sıla


artık sılamıza bir dönüş oldu
kimi yoldaş oldu kimi eş oldu
üç beş günlük hayât cümle düş oldu
günler tez tükendi yel gibi gitdi

sarây oba çadır bir hayâl bize
hayât-ı dünyâdır hep vebâl bize
hulã»sã® sarmadan nev-nihâl bize
gonca güller soldu kül oldu gitdi

dilde pinhân etdim öz hayâlimi
baş ağrıtır desem kã®l ü kâlimi
hulã»sã® söylesem hasbihâlimi
altmış dört sene bir yıl oldu geçdi

osman hulusi efendi...
devamını gör...
sıla ismini bir kişiye yakıştırıyorum; diğerleri yavan geliyor, sığ geliyor. ömrümde çok delhizlere girdim, gire gire bu yaşımıza geldik. bu ismi taltif etmeye gerek yok. etraf karanlık olsa, dünya kararsa, böyle ışık mışık hak getire. sessizliğin içinde ses, karanlığın içinde fener oldu sıla namzetli o kişi. hayatı tanıttı, hayatı anlattı. hayatın sırrını çözmek o kadar kolay ki, biraz kafasını kumdan çıkarınca insan, bunun farkındalığına varıyor. bu isim benim hayatımın mütemmim cüzü oldu. sıla öyle basit bir isim değil; şimdi o isimde şarkıcı bayağı meşhur, ben ondan bahsetmiyorum elbette. zaten bilinmesi gereken kişiler bilinmez, bilinmesi gerekmeyen kişiler el üstünde tutulur. tuhaf bir paradoks.

sıla gurbetle tezat bir mânâya gelse de, sıla hasreti gibi bir gerçek var. gerçekler bu isimle tecessüm ediyor. hindistan güzel bir memleket aslında, ama o memleketin ne gibi şahsiyetlere mekân görevini ifâ ettiğini bilmek gerekir. delhi; delhi'de ne yiğitler, ne doğruların bekçileri yaşamış. şimdi biz de sıla hasreti çekiyoruz. sıla ismi bir kişiye yakışıyor be.

devamını gör...
atv'de yayınlanan bir türk dizisidir. başrolleri cansu dere ve mehmet akif alakurt tarafından paylaşılan dizi, ilk çıktığı zamanlarda çok popüler olmuştur. dizi müziği sezen aksu ve diziyle aynı adı taşıyan sıla gençoğlu'na ait.
devamını gör...
bir yaşlının genliği, bir hastanın sağlığı, bir sevdanın yüreği, sevgilinin bakışı, hayatın uzak kalınan kalp atışı, kötü günlerin iyi günü, beyaz'ın siyah'ı, siyah'ın beyazı, kaos'un huzur açlığıdır, hüznün efkarıdır. bir de bir kız ismidir. sıla kokulu...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar