sigarayı bırakamamak

dünyanın en kolay hadisesi olmasına rağmen insanlar tarafından çok zor olduğu sürekli dikte edilen eylem.

ben bugüne kadar yaklaşık 300 defa bırakmışımdır sigarayı. o kadar kolay bir şey yani.
devamını gör...
sigarayı bırakmak konusunda türlü türlü telkinler, nasihatler verilir ya, 'bol bol su iç, içilen ortamda bulunma, küllükleri kaldır, şu ilacı iç, falan yap filan yap, yok senin irade gücün zayıf'.. onların hepsini bir kenara bırakın şimdi, tek bir soru , tek bir cevap.

-sen sigarayı bırakmak istiyor musun?!

bu soruyu kendine sorduğunda bir saniyelik tereddüt sonunda cevabın evet bile olsa aslında hayırdır. dolu dolu nefesle evet bırakmak istiyorum demedikce, anlamsız.

sigarayı bırakamamak diye birşey yoktur, bunu istememek vardır.
devamını gör...
çok şükür bıraktım. forumsal olacak ama kurşuni'ye katılmıyorum bırskmak istemeyince bırakamazsın lafıyla ilgili.
kişi bırakmak istese dahi bu bir bağımlılık ve fiziksel olduğu kadar psikolojik bağımlılık da var ve bu bağımlılık sandığınızdan çok çok fazla kuvvetli. evet gerçekten istenirse sigara bırakılır ama ha diyince bırakmak kolay değildir.
burayı okuyup bırakmak isteyen varsa tavsiyem sigara bırakmak 1 senelik bir süreç ve arada kayma denilen kaçak bir sigara içtiğinizde devamını getirmeyin. ysptığınız şey epey bir müddet sigarayı bırakmak değil sigarasız yaşamaya alışmak.
devamını gör...
nasıl ki bekara karı boşamak kolaysa sigara içmeyen bir insanın sigara içen birine "sigarayı bırak" demesi de çok kolay. ben sigara bağımlısı olmadığım için sigarayı bırakmanın zorluğunu bilmiyorum. bu nedenle asla sigara içen birine sigarayı bırakıp bırakmayacağını sormam.

sigara içen arkadaşlarımdan sigarayı gerçekten bırakmak isteyenlerin olduğunu hatta 2-3 ay boyunca ağzına tek bir sigara almadığını bilirim. ama bir süre sonra yeniden başlıyorlar. bunun nedeni de arkadaş çevresi. arkadaş ortamında sigara içiliyorsa daha önce bağımlı olan insanın canı çeker ve yeniden sigaraya başlar. bu nedenle arkadaş ortamından uzunca bir süre uzaklaşmak gerekiyor sigarayı bırakmak için.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar