sırp

yüzyıllar boyunca müslüman boşnaklar ile katolik hırvatların baskısı altında inim inim inlemiş ortodoks slav halk.

peşin edit: kötülemeden önce bir kaç sırp yazınına bakmakta fayda var. onların da iddiaları var ve hiçbirisi de yenilir yutulur cinsten değil.
devamını gör...
biliyorum şimdi birçok insanın sinirini bozacak ama osmanlı'nın zamanında pek hoşgörü uygulamadığı bir milletmiş.interrail esnasında sırp arkadaşla ''olm siz slav değil misiniz niye saçlarınız siyah çakmasınız siz hehe'' diye dalga geçerken, ''onu dedelerinize sorun'' cevabını almamla başladı herşey.sonra gel zaman git zaman bu arkadaşın baya büyük bir akrabasıyla tanıştım.ahı gitmiş vahı kalmış bir teyzeydi* yani kimseyi kötülemek için yalan söylemeyeceğine sizi temin edebilirim.neyse bu teyzenin gerek kendi gördükleri gerek kendi büyüklerinin anlattıklarına göre osmanlı tarafından sırbistan'a yollanmış korucular/gözetleyiciler* düğünlerden önce sırp gelinlerle cinsel ilişkiye girme hakkına sahipmiş.ayrıca bu korucular/gözetleyiciler köylerden istedikleri kızları alıp kendi isteklerince kullanıp atabiliyorlarmış.

ancak tüm bunlara rağmen sırbistan'da türküm dediğinizde size bakan nefretli gözlerin içindeki saygıyı hissedebiliyorsunuz.çünkü bu korucu/gözetleyiciler kadar sırp hakkını korumuş kollamış insanlar da varmış.*
devamını gör...
bosna savaşı sırasında içlerinde adalete teslim olarak boşnaklara karşı yapılan zulme yüksek sesle tepki verenlerin olduğu halktır. insanlar hakkında hele hele halklar hakkında karar verirken kılı kırk yarmak gerekir. yoksa avrupalılarda çok rahatlıklar türkleri, uyuşturucu satan, kadın ticareti yapan bir millet olarak genelleyebilirler.
devamını gör...
soykırımı yapan sırplar değildir... bir takım sırp yöneticilerdir. bu yöneticiler yüzünden tüm sırp halkına bu şekilde ağır ithamlar da bulunmak hiç de doğru değildir.. sırplar sıcak kanlı ve yardım sever insanlardır... ve bir o kadar da yetenekli ve sanatkar..
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar