sigara güzellemesi

sözlükte eksik olduğunu düşündüğüm edebiyat türü. burada çay edebiyatıyla at başı gitmesini beklerdim halbuki.
hiçbir şey için geç değil. tiryaki yazarlar yeter ezildiğiniz sigaraya birer güzelleme yazın ve millete alışkanlıktan içmediğimizi gösterin.
önce benden gelsin:
her sigara önceki sigaralardan alınan zevki yakalamak için içilir ama içen bilir ki o zevki bir daha alamayacaktır. aslında yakılan her dal geçen zamana yakılmış ağıttır.
devamını gör...
kul hakkına girmektir.

bir insanın Allah'ın verdiği emanet olan vücuduna ihanet etmesine ve zehirlemesine neden olabilirsiniz. bunun hesabı olacaktır, benden söylemesi..
devamını gör...
çok değil bir iki hafta önce sigaranın etkileriyle ilgili görüp görebileceğim en kötü görsellerden birini gördüm. sigaradan dolayı vefat etmiş birinin iç organlarının resmiydi. ciğerden , mideden , bağırsağa feci şekilde yanmış iflas etmiş vücut. siyah siyah yanık izleri. normal bir kanser bile değil bu. sevdiklerim ya da ilerde seviceklerimden birinin olduğunu düşündüm vücudun. sigara içmiyor ama babam ya da ilerde eşim evladım. ben içmem de Allahın izniyle. yakınlarımdan hiçbirinin kullanmasını da istemem dayanılacak şey değil o resim. sen aman midesine dokunur diye yemeğine baharat atma. sonra simsiyah olsun o mide iç organlar. benimde bazen kimi yazar şairler için vs ama yakışıyor şimdi ya minvalinde diyerek dahil olmuşluğum olabilir güzellemeye ama o günden beri her sigara başlığı ya da güzellemesi gördüğümde aklıma geliyor yapılmamalı bence.
devamını gör...
fare zehirinin nasıl güzellemesi yapılmıyorsa sigara denen bağımlılık yapıcı maddenin de yapılmaması gerekir, dediğim güzelleme.

sigara zehirdir dostlar, bildiğiniz zehir. hani ölümcül olanından, hani kefenlenmeye bir adım daha yaklaştıranından...

sigaranın değil güzellemesi olsa olsa kötülemesi olur ki; bu çağda liseli çocukları da uzak tutabilmemiz için bir çaba oluşturmaya vesilesi olsun.

hele ki sosyal medya gibi her yaş çocuğun ulaşım imkanının olduğu ortamlarda bir özenti havası oluşturulmamalı.
devamını gör...
"
zor tabi, adeta kırk seni yeyip,
sonrada bırakmak bıraktım deyip,
bu zorlukla biraz sana benzeyip,
yanıp yanıp tüteceğim sigara,

yansam da , tütsem de kararım karar,
canıma tak etti verdiğin zarar,
bu adam sensiz de bir işe yarar,
ben kendime yeteceğim sigara,

"
devamını gör...
dert çeker gibi içime çekerim dumanı, sonra inceden salarım dumanı havaya, çektiğim derdin zehrini akıtır, güzel tarafını kendime saklarmışım. ah ulan bu sigara beni öldürecek diye bir daha dertlenir bir daha çekerim, ölüm de havada ne güzel uçuyor böyle diyerek salarım dumanı. hey yavrum hey bu derdi çeken bilir. dertliyiz dertli. derde biraz güzellik katarız ağbicim. kanser reklamları olmasa bir de, ölüm edebiyat kitaplarında daha tatlı duruyo.
devamını gör...
teoman "n'apim tabiatım böyle" de yapmıştır.

yanarım bir sigara gibi
küllerim dağılır
sönerim çünkü ateşim
izmarite dayanır
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar