sigara içme yasağı

sigara içmenin belirli alanlarda yasaklanması olayı. türkiye'de her şeyin göstermelik olduğunu kanıtlayan bir yasak daha. uygulanmayan nice yasal düzenlemeden yalnızca biri bu yasak. ne kadar yasa çıkarsa çıksın ceza kesilmedikten sonra o adam iş yerinde, kafesinde sigarasını fosur fosur içer arkadaş. binanın önünden 5-10 metrekarelik alanı kırmızı hatla çizerek "sigarasız alan" yazıp yasaklasan ne yazar? kim takıyor bu yasakları? sigara içmeyen ve dumanaltı olmak istemeyen vatandaşların hakkını koruyacak bir Allah'ın kulu yok mu? yazıklar olsun böyle düzene!
devamını gör...
daha bugün tek bir metro istasyonunda birkaç kişi tarafından birden delindiğini gördüm.

metro istasyonunun her yerinde sigara içilmez tabelası var ama bu terbiyesiz arkadaşlar üstüne gelmesin diye kolunu uzatarak külünü uzağa pisliyorlar!

dur ben kaldırımda sigara içme yasağı sürecini hızlandırayım da görün siz. çok ararsınız bu günlerinizi!
devamını gör...
en memnun olduğum yasaklardan biridir.
hatta çok katlı evlerde de yasaklanmasını istiyorum, alt kattakilerin sigara dumanı yukarıya yükseliyor evlerinde içmiş sayılmıyor onlar.
devamını gör...
kendim sigara içtiğim halde kapalı alanlardaki bu yasağı destekliyorum. ayrıca otobüs durakları vs de uygulanmasını istiyorum. misal metrobüs duraklarında adam kapıdan ayağını metrobüse atarken sigarasını ağzından atıyor. bu yasağı çıkarıyorsan kardeşim uygula. bu adamlara ceza kes insanlarda rahat etsin. sonra metrobüse biniyor bu adam leş gibi sigara kokuyor tekrar ediyorum sigara içtiğim halde ben rahatsız oluyorsam içmeyenleri ve yeni bırakanları düşünemiyorum.
devamını gör...
yetmez ama evet, oh olsun, kendiniz kaşındınız, eden bulur... dediğim güzel yasaktır.

(bkz: sigara düşmanlıktır)


--- alıntı ---

açık alanda da sigara içilmeyecek

sağlık bakanı mehmet müezzinoğlu, avm önü, ibadethane bahçesi, yürüyüş alanları ve çocukların bulunduğu parklarda sigara içilmesinin yasaklanacağını açıkladı.

sağlık bakanlığı tütünle mücadele kapsamını genişletiyor. kış aylarında kapalı mekanların camlı bölümlerinin tamamen kapatılarak sigara içilmesiyle ilgili yeni bir yasal düzenleme yapılacak.

sabah gazetesinde yer alan habere göre, açık alanda sigara yasakları da bu yıl uygulamaya geçecek. buna göre, çay bahçesi gibi alanlarda sigara içen masa ile içmeyen masa yan yana olamayacak. masalar arasında belirli mesafe şartı getirilecek.

bakanlık, park, bahçe, avm önü, ibadethane bahçesi, yürüyüş alanları ve çocuk parklarında sigara içimini yasaklayacak. sağlık bakanı mehmet müezzinoğlu, "çocuk parkında sigara olmaz" dedi.

http://www.habervaktim.com/haber/455569/acik-alanda-da-sigara-icilmeyecek.html
--- alıntı ---
devamını gör...
dumansız hava sahası olayı türkiye'ye pek iyi gelmedi ama olsun, buna rağmen desteklediğim yasak...

eskiden cuara her yerde, ama neredeyse her yerde tüttürülüyordu ve milletin kafa iyiydi. tamam boğazı kurum bağlamış, ciğerler katran deryasına dönmüştü ama keyfi yerindeydi. şimdi durum tersi. ciğerler cillop, hava dumansız ama herkes asabi... kavga döğüş eksik olmuyor...

bi de aramızda kalsın ama bence bu sigara yasağı filan atatürk ilke ve inkilaplarına külliyen aykırı... haa ses etmiyoruz o ayrı...
devamını gör...
caddelerin yürümek için kullanılan kaldırımlarında, mağazaların kapılarında ve merdivenlerde de kapsama alanı içine alınması gereken yasak.

kaldırımda yürürken önden biri sigara içe içe yürüyor siz arkada dumanaltı oluyorsunuz. yine kaldırımda yürürken mağaza önlerinde sigara tüttürenler tarafından her mağaza başına bir beş metre arayla sigara içmeye çıkmış birinin dumanına maruz kalıyorsunuz.
keza merdivenlerde içmişler siz sonradan geçerken koku ve dumandan basamakları üçer beşer çıkmak zorunda kalıyorsunuz.
nedir bu tiryakilerden çektiğimiz, yasaklansa da illa o dumanı bize üfleyecekler.
devamını gör...
hakkında ileri geri konuşulan yasak.

o içten destekleyenler icin umarım çocukları ya da esleri de içer.
az da olsa destekleyenler icin umarım az da olsa cocuklari içer.
bu yasağa tepki gösterenlere bedduaya gerek yok onlar zaten zehri alarak kendine ediyor yeteri kadar.

bu yasak toplum sağlığı acısından saçmalıktan öte degildir. yasağın iyi ya da kötülüğünü tartismak soyle dursun anlayisin değişmesi gerkektigini henüz hic anlamamış insan toplulukları. hala devlet sacma sapan yerleşim planlarına izin verdigi gibi bir de kendi yaptırdığı devlet kurumlarını da sacma sapan sistemde kuruyor. ver yasakları geç. uygulayan kim? herseye bir çözüm üretiliyor koyun zihniyetli halkım. tecavüz edenleri bile tokatlamayan devletin duman yasağını kim ıp'ler?
devamını gör...
arkadaş! bilirsin ki, sigara gibi küçük bir âdeti, bir şeyi tiryakisinden ref etmek pek zahmettir. hattâ büyük bir hâkim, büyük bir azimle, küçük bir kavimde itiyad edilen bir hasleti kaldırmakta büyük müşkilâta rastgelir. halbuki bu zât-ı nuranî, pek çok âdetleri, pek çok asabî, inatçı kavimlerden, cüz’î bir kuvvetle, kısa bir zamanda kaldırarak, yerlerini yüksek, nezih ahlâk ve âdetlerle doldurmuştur.

evet, hazret-i ömer ibnü’l-hattâb’ın (radıyallahü teâlâ anh) islâmiyetten evvel ve sonraki halleri bu meseleye güzel bir misaldir. bunun gibi, icraat-ı esasiyesinden binlerce harikalar vardır. o zatın, o zamandaki icraatına harika diyoruz. acaba bu zamanın yüzlerce filozofları, o zamanda, o vahşet-âbâd cezireye gidip, pek uzun zamanlarda o vahşîleri ıslah için çalışsalar, o zât-ı mürşidin bir senede muvaffak olduğu kadar, onlar elli senede muvaffak olabilirler mi? hâşâ!

(mesnevî-i nuriye, reşhalar, syf. 25)
devamını gör...
gelse diye dualar ettiğim yasak zaten içiyorlar kötü kokuyor bir de üstüne parfüm sıkıyorlar kokuyu kilometrelerce öteden alıyorsun artık çok bile geç kaldı.
devamını gör...
zam getirterek komple alımları durdurmaya mı çalışıyorlar. yoksa bana mı öyle geliyor? eğer öyle ise umarım işe yarıyordur.

ciddi ciddi yaptırımı olması ve herkese cezası ne ise uygulanması gereken yasaklardır. ama mesela; toplu taşıma araçlarında yasak evet, ama hemen binmeden önce içmek de yasak olmalı. işkence gibi ya. biri çok ama çok pis koktuklarını söylemeli.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar