sırru'l esrar

abdülkadir geylani hazretlerine atfedilmekle birlikte muhtemelen farklı kişilerin yazmış olabileceği söylenen "sırların sırrı" kitabı.

hayatınızda okuyabileceğiniz en önemli kitaplardan biri ile karşı karşıyayız! kim yazmış olursa olsun bu kitabı normal bir insanın yazmadığı ortada.

tasavvufta 9 derece vardır denir. bunların en üstündeki 9. derecede peygamberimiz, altında da evliyalar, Allah dostları diye devam eder.

ve her bir derecede insanın metafizik organları çalışmaya, mevcut derecesinde önündeki perdeleri kaldırılıp keşfi sürekli açılmaya başlar.

kimi insanların hayvani suretlerini görür, kiminde kuran harflerinin okundukça secde etmesini, kimi de tabiattaki canlıların secde ve zikirlerini görmeye başlar.

yani her derecede Allah'ın ayetlerinin sır perdeleri de açılır. nitekim üveysi ladikli ahmet ağa hazretlerinin oğlu zekeriya, bir anlığına tüm bitkilerin zikir ve secde yaptığını görünce düşüp bayılmıştır.

böylece "göklerde ve yerde olanların hepsi Allah'ı tesbih etmektedir. o, üstündür, hikmet sahibidir." (haşr 1) ayeti tecelli etmiş olur.

halbuki sen ben bu ayeti sembolik yorumlamamıza rağmen aslında ilk anlamıyla da geçerli olduğunu öğrenmiş oluruz. demek ki her 9 derecenin perdeleri farklıdır ve ayetlerin bile gittikçe derinleşen anlamları vardır.

* * *

buraya kadar yazmamın sebebi, bu kitabı yazan(lar)ın da bende benzer bir izlenim uyandırmasıdır. yani insanı kamili bilen bir Allah dostu yazmış olsa gerektir. gerçi geylani efendimizin de tüm evliyanın piri olduğunu biliyoruz.

ince sayılabilecek bu kitapta her biri birkaç sayfadan oluşan 23 konu insanın gönlüne hitap ederek anlatılıyor.

ben kitabı hakan yılmaz çebi'nin çok önemli tavsiyesi üzerine okudum ve gerçekten çok etkilendim.

nitekim bu kitap tasavvufu genel kültür olmaktan çıkarıp, gerçek anlamda içine girilmesine yardımcı olacak ve dahi yaratılışa farklı bir gözle bakmanızı da sağlayacaktır.

Allah yazanlardan da tavsiye edenden de razı olsun.

(içindeki bir bölüm için bkz: halvet evradı.)


(bkz: dünya sözlük okunmuş kitap tanıtımları kulübü)

kitapyurdu
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar