şifa

yani biz hasta olduğumuz zaman da, bir yerimize bir sıkıntı, bir dert musallat olduğu zaman da Allah ile irtibatımızın sıkılaşması gibi bir avantaja hazırdan konarız. onun için hastalığın başlangıcında “åžifayı kaptık.” deriz. yani “allah’tan bize gelecek olan şeye hazırdan konduk.” demektir bu.

(ismet özel, åžanlı urfa konuşmasından)
devamını gör...
" tedavi için ilaçları almak, istimal etmek meşrudur. fakat tesiri ve şifayı cenab-ı hak'tan bilmek gerektir. dermanı o verdiği gibi, şifayı da o veriyor. "

( yirmi beşinci lem'a )
devamını gör...
hastalıktan kurtulma, iyileşme, iyi olma.

allahü teala haram olan şeylerde size şifa yaratmamıştır. (hadis-i şerif-buhari)

dua ile ilaç, ömrü uzatmaz. eceli geleni ölümden kurtarmaz. ömür, ecel bilinmediği için, dua etmek, ilaç kullanmak lazımdır. eceli gelmemiş olan sıhhate, kuvvete kavuşur. şifayı ilaçtan değil, Allahü tealadan beklemelidir. (imam-ı kastalani)

peygamber efendimiz sallallahü aleyhi ve sellem üç türlü ilaç kullanırdı. kur'an-ı kerim veya dua okurdu. fen ile bulunan ilaçlar kullanırdı. her ikisini karışık da kullanırdı.
"kur'an-ı kerim'den şifa beklemeyene şifa nasib olmaz" buyururdu. fatiha suresini okumanın şifa olduğu çeşitli hadis-i şeriflerde bildirilmiştir. (imam-ı kastalani)

imam-ı ali rıza hazretleri nişabur'a gelince, ehl-i sünnetten yirmi binden çok alim ve talebe, kendisini karşıladı. dedelerinden (yani peygamber efendimizden sallallahü aleyhi ve sellem) gelen bir hadis-i şerif okuması için yalvardılar. imam hazretleri bütün dedelerinin isimlerini sayarak şu kudsi hadisi okudu; "la ilahe illallah kal'amdır. bunu okuyan kal'ama girmiş olur. kal'ama giren de azabımdan kurtulur!" imam-ı ahmed bin hanbel hazretleri buyurdu ki: "bu hadis-i şerif, ravilerin (bildirenlerin) isimleri ile beraber deliye okunursa, aklı başına gelir. hastaya okunursa, şifa bulur. (ebu nuaym isfehani)

balda şifa vardır. yetmiş peygamber bala bereket ile dua etmiştir. (seyyid abdülhakim arvasi)

şifa için okunacak dua yazmamı istiyorsunuz. şifa için, istiğfarı (allah'ım! senden günahlarımı, kusurlarımı affetmeni, bağışlamanı istiyorum, manasına esteğfirullah ve benzerlerini) çok okuyunuz. bütün derdlere, sıkıntılara karşı faidelidir. hud suresinin elli ikinci ayetinde mealen; "istiğfar okuyunuz! imdadınıza yetişirim." buyruldu. istiğfar insanı her murada, dileğe, afiyete (sıhhate, iyi hale) kavuşturur. (m. osman sahib)

*
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar