şınav çekmek

vücudu kollar üzerinde kaldırma hareketidir. sabır ve disiplin isteyen bir egzersizdir. tek kol, çırpmalı ve parmaklar üzerinde yapılan çeşŸitleri mevcuttur.
devamını gör...
vücut ağırlığını kullanarak yapılan egzersizlerden ilk akla gelenlerinden biridir. (bkz: mekik)(bkz: barfiks)

daha çok göğüs adelelerini* ve kolun arka tarafındaki kasları geliştirir.*

kollar birbirine yaklaştıkça kolun arka kısmındaki adelelere binen yük artar ve daha çok buralar gelişir.

kollar genişledikçe de daha çok göğüs adeleleri gelişir.

judocular bu sporu en iyi yapanlardandır.

günaşırı yapmak ve 50x4 yapmak gayet yeterlidir.

bir sonraki aşaması ağırlıkla yapılan bench press hareketidir.
devamını gör...
ayakları yüksek bir yere koyarsanız etki alanı da yükselir. hem daha zorlaşır hem de göğüs ve omuzların üst kısımlarına basınç yapar. en güzeli iki sandalye (veya benzer bir aparat) arasında boşlukta çekmektir.

bir de askerde bunla ilgili çok komik bir şey vardı. bazıları uyanıklık yaparak vücut ağırlığını kollarla kaldırmak yerine, kolları sabit tutarak belini aşağı yukarı kaldırarak şınav çekmeye çalışırlardı. tabi komutan şöyle der; ''o ne biçim şınav lan, altında hülya avşar mı var?'' * *
devamını gör...
ellerinizi ayak seviyenizden daha yüksek bir yere koyarak şınav çekerseniz, (ki kolay bir harekettir) göğüslerin alt kısımlarını şekillendirmeye az da olsa etki eder, ön omuz; omuz ve göğüslerin birleştiği noktayı çalıştırır.

devamını gör...
şınav kelimesinin kökenine inmek lazım.
inebilenler insin ben kök canlısı değilim ama bu kelime bana biraz garip geldi.
şınav olayı ise gençlikte ve ihtiyarlıkta bir güç gösterisi aracı.
askerde ise sadist işkence.
devamını gör...
abartılmaması gereken mevzu. eğer günün birinde aranızdan biri çıkarda şınav neyim çekeceği tutarsa tadında bıraksın, hele millete hava olsun diye elli tane falan sakın ha çekmesin. anlamış bulunmaktayım ki bu sportif faaliyet vücuttaki çoğu kası çalıştırıyormuş.
devamını gör...
vücut ağırlığının % 60 -%70 ının kaldırılarak yapıldığı egzersiz. yüksek tekrarda yapılan dayanıklılık hareketlerindendir. sistemamtik bir şekilde yapıldığında ciddi manada göğse ve tricepslere hacim katar, definasyona yol açar.(uzun bir zaman dilimi sonunda tabi ki) ancak güç isteniyorsa şınav yetersiz kalmaktadır. ya bench presse geçiş yapılmalı yada resistance band veye sırta ağırlıkla şınav çekerkenki direnç arttırılmalıdır. aksi takdirde set başı 100 şınav çekmeniz gücünüzü arttırmayacaktır. true story.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar