sigmund freud

çok enteresan bir kişiliktir.

buradan onunla kafa bulmaya çalışanlara sesleniyorum;
psikanalizi inkar mı ediyorsunuz? tövbe deyin! bazı gerçekleri görüp de susmak bilim insanına yakışmaz!
biraz aydınlanalım:
örneğin rüyalar freudyen bakışın temel referanslarındandır.
misal rüyasında freud'la seviştiğini gören kadınsa umduğuna nail olur. erkekse zor meşakkatli bir işe girişir.
rüyada freud ile kavga etmek iyi değildir. bu kişi evlilik çağındaysa kısmeti kapanır. evliyse eşiyle her Allah'ın günü kavga eder.

gelgelelim rüyasında merdiven çıkan kişi öz kızkardeşini becermek istiyor fakat ona birtürlü açılamıyordur. merdivenden indiğini gören kişi ise anasıyla seks yapmak istiyor ama ayıp olur diye kendini tutuyordur. rüyasında yangın merdiveninden kaçtığını gören kişi ise itfaiye teşkilatıyla grup seks yapmak istiyor fakat toplum buna hazır olmadığı için içine atıyordur. rüyalarınızda merdivenlerden uzak durun.
öte yandan, rüyasında komşu kızııyla yattığını gören kişi ablasıyla ip atlamak istiyor ama bunu dile getiremiyordur. böyle enteresandır rüyalar.

çocuklukta yaşanmış acı olaylar diğer bir referanstır. çocukken yaş pastasını yiyemeden yere düşüren çocuğun hayatı kaymıştır. bu olay onun hayat boyu başarısız ve ezik bir insan olarak kalmasına neden olur ama bunun kendisi bile farkına varamaz.

id hayvansı yönümüzdür. yani idoğlu idin tekidir. süper ego süper bir şeydir. insanı insan yapan şeydir. ego id ile süper egonun savaşının sonucudur.
freud büyük adamdır ama rüyanızda görmemeye çalışın.
devamını gör...
uygarligin huzursuzlugu eserinde bastirilmis cinsellikten ve dürtülerden bahseden psikanalizin kurucusu.
yalniz bir cok tezi cürütülmüstür.
devamını gör...
reddedilemeyen yalanlar. olay şudur: her şeyi erotik çağrışımlarla açıklayan freud'a bir gün bir öğrencisi, ağzındaki puroyu işaret ederek sorar: hocam ne iş? bu soruda istihza da vardır şüphesiz. olmasın mı? adam her şeyi cinselliğe bağlayarak herkesi inim inim inletmiş, mışıl mışıl korkutmuştur. öğrencisinin ters köşe sorusu karşısında bir an afallayan freud, o tarihi sözünü sarfeder: bazen bir puro yalnızca bir purodur. hadi ordan seksi.
devamını gör...
psikanaliz duayeni, her olayı cinsellikle bağdaştıran kişi, sanırım o da çok okuyup sapıtanlardan, ama psikolojiye katkıları yadsınamaz, özellikle saldırganlık ve bilinçaltı konularında araştırmalarının aksi kanıtlanamamıştır.

özellikle rüyaların bilinçaltıyla olan ilişkisi , çocukluğunda taciz, şiddet gören çocukların ileriki yaşlarda bunu unutamayıp, bu tarz eğilimler göstermesi gibi bir çok konuda okundukça doğrulanan psikanalisttir.
devamını gör...
haindir.

vakti zamanında bir baba kızını getirmiş buna, tedavi et diye.
bu da kıza demiş ki "senin yapacağın şey evi terk etmek"
kız da bunun aklına uyup kendi kişiliğini yaratmak adına evi terk etmiş.
baba da Allah belanı versin lan senin demiştir herhalde.

ulan adam sana kızını getirmiş, sen kızı olmaz bir maceraya sürüklüyorsun. şerefsiz ya.
ben olsam o babanın yerinde çok acı konuşurdum herhalde.
freud olmuşsun ama senden kimseye freundolmaz. bir kere güven vermiyorsun.
devamını gör...
(bkz: psikoanalitik) kuramının kurucusudur.insan oluşum sürecini içerisinde üç ruhsal bölüme ayrır.id ,ego ve süperego.
--- alıntı ---

id, ego ve süperego insan bilincinin katmanlarıdır. bu katmanlar birlikte yer almalarına karşın farklı düzlemlerde fonksiyon görürler.
id, zevk temelli bir istekler ve aşırı ısrarcı temel enerjinin çıkış noktasıdır. temel ve en ilkel benliktir. ana kaynağı cinsellik, açlık gibi ihtiyaçların en bencilce doyurulmasıdır
ego; ise id nin bu isteklerini gerçeklikle karşılayan kısımdır. çeşitli savunma mekanizmaları ile idi dengeler. i̇d ve süperego arasında dengeleyici unsurdur. temel görevi kişisel güvenlik sağlamak ve idin bazı isteklerine izin vermektir. freud ilerki yıllarda gerçekliği test etmek, savunma, bilgi sentezi ve zeka fonksiyonları ile hafızayı bu merkeze bağlamıştır.
--- alıntı ---
tüm kişiliğin libido da oluştuğunu belirtir, herşeyin temeli cinselliktir.ve istisnasız tüm erkeklerin annelerine bastırılmış duyguları vardır.ve bu yüzden erkek çocuklar babalarıyla sürekli bir rekabet içerisindedirler.freud, bir efsaneden bahseder.efsaneye göre ilkel zamanlarda üç erkek çoçuk anneler için sürekli babalarıyla rekabet halindelermiş ve bu rekabet birgün çocukların arlarında anlaşarak babalarını ortadan kaldırmalarıyla son bulmuştur.sonrasında vicdan azabı çeken çoçuklarda; pişmanlık ,suçluluk duygusu oluşmuştur.

(bkz: muhammed kutup)insan psikolojisi üzerine edütler.
devamını gör...
beş psikoseksüel gelişim evresi olduğunu öne sürmüştür.

1-oral evre : bebeklerin emerken ve ısırırken ağız uyarısıyla doyuma ulaşması.
2-anal evre : çocukların dışkılama ve dışkılarını tutma sırasındaki anal kas egzersizleriyle doyum alması.
3-fallik evre : masturbasyonla haz alırlar. karşı cinsteki ana ve babalarına karşı cinsel fantazileri vardır.
4-latent evre : cinsel dürtüler örtülür, enerjilerini kültürel beceriler kazanmak için harcarlar.
5-genital evre : erişkin heteroseksüel isteklere sahiptirler ve onları doyurmaya çalışırlar.
devamını gör...
hayatı ve teorileri arasında ciddi derecede paralellik bulunan doktor kişisi. (bilim adamı demiyorum zira çalışmaları bilimsel olarak kabul edilmez çünkü teorilerini bilimsel metotlarla sınamak mümkün değildir.)
devamını gör...
psikanalizin babasıdır. ilk baslarda cok itibar edilen biriyken makaleleri etik kurallara uymadıgı icin toplumsal afaroza maruz kalmıstır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar