sinestezi

sinestezi, istemsiz yoğŸunlaşŸma sonucu ortaya çıkan belirgin canlı ve güçlü duyusal deneyimdir.
aynı anda bir çok duyunun algıda açılması. piyano sesinin mavi, gül kokusunun yuvarlak olması.. gibi..

cahit zarifoğŸlu u ilk keşŸfimdi. yirmi sayfa kadar bir şŸiirini okuyup anlamlandırmaya çalışŸtım. ama hayır. farklı birşŸeyler var. şŸairin algı dünyası benimkinden farklı sanki. algılarını anlamlandırdığŸı kelimeler farklı. dedim.
şŸimdi, bu sinestezik olayını keşŸfettikten sonra zarifoğŸlu da dahil bir çok şŸairin sinestezik olduğŸuna inandım. naçizane fikrim tabii.
devamını gör...
sinestezikler, "dejavu" adı verilen,yaşamışlık hissi oluşturan hafıza bozukluğu veya olacak olayları önceden rüyalarında görme gibi "nadir yaşantıları" sık yaşarlar.
devamını gör...
beynin, farklı türden algıları istemsiz olarak birbiriyle ilişkilendirmesi durumu. sinestezi bazı kişilerde ömür boyu sürebilirken bazı kişilerde ise hayatın bir döneminde etkili olabiliyor*

bu ilişkilendirme meselesine örnekler verecek olursak; mesela bir arkadaşım tanıdığı kişiler ile kokular arasında bağlantılar vardı. birini düşündüğünde ona ait kokuyu alıyordu. atıyorum ayşe'den bahsettiysen karşısında konuşurken çilek kokusu geliyordu burnuna. hayatın bir döneminde etkili olanı ise şahsımı bir süre ziyaret ettiğinde sesler* ve dokunma duyum arasında olan bağlantıyı farketmeme neden olmuştu. birinin sesini duyduğumda(ya da düşündüğümde) parmak uçlarımda soğuk bir metal hissi uyanırken başka bir ses kadifeye dokunuyormuşum duygusuna kapılmama sebep oluyordu. ya da yağmur altında ellerimi havaya kaldırdığımda avuçlarıma düşen damlaları hissediyordum. bunun dışında düşüncesinin bile harika olduğnu düşündüğüm başka bir örnek de harflere ya da rakamlara ait renklerin oluşuydu. biz siyah harflerle yazılmış bir yazıyı o haliyle okurken kimileri ise oldukça sıkıcı bir anlatıma sahip metinleri okurken bile bir renk cümbüşünü izliyor.
devamını gör...
her insanda rastlanmayan ve zorlayınca da olmayan bir durum. mesela benim için "e" harfi dişi ve yeşil. kaşık erkek, çatal dişi. örnekler artabilir. bir anda zihninizde bir eşleşme belirebilir.
devamını gör...
görürken tatmak, iştirken görmek gibi çoklu hissetme durumu. yapılan araştırmalar bu tür çok duygu yaşayan insanların beyninde gri sıvının daha çok olduğunu görmüş. hastalık değildir. sinestezi yaşayan kişilere sinestezik denir.
devamını gör...
daha sık karşılaşılan renk - tat ilişkisinin yanı sıra işitsel olarak da hissedilebilen algılar karmaşası.
renkleri duyabilmek; harfleri, kelimeleri ve hatta müziği tatmak, renk olarak algılamak vs...

kulağa ip yumağı gibi karmakarışık ve anlamsız gelse de değişik öğrenme metodları ile sağladığı kolaylıklar bende heyecan uyandırdı. bir kez olsun lsd'ye varım.

aha bu link;

aha bu da bkz;
(bkz: da vinci learning)
devamını gör...
herhangi bir duyunun uyarılmasının başka bir duyu algısına yol açması durumu. bu durumdaki kişiler sesleri görür, renkleri hisseder ve şekillerin tadını alabilirler. sinestezi kelime olarak birleşik duyu anlamına geliyor.
devamını gör...
sıcak dendiğinde hemen herkesin aklına sarı, turuncu ve kırmızı; soğuk dendiğinde mavi rengi ve tonları gelmesi gibi sinestezik insanların aklında da hemen her kavramın bir renk, koku, tat çağrışımı vardır. oldukça havalı bu algılama biçimine sahip olan şahsım için hemen her kavram bir renge, daha nadiren bir tada sahiptir. neyse ki koku algılamıyorum. çekilmez olurdu.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.