sıla 4

ıla 4, 1964 yılında erdinç gündüz, raif denktaş, aydın kalfaoğlu ve ferahzat gürsoy tarafından kurulan kıbrıs türk folk rock müzik grubu. kıbrıs türk müziğinde yer edinen grup 1969 sonrasında çalışmalarını yoğunlaştırdı. modern hale getirdikleri kıbrıs halk müziği, şarkı ve türküleri ile etkin oldular.

ilk olarak çeşitli araştırmalar yapan grup üyeleri unutulmuş halk ezgilerini bulmaya çalışarak çokça türkü ve mani topladı. üyelerden gündüz, denktaş ve kalfaoğlu üniversite okumak için ankara'ya gitti. burada bir plak şirketinden albüm teklifi aldılar. anlaşma sonucunda ilk plaklarını yayımladılar. diskotür adlı şirketin teklifi sonrasında çıkardıkları plaklar ilgi gördü. farklı meslekler icra eden grup üyelerinin müzikle olan ilgisi zaten kısıtlı iken kıbrıs barış harekâtı sonrasında tamamen durdu. zaman zaman bir araya gelen üyeler, denktaş'ın trafik kazasındaki ölümü sonrasında daha az etkin oldu. bu ölüm sonrasında üyeler 1987, 1988 ve 1989 yıllarında düzenlenen anı gecelerinde bir araya gelerek denktaş'ı andılar.

grubun genel olarak 40 kadar şarkısı bulunmaktadır. grubun en çok bilinen şarkıları "sıla 4-2009" adlı albümde toplanmıştır. kamran aziz gruba ilham veren kişilerden biri oldu. grubun bazı şarkıları top müzik listelerinde yer alırken "gariban" ve "gelmedin" adlı şarkıları ise türkiye'de yasaklandı. ayrıca grubun davulcusu ise kamran aziz ve arkadaşları, lightnings ve bayrak kuartet gibi gruplarda çalan ferahzat gürsoy'du.

kaynak: vikipedi
gara gözlü yarim
yine seni isterim & ölüm Allahın emri
köprü
zeytinden aşı mısın?
garanfil
gave
devamını gör...
kıprıs grubu olunca bitbaks destekli şarkılar beklerdim ama maal esef. yine de ilk kez dinledim ve bence güzel çalışmalara imza atmışlar. dinlenir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar