silver linings playbook

şu an kitabını okuyorum. ama filmin fragmanında gördüğüm kadarı ile adamın sürekli yanında chris tucker var...
eğer adamın hayali arkadaşı falan çıkarsa yakarım lan o pdf'i!!!
devamını gör...
dürüst olayım, isimleri aklımda kalmıyor hepsini kopy paste yapacağım isimlerin.

senaryo ve yönetmen david o. russell çok uzun zamandır bollywoodtakılıyorum aslında. dün olmaz böyle kendine gel, 2012 yılının en iyi filmlerini izlemeye başla dedim. ne de iyi ettim. açtım bu filmi. o da nesi? daha ilk sahnede acaba yanlış bir film mi açtım dedim kendi kendime. zira doktor karakterini canlandıran anupam kher biliğim sevdiğim hatta ne yazdığını anlamasam da tivıtırdan takip ettiğim hintli bir oyuncu. hah! dünya çok küçük. her neyse. izlemeye başladım. açıkcası bu kadar ödülü hak ediyor mu bilemedim. izlerken çok keyifli 2 saat geçirdiğimi tereddütten etmeden söyleyebilirim. fakat senaryoya baktığım zaman, hey man yo yo, bunda bir şey yok anasını satim dedim. chris tucker ın rolünü çok sevdim. bradley cooperın o saf saf her şeyi çat çat söylemeleri ise baya güldürdü. sırf bu adamın gülüşü için bile izlenebilir aslında. yüzüğünü gösterip ben evliyim dediği sahnede hangimizin aklına mehmet günsür gelmedi sorarım.--! spoiler !--

ayrıca o çirkin kadının böylesine yakışıklığı kocası olacak ve gidecek en az kendisi kadar çirkin başka bir malla aldatacak. of Allahım ne saçma. patin nesi var lan nesi var ne kadan tatlı adam.
kullandıkları ilaçları birbirlerine ilaçlarını söylemeleri etkilerini paylaşmaları işte o sahneye bittim. gerçekten öyledir çünkü.


--! spoiler !--

özetle: keyifli.
devamını gör...
önce kitabını okumuş, sonra filmini izlemiş biri olarak söyleyeyim. izlerken çok keyif veren ama yönetmenin kitabı "hiç" ettiği eserdir.


bildiğin romantik komedi yapmış filmi yönetmenimiz. ayrıca pat'in başına gelen elim kazanın ne olduğu gibi en kilit şeyi filmin daha ilk 10 dakikasında gözünüze gözünüze sokuyor. olur mu öyle hiç ya...
devamını gör...
saçma sapan film tercihleri yaptığım şu günlerde azıcık da güzel bir film izleyim diye izlediğim film. daha kötü, çok daha kötü milyon tane film izlediğim için bu filmi başarılı buldum. aslında tam bir feel good movie bekliyordum ama sıfır komedi sıfır gülecek gibi olmak, sıfır duygusala bağlayıp empati kurma isteği duymak, sıfır etkileyici müzik le karşılaştım. buna rağmen 8 dalda gelen oscar adaylığı? sanat anlayışı herkese göre o kadar değişkenmiş ki şuan aydınlandım.

--! spoiler !--

-koşarken daha fazla terlemek için çöp poşeti giymek, işte bu yaratıcıydı dostum.
-bir kara cahil olarak hemingway'ın* kitabının sonu için verilen tepki çok başarılı anlatılmış, bazen bazı şeylere öyle tepki vermek en güzeli. http://tinyurl.com/aslgss4

--! spoiler !--
devamını gör...
öncelikli izleme listemde bir miktar gerilere kaymış ve dün akşam izlemiş olduğum film idi. ödül aldığını duyduğumda senaryosunu merak etmiştim, fakat 2012 filmini ancak erteleye erteleye dün akşama nasip oldu.

filmin detaylarına gelicek olursak, bradley cooper'ı eğlendirici buldum, kimi sahnelerinde kasıntı hareketlerine her ne kadar devam etse de, o manik depresif modu vermeye çalışmış, bazı sahneler de oldukça da başarılı olmuş. özellikle kasetini aradığı gecenin bilmem kaçında bağıra çağıra ortalığı kasıp kavurması epey komikti. ironik mesajlar eşliğinde verdiği mesajlara şahsen güldüm, başkalarını bilmem ama beni eğlendirdi doğrusu.

özellikle chris tucker'ın hali gerçekten gülmeye değerdi. her bir çıkışı başarısız olan hastane kaçışları, en son dans ettikleri sahne de ve bir öncesinde evde nasıl çıktığını anlattığında, bradley cooper'ın apışıp kalması ve "hiçbir şey anlamadım" demesi gerçekten gülmeye değerdi.

jennifer lawrence'ı da ilk kez bu kadar eğlenceli buldum doğrusu. deli deliyi bulunca değneğini saklarmış hesabı, bradley cooper'a resmen hayatını geri kazandırmış bir eagles fanı modunda, ölmüş kocasının acı izlerini üzerinden atmaya çalışan bir dul. bu uğurda genç yaşına rağmen akıl hastanesine girip çıkacak kadar olgunlaşmış.

bradley cooper'ın stad önünde ırkçılık yapanları dövüp eve dönmesinden sonra, eve gelip bütün ailesi önünde bradley cooper'a ayar verip, aynı zamanda sezonun kısa bir tarihçesini, robert de niro gibi hasta bir eagles fanına verdiği ayarla, kendisini aileye kabul ettirmiş oluyordu.

doğrusu pişman değilim verdiğim aşağı yukarı 2 saate. başarılı bir yapım olmuş ve kesinlikle eğlenceli.

son sahneden bahsetmeden geçemeyeceğim, yapılan "birleşik" anlaşması sonucu, eagles kovboyları yenerek birleşik anlaşmasının (yanlış hatırlamıyorsam) ilk etabı bitmiş ve dans yarışmasından alınacak 5 puanın peşine koşan robert de niro ve avanesinin hali gülmeye değerdi. ortalama bir performansla tam 5 puana layık görülmüş jennifer ve bradley çifti aşklarını da bu şekilde pekiştirmiş ve bradley'i film boyunca kahrından ve aşkında öldüğü nikki'yi unutmasına ve gerçek aşkı bulmasına vesile oluyor.

(bkz: cogito sözlük sinefil cemiyeti)
devamını gör...
farklı bir senaryo ve iyi oyunculuklarla kendini izleten bir yapım.robert ve bradley almış götürmüş filmi.en kısa zamanda izlenilmesi tavsiye edilmektedir.
devamını gör...
pek çok kez karşılaşınca göz atma gereği duyduğum film. konusuna bakınca çok daha duygusal olduğunu düşünmüştüm. ancak hiçbir duygu uyandırmadı. herkes gereksiz yere bağırıyordu. bir de aldığı ödüllere bakınca sinemadan hiç anlamadığımı fark ettim o kadar. hakkında yazacak olumlu tek bir şey bulamadım. küçücük bir replik bile yok, niye böyle oldu...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar