sınav düşü

mezuniyetten sonra görülen okul bitmemiş, mezun olunmamış, gene tek ders sınavı, gene alttan alınan dersler temalı kabus.

böyle bir rüya var, belli zamanlarda kendini tekrar eder. üniversiteyi bitireli 12 yıl olmuş yine görürüm bazen. hatta rüyanın içinde bugün çalıştığım işin gerçekliğini tüm yüküyle hissederim. "yahu bugün bordroları onaylayacaktım, gene niye geldim ben bu okula, ne sınavı kalmıştı hatırlayamıyorum, diplomayı nereden buldum da bankada çalıştım ben 5 sene? " gibi gibi soruları rüyanın içinde kendime sorarım. ama yine de bu rüya belli zamanlarda zihnime dolmaya devam eder.

rüya deyince hemen külliyatına koştuğumuz freud, sınav düşü denen bu rüyalara iki tip izahat getiriyor;

ilki, erken çocukluktan başlayan, yanlış, umursamaz, kötü davranışlardan ötürü ebeveyn, öğretmen ya da başka otorite figürleri tarafından cezalandırmanın anısının silinmediğini ve yetişkin yaşlarda belirli etkileşimlerle bu anıların yeniden etkinleşebilmesidir. okul çağlarımız
bittikten sonra artık ebeveyn ya da bizi yetiştirenlerin veya daha sonra hocalarımız bize ceza veremez. * gerçek yaşamın acımasız nedensellik zincirleri bizim daha ileri eğitimizi üstlenir ve artık ne zaman bir şeyleri yanlış yapsak ya da doğru dürüst yapmasak, ne zaman olay yüzünden cezalandırmayı beklesek bu tip düşler gördüğümüzü söyler.

diğer açıklama ise wilhelm stekel 'den referansla, bu tip düşlerin, düş görenin yakın gelecekte gerçekleşecek bazı olaylar (iş görüşmesi, sunum vs..) için sorumluluk hissettiği bir fiyaskoya uğramaktan korktuğu zaman ortaya çıktığını söyler. fakat buradaki kritik nokta; bu tip düşlerin, zamanında yoğun anksiyete yaratmış sınavı vermiş ya da yaşadığı büyük tedirginliklerden sonra okuldan mezun olmayı başarmış kişilerde görüldüğü, başarılı olamayanların ise bu tip düşleri görmediği tespitidir. aslında bu düşlerin verdiği mesaj şudur: '' yarından korkma! zamanında okulu bitiremeyeceğinden de korkmuştun ama bak hiçbir şey olmadı. şimdi bir akademisyen, doktor vs. oldun!''
devamını gör...
bu düşün versus'u bitmemiş askerliktir. 16 yıl sonra tekrar 3-5 devriyen olduğunu okursun s-2 kapısında. lan ben yaptım askerliği falan dersin, astsubay başçavuş gelir o ara, tam süreni doldurmamışsın kelender, hadi içtimaya der ve gider.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar