“sizden birinizin (yemek) kabına sinek düşecek olursa, onu iyice batırın. zira onun bir kanadında hastalık, diğerinde şifa vardır. o, içerisinde hastalık olan kanadıyla korunur.”

kaynak

şu bilgiyi dmax, tlc gibi kanallarında eski kızıl derililerin hijyen yöntemi veya amerikan askeri eğitimi olarak izlemediğimiz için bazılarına tiksindirici gelmiş. amma ve lakin öyle değilmiş.

edit:
Macquarie University araştırma2 özet3

konuyla ilintili bilimsel araştırmalar linklerdedir.
devamını gör...
hiç bir bilimsel yanı olmayan açıklama. şimdi birisi bana bu konuyla ilgili tıbbi bir kanıt getirsin, sözlüğe canlı yayın yaparak kelimei şahadet getirip müslüman olurum.

şunu da eklemek isterim ki, muhammed peygamberin felsefesini, bir çok teistten iyi bildiğim iddiasındayım. muhammed peygamber, elinde hiç bir labratuvar sonucu olmadan böyle bir şey söyleyecek insan değildir. aklı güç ve paradan ziyan olmuş küfürbaz bir teist grup var sözlükte. onlardan ricam, kendi peygamberlerine böyle saygısızlık etmesinler. peygambere saygı isminin önüne ''hz'' koymakla olmaz. o insanı, akıl ve mantık derinliğinde anlamakla olur.
devamını gör...
dükkanında sattığı gıdaya sinek düşmüş bir emevi esnafının uydurduğu hadis olabilir. evet.

lan şu ateistler kadar tanıyamadık peygamberimizi ,harbiden de.

peygamberden geldiğine inanılan rivayetler ve hükümler ,kur'an ayetleriyle çelişiyorsa ,o rivayete peygamber sözü demek, peygambere iftiradır. evet.

ben peygamberi görmedim, benden 1400 sene önce yaşamış, nerden bileceğim şimdi böyle bir hadisi söylediğini?
devamını gör...
bir tarafta ateistler öteki tarafta hadis inkarcıları. al birini vur ötekine.

tanım: sahihliği hadis alimlerinin konusu olan hadisi şerif meali. en kıytırık dünyevi meselelerde liyakat ehliyet diye bir yerlerini yırtanların ne hikmetse ebedi hayatı ilgilendiren meselelerde hiç de böyle bir derdi yok. ağzı olan konuşsun. beğenmediği kafasının basmadığı hadislere emevi uydurması desin. yani torba değil ki ağzı büzesin. ne diyim ki.
devamını gör...
öncelikle belirteyim; işbu içerik #6608578 tanımındaki birisi bana bu konuyla ilgili tıbbi bir kanıt getirsin, sözlüğe canlı yayın yaparak kelimei şahadet getirip müslüman olurum. iddiasına istinaden yazılıyor. eğer ki vesile olabilirsek, arkadaşın ahiretini kurtarabilirsek ne mutlu. yine de hiçbir zaman "sizin peygamberimizi sizden daha iyi biliyorum, o böyle bir söz söylemez" gibi boyundan büyük sözler kullanmamasını şiddetle tavsiye ediyorum. çünkü biz kendi içimizdeki hadsizlerden çok çekiyoruz. +1 sadece yük olur.

bu hadisi daha önceleri de görmüştüm. ancak araştırma fırsatım olmamıştı. başlık vesile oldu. konuyla alakalı, hele ki bir şehadet sözü* söz konusu olunca derhal bir uzmanla konuyu görüşmem gerektiğini fark ettim. Hadis konusunda Türkiye'deki erbab ebubekir sifil hoca'dır ancak ona ulaşmak meşakkatlidir ve zaman alır. bunun yerine dumlupınar üniversitesi öğretim görevlisi tuğberk uğurlu ile görüştüm. kendisi de doktorasını hadis ilmi üzerine yapıyor. bu konuda bize yardımcı oldu elhamdülillah.

istenilen bilimsel çalışma; http://www.abc.net.au/scien...

biyoloji ilminden nasibimiz olmadığı için konuya kendim değinemiyorum. ancak yine konuyla alakalı yazılan sayısız makale ve çeşitli sempozyumları incelemek mümkündür.

yine tavsiye ile pamukkale üniversitesi ilahiyat fakültesi'nde görev yapan doç. dr. osman oruçhan'ın yazdığı bir makaleye ulaştım. bu çalışmada ilgili hadis ile ilgili islam alimlerinin görüşleri ve tıp dünyasında yapılan çalışmalara değiniliyor. merak edenlere whatsapp'tan veya mail ile atabilirim.

son olarak tuğberk hoca iman edenler için şöyle bir tavsiyede bulundu; "bu konuda yapilmiş sempozyumlar ve bildiriler de mevcut. lakin bunlardan evvel bu hadisi şerif sahih bir hadistir. buharide ve sair kütübü sitte eserlerinde geçiyor olmasi da bunu kuvvetlendiriyor zaten. biz hz peygamberin soyledigine kanaat getirilmiş ve ümmetin genel kabulüne ulaşmış bir bilgiyi bilim gibi sonuçları değişken olan sahalara arz etmeyiz. din ve bilim dilleri birbirinden farklidir. kuran ayetleri veya hadisleri kabul etme şartimiz bilim olamaz".

Allah ondan razı olsun. ayrıca şehadeti bekliyoruz inşallah.*
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar