sigaranın eczanelerde reçeteyle satılacak olması

#haber 

avustralya’nın olanı. sigara kullanım oranı %15’miş. bunu %10’a düşürmeyi planlıyorlar. önümüzdeki 5 yıl içinde de sigarayı kademeli olarak eczanelerde reçeteyle satacaklar. doktor tavsiye etmezse eğer onu da zor bulurlar.

bizim adıyamanlı kaçak tütün üreticilerimiz şimdi içlerini geçirerek haberi okumuşlardır.
devamını gör...
keşke sağlığa uygun olmayan gıdalara da aynı ihtimamı gösterseler... bizim ülkede reis sigara düşmanı ama enteresan şekilde liyakat konusunda sigaranın onda biri kadar düşmanlık beslemiyor. herkes işine geldiği gibi.
devamını gör...
abi nasıl kullanacağını yazıyorum üstüne;
sabah: aç karına 1-yada 2 uzun parliament çayla birlikte.
öğlen: kıyıda kuytuda kimse otlanmasın diye göstermeden 2 dal
akşam: 18.50 tl kıyma hemen pakete, tok karına adıyaman sar 3 dal yat zıbar.
devamını gör...
hatırladığım kadarıyla avustralya'da sigara fiyatları 30 veya 40 dolara kadar çıkmıştı. bu da sondan bir önceki darbe herhalde. en son tamamiyle rafa kaldıracaklar bu sigara işini. bir de reisime modern değil derler. bakın da görün. reisim muasır medeniyetler seviyesinde iş yapıyor.

2023 yılında ekmek yoksa kek yiyin de derse bu iş tamam. artık biz de bir avrupalı olabiliriz. milli keke boşuna mı vurgu yapıldı zannediyorsunuz. ya ya işte bunlar hep medeniyet.
devamını gör...
sigaranın bir iyi tarafı var mı ,yok . onun için sağlık birimlerinde satılması komik olur.

abd'de fbı'ın baskılarına rağmen esrar-ot-marijuana reçete yada açık market usulü ruhsatlı dükkanlarda satılıyor .. bende koah olduğu için alış veriş yapmadım ama kenevir ürünlerinin örneğin şekere ,acıya ve kanseri hafifletmeye iyi geldiği biliniyor. tabi benim bilgi,m az başka hastalıklara da iyi geliyormuş. ayrıca keyif verici olarak da satılıyor.zaten esas satış keyif olayı. sigarayı da bu sınıfa sokabilirler. yine bilgim az ama filmlerde de görürüz kek, pasta , turta gibi yiyeceklere de konuluyor(muş).
yalnız şunu söyleyeyim sigara-esrar olayında esrarın %85 daha kullanılabilir olduğu (hastalık oranı) söyleniyor.

bu arada abd'de ot dükkanları peşin para ilşe çalışmak ve parayı bir şekilde saklamak aklamak zorunda kredi karı ve banka hesaplarına fbı uyarısız el koyabiliyor.

biraz uzun yazdım ama sigarada bu tip bir pazarlama şeklinde satılabilir. dükkanda yalnızca sigara ve içki ayrıca bunlara bağlı ürünler (çakmak-tabaka,ağızlık) satılsın.
bence bulanması daha zor olacaktır.

sigara en tehlikeli keyif verici maddedir ,2050'de sigaradan ve tütün bazlı maddeler in akciğere verdiği zararın hastalığı olan koah kanserden tehlikeli olacak , hastalık olarak birinci sıraya yükselecek. ..ayrıca şeker içinde bu tip bir tüketim noktaları düşünülüyor . çünkü şeker hastalığı da diyabet gibi .
burada esas sorun koah ve şekerin sağlık sektörüne verdiği yük 2050 bu tavan yapacak.

diyeceksiniz ki uyuşturucu var geçen yazdım bu sözlükte yılda 600 bin kişi ölüyor uyuşturucudan ama sağlık sektörüne yansıması -yükü dolaylı.
bence eczane falan değil özel dükkan .
içki diyen olabilir içkinin bu tip olayı yok.

yazıyı acele yazdım ,hata olabilir affola..
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar