sinüzit

insanı canından bezdiren bir hastalıktır. * günlerce, haftalarca, aylarca * burnunuz tıkalı halde yaşŸamanıza neden olur. kutu kutu burun damlası bitirirsiniz. bana mısın demez. başŸ ağŸrısını zaten söylemeye gerek yok. bünye belli zamandan sonra ağŸrıya alışŸıyor. ağŸrımayınca: ''allah Allah. neden ağŸrımıyor bu başŸ, yoksa artık beni sevmiyor mu?'' diye düşŸünür insan. garip bir duygudur. müzmin sinüzit olmayanlar bilemez.
devamını gör...
yurtta kalıpta sık sık eve kaçmak isteyenlere "hocam sinüzitim azdı doktora gitmem lazım." diyerek yardımcı olan fakat bir o kadar da baş belası hastalık.
devamını gör...
çok yakında ihelelilerin birçoğun tıp okuduğuna karar getireceğim entrylerden biri. ya kardeşim herkes mi hastalık yazar?
devamını gör...
imtihanı beşerin hemoroid belasından sonra ikinci sırada olup bende de vücut bulan kronikleşen vefalı, sadakatli, vakur , prensipli ayrılmamız için ameliyat teklif edilen ilişki biçimi...

ayrıca; (bkz: kronik sinüzit)
devamını gör...
oldukça yaygın görülen bu hastalık özellikle kış aylarına girişte artan viral üst solunum yolları hastalıklarının uzaması halinde sık sık tekrarlayarak müzminleşmiş sorunlara yol açmaktadır.

burun tıkanıklığı, burun ve geniz akıntısı, burundan konuşma, koku duyusu bozuklukları, sık sık nezle grip olma ve bunların kolay kolay geçmeyişi, özellikle çocuklarda daha fazla olmak üzere inatçı öksürükler sinüzitin belirtileri arasındadır.

devamını gör...
hiç bir zaman geçmeyecegini bildiginiz bir hastalıktır. nemsiz bir ortamda bulunmak sizi çok rahatsız eder. yanınızda sigara içildiğinde nefes alamadıgınızı hissedersniz. soğuk algınlıgına çok fazla yakalanırsınız. saçınızı kurulamadığınız taktirde saatlerce başağrısı çekersiniz.tam bir illettir.
devamını gör...
tek taraflı burun tıkanıklığı ve yüzde dolgunluk hissi ile seyreder.

peki nasıl oluşur bu hastalık diye merak edenlere şöyle anlatayım.

öncelikle bir viral üst solunumu yolu enfeksiyonu şarttır. zira sinüslerin içerisinde partiküllerin ve mikroorganizmaların birikebilmesi için vücudun buna karşı savunmasını yıkmak gerekir.

evet viral enfeksiyon ile bunu başardık.

sırada bakteri içeren ortamlarda bulunmak kaldı ki bu da çok zor birşey değil.

sinus boşluğundaki sıvı içerisinde 7-10 gün içerisinde bakteri üredi ve sinüzit oldunuz demektir.

bundan sonra yapılması gereken antibiyotik tedavisi uygulamaktır.

küçük çocuklarda sinuslarda üreyen bakterilerin orta kulağa ilerlemesi daha kolaydır, bu yüzden çocuklarda sinüzit ile beraber orta kulak iltihabına da sıkça rastlayabiliriz.

devamını gör...
insanın alnında ve yanaklarında birer kiloluk ağırlık varmış gibi hissettiren hastalıktıhttp://r.ne yaparsanız yapın peşinizi bırakmaz.şahsen benim burnuma limon suyu çekmişliğim bile vardır.korkmasan şu acı kavun olayına gireceğim ama çok tehlikeliymiş.
devamını gör...
en iyi çözümlerinden biri , sık sık burnunu temizlemektir (sümkürmek).
burunu açık tutabilirseniz ,sıkıntınız az ve süresi kısa olur
devamını gör...
en iyi çözümlerden biri çin yağını yanınızdan hiç eksik etmemenizdir. başınız ağrıdığında şakaklarınıza çin yağıyla biraz masaj yapmanız ve burnunuza biraz çekmeniz rahatlamanızı sağlayacaktır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar