdim ama her kullanışlı ölüm sonrası ölenin yedi ceddini yetmiş hesabını kurcalayanların dikkatinden kaçmış olamaz. baktım ki sadece birkaç cümlesi üzerinden ağıt yakılıyor, başka neler var diye merak ettim. açıkçası kimseyle uğraşmamak için susasım geliyor ama kendisinin klavyesinden dökülenler arasında okuduğum birçok şey maalesef midemi kaldırdı. psikolojik rahatsızlık, her şeyi makbul kılan bir mazeret zırhı olamaz. belki de fazla hassasımdır bazı konularda veya midemde sorun vardır; lakin samimiyetle söylemeliyim ki Allah merhamet ve rahmet etsin. herkesin imtihanı farklı oluyor...
devamını gör...
hasta ruhlu insanların ailesine para karşılığı açıklama yaptırıldığını iddia ettiği rahmetli. istediğiniz acıtasyonu yapamadınız diye insanların şerefine haysiyetine laf edecek kadar alçaksınız. lan bu insanlar daha yeni çocuğunu kaybetmiş nasıl bu kadar acımasız olabiliyorsunuz.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar