sigara içen bir kızla evlenmek

sigarayı tamamen bırakırsam sorun edebilirim. hatta bırakmazsam da sorun edebilirim çünkü onlar bir anne adayı.

ahah, hep kızlar için mi sorun olacak erkekler için de sorun olabilir sigara içmek. sağlık konularında hassas, kola içmeyen , eve bile sokmayan mesela, sportmen olsun lütfen. tabi benim sigarayı tamamen bırakmam lazım.
devamını gör...
yani çocuk dönemine kadar karışmayın diyeceğim insanlar. ama çocuğunuz olacağı zaman uzun bir müddet bırakmasını isteyin. sonuçta kadın erkeğin her meşru isteğini yapmak zorunda. o çocuğun da hakkı olacak hem yapmasın hiç bir anne böyle şeyler. (şimdi feminikler alınmasın kadının da hakları var ama onu ben söylemeyeceğim lütfen araştırınız.)
devamını gör...
kızları dertlere koyup da sigaraya başlamasına sebep olan erkekler haricindeki erkekler diyebilir böyle bir şey.
devamını gör...
tepkisel davranmaya gerek olduğunu düşünmüyorum. bahsedilen şey bireysel manada kadının ya da erkeğin sigara içmesi değil. aile kurumunda kadının ve erkeğin sigara içmesi aynı olmuyor. bu gerçekliği kabullenmek lazım. bakın çocuk meselesi mesela, en basitinden, hepimiz biliyoruz ki çocukla en çok anne muhataptır çocuğun gün içerisinde temas halinde olduğu insan, ve ilk öğretmeni anne. çocuk için anne kokusu hiç de azınsanmayacak derecede bir öneme sahip. yetişkinlikte dahi hatırlanan temel kokulardan. annesi konuşurken ağzından sigara kokusu geliyor. hangi çocuk için annesinin sigara kokması güzeldir ki. fiziki durumlara gelince sigara içen bir babanın vücudunun zarar görmüş olması çocuğu o kadar etkileyecek bir hadise değilken, sigaradan zarar görmüş bünyenin üzerine hamile kalan bir de sigaraya devam eden anneden dünyaya gelen çocuğun bundan etkilenmemesi, uzun vadede bile olsa mümkün değil. bu yüzden sigarasının vazgeçilmez ve devamlı olacağının sinyali alınıyorsa sağlıklı düşünmek gerekir.
devamını gör...
sigara içen kızın davranışsal olarak iticiliği bir yana bide sesi filan kalınlaşır iğrenç kokar ve yapılan araştırmalarda sigara içen annenin sigara içmeyene göre , antidepresan kullananın kullanmayana göre , alkol kullananın kullanmayana göre engelli bir çocuk dünyaya getirme olasılığı yüksektir. tabiki biz kadere inanan insanlarız Allah böyle bir imtihanla bizi sınarsa yapacak bişeyimiz yok ancak sigara alkol gibi şeyler vucütta teratojen etkiler yapar ve kimse ömrü boyunca bu vicdan yükünü kaldırmak istemez.
devamını gör...
tercih meselesidir. ama sözlük yazarlarının arada sırada olmadık şeylere kafa yormasını anlayamadım gitti. insanların ne yediği içtiğiyle fazla ilgilenmeyin.

sizle evlenecek birini bulursanız oturun ona şükredin.
devamını gör...
size de eninde sonunda sigaraya başlatacak kızdır. önce sosyal ortamlarda, kahveyle bir iki tane içilecektir. sonra, milletten dal almaya utanılacak, "ehh kaç paraysa vereyim de paket alayım kendime" denilecektir. burası çok kritik çünkü artık sigaraya başlamışsınızdır. la canım mı çekti ne, 1 haftadır sigara içmiyorum be sözlük!
devamını gör...
cinsiyetçiliği bi sigaraya uyarlamamıştınız.
o da oldu tamam.

kimin içtiği farketmez, sigara kötü biri.
sigara içmeyen biri için yanında sigara içmiş birinin kokusu berbat birşey.

düşünsene karını/kocanı öpüceksin tam o an kokuyu alıyorsun öğğğ.

daha sağlık sorunlarından, maddi götürüsünden bahsetmedim bile.
devamını gör...
nasiptir, kısmettir. insan ısmarlama evlenmiyor sonuçta. birisini seviyorsun ve o kişiyi tanımadan önce ‘yok yaa öyle biriyle evlenilir mi/ öyle biri sevilir mi’ dediğin özellikleri görmeyiveriyorsun. benim hanım mesela ‘benim evleneceğim erkek maço olacak’ felan dermiş*, sonradan söylüyor ‘öyle diyordum ama senin merhametine vuruldum’ diye. nasip işte. şöyle de bir şey var;

(bkz: meziyete dönüştürülen kusur)
devamını gör...
çok yaşadım ağzımdan çıkanla imtihanı. neyse biraz biraz terbiye halindeyim.

dememek lazım. ağızdan çıkan her şey bir yere silik bir kalemle su üstüne yazılıyor vakti gelince sınanmanız üzere. yaşadığın şeyi ağzından çıkandan sebep yaşadığını idrak edene kadar Allah bunu sana yaşatıyor aslında. şahane bir devinim halindeyiz. her an yaşıyoruz belki aslında. işte o yaşayıştaki idrakten, uyanıştan sonra değişiyor. zaten tam bu noktası kaderin değiştiği yerdir. milletin evlenememesi de buralarda gizli he. sigara içmeyen diye azim eder evlenirsin, bir bakarsın karşılıklı tüttürüyorsunuz. tedbirli olacağım diye garantili hayat kapsamında artık kadere çomak sokuyoruz bazen ya da ağzından çıkanla kendini temize çıkarma. ah ah kimse sınanmadığı günahın masumu mu işte..
devamını gör...
ne kadar söylensen boşa. sigara içmiyor diye evlenirsin iki sene sonra başlar içmeye. ne yapacaksın sigara içiyor diye boşanacak mısın? sırf bu yüzden boşanmak nasıl bir şey olur?
devamını gör...
sigara içme durumuna bağlı bir tercih. görünüşe göre erkekler özentiden, kızlar dertten cığara içiyorlar. bekar kızın derdi de çoğunlukla ince iş ( sevda, aşk) olacağı için ve erkek, kendinden önce başkasını sevmiş kızlarla evlenmek istemeyeceği için, cığara içen kızlar tercih edilmez. ama iş manita, sevgili ayağı oldu mu, aynı yolun yolcusu olan erkekler koşarlar hemen.

ek: niye eksiliyorsun kardeşim, şimdi dışarıda gördüğümüz tabloyu inkar mı edelim, senin keyfin için? herkes senin gibi değil, o zaman bırak ki gerçekleri konuşalım. gerçekleri konuşmamıza izin ver ki, kötülük normal bir şeymiş gibi içimize girmesin.

sevgili edinmeyi, aşkı, aldatılmayı, beklemeyi, hüznü diğer başlıklarda nakış gibi işleyerek anlatacaksın; lakin bu derdin sigara içmeye sürüklediğini deyince bana tepki göstereceksin. neyin kafasını yaşıyoruz?
devamını gör...
siz içmiyorsanız pasif içici konumunda ve tehlikedesiniz. sigara iğrenç kokuyor eşiniz ve eviniz ara ara ya da sürekli sigara kokabilir. doğacak çocuklarınız açısından da risk oluşturur. bunlar sonuçlardan bazıları. tercih etme hakkı siz de olmakla birlikte hayatın ne getireceğini bilemiyor insan.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar