sinir sistemi

ã‡ok hücreli hayvanlarda hücreler arasındaki haberleşŸmeyi sağŸlayan sisteme verilen ad. haberleşŸme sistemleri kimyasal ve elektriksel olarak ikiye ayrılır. kimyasal haberleşŸme, salgı bezi ve iç salgılar aracılığŸıyla sağŸlanır. canlı iç ve dışŸ almaçlarından gelen bilgileri merkezi sinir sisteminde toplayarak, bu bilgilere karşŸı bir yanıt oluşŸturur. yanıt, kaslar ya da tepki organlarına iletilir.
devamını gör...
çok hücreli hayvanlarda hücreler arasındaki haberleşmeyi sağlayan sisteme verilen ad. haberleşme sistemleri kimyasal ve elektriksel olarak ikiye ayrılır. kimyasal haberleşme, salgı bezi ve iç salgılar aracılığıyla sağlanır. canlı iç ve dış almaçlarından gelen bilgileri merkezi sinir sisteminde toplayarak, bu bilgilere karşı bir yanıt oluşturur. yanıt, kaslar ya da tepki organlarına iletilir.
devamını gör...
canlıların içsel ve dışsal çevresini algılamasına yol açan, bilgi elde eden ve elde edilen bilgiyi işleyen, vücut içerisinde hücreler ağı sayesinde sinyallerin farklı bölgelere iletimini sağlayan, organların, kasların aktivitelerini düzenleyen bir organ sistemi.
devamını gör...
sinirleri telefon kablolarına benzetebiliriz. sinirler vücudumuzdan aldıkları mesajları beyne taşır.
vücudun içinde veya çevrede meydana gelen ve vücutta belirli bir tepkiye sebep olan fiziksel, kimyasal veya biyolojik etkilere uyarı denir.
uyarılar duyularımızda bulunan özel hücrelerle alınır. alınan uyarı, sinirlerle merkezi sinir sistemine taşınır.
uyarılar sinir hücrelerinde kimyasal veya elektriksel değişikliğe yol açar. bu değişikliğe uyartı mesajı denir.
uyartı mesajı merkezi sinir sistemine iletilir. mesaj için oluşan cevap kaslara, organlara ve salgı bezlerine sinirler ile iletilir.
uyartı mesajı beyinde değerlendirilir ve uyarıya karşı bir cevap oluşur. oluşan cevap yine sinirlerle organ veya yapılara iletilerek uyarıya tepki verir.
devamını gör...
psikologlara eskiden sinir doktoru derlerdi. demek ki sinir sisteminin psikolojiyle de bir bağlantısı olsa gerek...ayrıca siniri bozulmak var; siniri zıplamak var, sinir olmak var...bunlar hep sistemin bozukluğundan mı...bana pek sinirsiz geldi bu konu...neyse...geyik oldu...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar