sigarayı azaltarak bırakmak

azaltarak bırakabileceğini düşünenlerin, günün birinde tekrar "bir kereden bir şey olmaz" düşüncesiyle artırarak başlaması muhtemel.

ben günde bir paket sigara bitirirken, iki buçuk hafta önce, yani ramazanın son günlerinde birdenbire kestim bu alışkanlığı. üstelik benim için iftar vaktinin en zevkli tarafıydı sigara içmek, normal zamanda da en büyük, "vazgeçilmez" keyfimdi. beni bilen bilir, bunu ne sağlık kaygısından, ne cüzdan derdinden bırakacak insandım. sebebin çok da önemi yok yani, ortada sigara alışkanlığını terk etmek için hiçbir sebep görünmese ve nikotin bağımlılığı üst seviyede olsa bile böyle bir karar alıp uygulayacak kadar irade sahibi olduğunu görebilir insan.

benim bırakma sebebim de kendime ne kadar hakim olabileceğimi test etmekti; azaltarak değil ama bir süre önce günlük nikotin "ihtiyacımı" belli bir rutine göre karşılamaya karar verdim. yani önceleri neredeyse farkında olmadan yakıp içtiğim sigarayı bir el alışkanlığı, dudak tiryakiliği vs olmaktan çıkarıp artık kendi içimde karar vererek içmeyi, disipline etmeyi denedim. o süreçte zorlanacak bir şey yoktu, çünkü sadece yaptığımın farkında olmaya çabaladım. artan kontrolüm neticesinde de bıraktım ve sigaraya başladığımdan beri ilk kez bu kadar uzun süredir içmiyorum.

büyük konuşmayayım ama hiç başlamamış insanlar için de aynı şekilde geçerli olduğunu düşündüğüm, sürekli bir kafa denetimi içinde olmak mecburiyeti dışında pek zorlayıcı bir yanı yok. zorlanıyorum da tabii ama zorlanan insan, bu denetim mekanizmasını bir defa kırdığı için zorlanır; hassasiyetini onarmaya yanaşmadıkça da zorlanacaktır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar