sinop mantısı

diğer mantılara oranla biraz daha büyük kesimli lezzetli bir mantı çeşidi.

üstü terayağı ve yoğurtla kaplanmış o kaygan mantı tanesini iki dudağınızın arasına sıkıştırıp ağzınızın içine doğru çekince kıvrıla kıvrıla üst ve alt dudaklara çarparak şlupsşllaps seslerini çıkartır. yiyeni izlemekte, yemekte keyiflidir.
devamını gör...
aylardır yediğimden içtiğimden keyif almıyor tokluk hissimi tamamen kaybetmiş haldeydim. yemek yiyip kalkıyorum öyle ağız tadı lezzet hiss yok. hafta sonu beşiktaş’ta bir işim vardı. akşama doğru artık midemden sesler gelmeye başlayınca ne yesek diye oraya buraya bakınırken aklıma çarşıdaki sinop mantıcısı geldi. öncesinde ortaya alınan bir nokul ve sonrasında karışık sinop mantısı. aylar sonra ilk defa karnım doydu. yediğimden keyif aldım. hamurun tadı cevizle olan olağanüstü uyumu. dozunda yağ ve yoğurt. ilgili alakalı kibar garsonlar... üf bu saatte aklıma gelmeyeydi iyiydi.
devamını gör...
bu akşamki yemekte maailenin diline düşmeme sebep olan enfes yemek. ama ben beceremedim o ayrı.

o özenle kestiğim, hamuruna şekil verdiğim estetik harikasına benzetmeye çalıştığım ve bence ucundan kıyısından köşesinden , ilk deneyen biri için, standartı yakaladığım mantılar nasıl oldu da suda haşlayınca 4 kollu ahtopota dönüşebildiler hala anlamış değilim.

bu da gol deyıl.
devamını gör...
kayseri mantısına göre daha büyük ve katlanma şekli farklı mantı çeşidi. içeriğinde bir farklılık var mı bilmiyorum ama normal mantı işte.
sinop mantısını diğer mantılardan ayıran en büyük özelliği cevizli ve tereyağlı yenmesidir bence.
şekil olarak italyanların tortellinisine benziyor ama hayatımda hiç tortellini yemediğimden dolayı kıyaslama yapma durumum yok.
ceviz ve tereyağ sevmeyenler yoğurtlu da yiyebilir.
devamını gör...
kayserililere uyanık derler ama sinopluların daha uyanık oodugunu gosterir uzerine ceviz atıyosun sinop mantisi oluyor.
bence bu şark, köylü kurnazlığı nedeniyle sinop'u iç anadoluya ötelemeliyiz.
devamını gör...
işte geldi gönlümün efendisi. ben ki mantı sevmezdim. seni görünce, tadınca bütün fikrim değişti. ahh ahh. karantina günlerinde mutfağa sarmış durumdaydım zaten. yarın bir sinop mantısı yapmak farz oldu.

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar